Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 18.08.2015 category 0

Windows Server 2012 R2’de Active Directory Veritabanı ve Log Dosyalarının Farklı Bir Dizine Taşınması


Bu makalemde Active Directory Veritabanı ve loglarının farklı bir dizine taşınması işlemini anlatacağım. Active Directory veritabanı ve logları varsayılan olarak C:\Windows\NTDS dizini altında yer almaktadır. Windows Server Domain Controller kurulumu aşamasında bu path'i değiştirme olanağına sahibiz. Ancak varsayılan değerlerde değişiklik yapılması pek önerilmez.

Taşıma işlemini gerçekleştirmeden önce, Active Directory hizmetinin bel kemiği olan NTDS servisini durdurmamız gerekmektedir.

Bunun için;
CMD satırına gelip net stop ntds komutu çalıştırılır. Bu komutu çalıştırdıktan sonra, 4 tane ilişkili servisin durdurulacağı bilgisi geliyor. Bu uyarı alanında "Y" ile onaylayıp devam edilir.

Not: Active Directory Veritabanı ve loglarının farklı bir dizine taşınması işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka System State yedeğinizi almayı unutmayın. Olası bir Active Directory crash durumunda bu, Active Directory Recovery (kurtarma) olanağı sağlayacaktır.
 
Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Bir sonraki çalıştıracağım komut ise NTDSUTIL komutudur. NTDSUTIL komutunu çalıştırdıktan sonra;

1- Activate instance ntds komutunu çalıştırılır.
2- Bu komuta File maintenance komutu ile devam edilir.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Veritabanının o anki durumunu sorgulamak için file maintenance satırında iken info komutu kullanılır.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Bu bilgiyi elde ettikten sonra artık veritabanı ve loglarını taşıma işlemine başlayabiliriz

Yapmamız gereken;

Move db to C:\ADDB komutunu çalıştırmak olacaktır.

Görüldüğü gibi Active Directory veritabanı path'i (dizin yeri) değişti.

NOT: C:\ dizinindeki "ADDB", dizinde benim belirttiğim bir klasördür.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory database (veritabanı) taşınma işlemi tamamlandıktan sonra sıra, log dosyası taşıma işleminde;

Move logs to C:\ADLOG komutu ile logların yerini değiştiriyorum.

NOT: C:\ dizinindeki "ADLOG", dizinde benim belirttiğim bir klasördür.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Logları ve veritabanını taşıma işlemimiz tamamlandı. Son durumu kontrol etmek için "info" komutunu kullanılır. İşlemlerimiz istediğimiz gibi tamamlandı. Artık NTDSUTIL yönetim aracından çıkabiliriz.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Yönetim aracından çıktıktan sonra unutmamamız gereken şey; durdurduğumuz Active Directory NTDS Servisini tekrar çalıştırmak olacaktır.

net stop ntds komutu ile durdurduğumuz Active Directory servisleri,

net start ntds komutu ile mutlaka tekrar çalıştırılmalıdır.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory yönetim araçlarını açtığınızda çalıştığını göreceksiniz.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Görüldüğü gibi, Database ve Log dosyaları, daha önceden oluşturmuş olduğum ADDB ve ADLOG klasörlerine başarıyla taşınmıştır.

Active Directory kurulumu-firatboyan.com

Active Directory kurulumu-firatboyan.com


Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »