Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: MS SQL Server 2014
category Fırat Boyan category 08.09.2018 category 2

Çalışan bir Database (veritabanı) Üzerinde FULL ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore İşlemi


Bir önceki makalemde; çökmüş bir database (veritabanı) için Sql Server Management Studio ile Database Restore (veritabanı yedekten dönme) konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise, bin önceki makalemin devamı niteliğinde olan Çalışan bir veritabanında FULL Database Backup Restore ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore (veritabanı yedekten dönme) işleminin nasıl yapılacağından bahsediyor olacağım.

Çalışan bir veritabanında FULL Database Backup Restore (veritabanı yedekten dönme)

Çalışan bir database'e (veri tabanı) herhangi bir zaman diliminde, tekrar database backup (veritabanı yedek alma) işlemi uyguladığınızı varsayalım.

Bu yedeği de mevcutta çalışmakta olan Ör. DATABASE001 isimli çalışan veritabanım üzerinde sağ tıklayıp sırası ile  Taks > Restore > Database... seçeneklerini seçerek Restore Database – DATABASE001 penceresi açılıp, database restore adımlarını tekrar uyguladığımda;


SQL Database Restore

Restore of database 'DATABASE001' Failed

hatası alıyorum.

SQL Database Restore

Bu hatanın sebebi, çalışan bir database (veritabanı) üzerinde restore (yedekten dönme) işlemi yapamayacak olmamdan kaynaklanmaktadır.

ÖNEMLİ!: Çalışan bir database üzerinde kesinlikle database restore işlemi gerçekleştirilemez.

Çalışan bir database üzerinde database restore (yedekten dönme) işlemi gerçekleştirebilmek için;

Restore Database – DATABASE001 penceresinde Select a page altındaki (pencere SOL bölüm) Options alanında tıklıyorum.

Bu alanda Restore options bölümünde;

Overwrite the existing database (WITH REPLACE) seçeneğini seçip,

Recovery state: kısmında RESTORE WITH RECOVERY seçili olursa veritabanına;

 "ayağa kalk" demiş oluyoruz. Bu işlem, aldığımız veritabanı yedeğini üzerine yazacaktır.

SQL Database Restore

Çalışan bir veritabanında DIFFERENTIAL Database Backup Restore (veritabanı yedekten dönme) 

Eğer elinizde Differential Backup varsa ve daha öcesinde Full Backup aldıysanız, Full Backup üzerine Differential Backup ile yedeğini aldığınız değişen verileri restore edebilmek için;

Overwrite the existing database (WITH REPLACE) seçeneğini seçip,

Recovery state: kısmında ise bu sefer RESTORE WITH NORECOVERY seçersem veritabanına;

 "beklemede kal, seninle daha işim var" diyerek, değişen verileri Differential Backup ile aldığım yedeği restore edebilirim.

ÖNEMLİ!: Bunu bu şekilde UYGULAMAZSANIZ, Differential Backup ile aldığım yedeği RESTORE EDEMEYİZ!

SQL Database Restore

Bu makalemde Çalışan bir veri tabanında FULL Database (veri tabanı) Backup Restore ve DIFFERENTIAL Database (veri tabanı) Backup Resote (veritabanı yedekten dönme) işlemlerinin nasıl yapılacağına değindim.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


10-09-2018


Enes Aslan

Emeğinize sağlık hocam.


10-09-2018


Fırat Boyan

Teşekkürler Enes :)


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »