Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Fırat Boyan category 30.10.2016 category 2

CMD Üzerinden Shutdown ve Restart Komutları ile Hedef Bilgisayar(lar)ı Kapatma veya Yeniden Başlatma


Sistemlerinize dahil olan bilgisayarlarınızı çeşitli sebeplerle, örneğin bilgisayarını hiç kapatmayan kişiler için DHCP'den dağıtılan IP adresinin kira sürelerini aştırmamak için bilgisayarlarını zorla yeniden başlatarak, kira sürelerini yeniletmeyi amaçlıyor olabilirsiniz. Bu makalemde sizlere, bu ve buna benzer çok çeşitli amaçlar içi kullanılmak üzere shutdown komutu ile sistemdeki hedef bilgisayar(lar)ın uzaktan Task Scheduler servisi ile otomatik olarak shutdown ya da restart edilmesinden bahsediyor olacağım.

Bunun için CMD komutlarından shutdown ve restrart komutlarından faydalanacağım. Shutdown ya da restart komutunu tek başına kullanamayız. Bu komutu yardımcı parametreler ile kullandığmızda işe yarayacaktır.

Komut dizilimi ve açıklamaları şu şekildedir:

Syntax (Söz dizimi):

shutdown [/r|/s] /m \\IP ya da Hostname /c "bilgilendirme mesajı" /t [saniye cinsinden süre ör. 3600] /d p:1:1

Örnek Komut:

shutdown /r /m \\10.10.10.10 /c "PC will be restarted for maintenance" /t 3600 /d p:1:1

/r parametresi
uzak bilgisayar(lar)ı restart etmek(bilgisayarı yeniden başlatmak) için kullanılan parametredir.

/s parametresi
uzak bilgisayar(lar)ı shutdown etmek(bilgisayarı kapatmak) için kullanılan parametredir.

/m \\ IP ya da Hostname parametresi
Uzak bilgisayar(lar)ın erişimi için kullanılacak adres parametresidir. Bu adres parametresi IP ya da hostname türünden birisi olabilir.

/c "bilgilendirme mesajı" parametresi
Bu parametre ile, uzak bilgisayar(lar)ı hangi sepeble restart ya da shutdown ettiğinizi kullanıcıya bilgi vermek için kullanabilirsiniz. Bu bilgi mesajını yazarken kullanabileceğiniz max. karakter sayısı 511'dir ve mutlaka tırnak " açılarak yazılıp, yine tırnak " ile kapatılmalıdır. tırnak " koymamızdaki amaç; sistemin komutlar dışında, başka bir ifade ile kendi anlayacağı mesajlar haricinde, sadece bizim anlayacağımız başka bir ifade girildiği zaman, bu tür bilgi mesajları komut değeri taşımayacağı için, bilgisayar için de bir şey ifade etmecek ve dolayısı ile de hata verecektir.

/d [u|p]:xx:yy parametresi
Bu parametre ile, uzak bilgisayar(lar)ı hangi sepeble restart ya da shutdown ettiğinizi sisteme bilgi vermek için kullanabilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğum "kullanıcıya bilgi vermek için kullanabilirsiniz" ifadesi ile karıştırmayın. Buradaki bilgilendirme mesajını sadece sistem anlayabilir.

xx olarak belirtilen bölüme birincil öncelikli sebep, 0 ile 255 arasında bir değer girilerek belirtilebilir.

yy olarak belirtilen bölüme ikincil öncelikli sebep , 0 ile 65,535 arasında bir değer girilerek belirtilebilir.

1- Şimdi örnek komutum olan

shutdown /r /m \\10.10.10.10 /c "PC will be restarted for maintenance" /t 3600 /d p:1:1

komutunu bir TXT dosyasına yazıyor, "shutdown" olarak kaydediyorum.

shutdown komutu

2- TXT dosyamın uzantısını .bat şeklinde değiştiriyor (1), karşıma gelen uyarı mesajına YES butonuna basarak onaylıyorum (2). TXT dosyam uzantısının .bat olarak değiştiğini ve bununla birlikte dosya formatının da değiştiğini görebiliyoruz.

shutdown komutu

3- Sistemdeki bilgisayarların uzaktan otomatik olarak shutdown ya da restart edilmesi işlemini, belli bir zaman diliminide yaptırmak için, Task Scheduler servisinden faydalanacağım. Bunun için "Run" penceresinde "MMC" yazarak OK butonuna basıyorum.

shutdown komutu

4- Karşıma gelen Console1 isimli MMC Console'unda File menusunden "Add/Remove Snap-in..." seçeneğini seçiyorum.

shutdown komutu

5- "Add/Remove Snap-ins" penceresinde SOL tarafataki Available snap-ins: altında Task Scheduler servisini seçip, ortadaki Add > butonuna basıyorum.

shutdown komutu

6- Add > butonuna bastıktan sonra karşıma gelen Select Computer penceresinde Local Computer (the computer this console is running on) seçili ilen OK butonuna basarak servisi Selected snap-ins: altına taşıyor ve OK butonuna basarak "Add/Remove Snap-ins" penceresini kapatıyorum.

shutdown komutu

shutdown komutu

7- Task Scheduler, console içinde açıldıktan sonra, Task Scheduler (Local) üzerinde sağ tıklayarak Create Task... seçeneğini seçiyorum.

shutdown komutu

8- Create Task... penceresi karşıma geldiğinde, altında sırayla General, Actions, Conditions ve Settings sekmelerini görebiliyorum.

8.1- İlk olarak General sekmesinde Name: alanına task'ım için "shutdown" adını veriyorum. Siz, size anlanlı gelecek dilediğinizi herhangi bir şey yazabilirsiniz. Task Scheduler detayları konumuzun dışında olduğu için, burada sadece ana konumuza hizmet eden bir servis olarak kullandığımız için, burada başla bir ayarla uğraşmıyorum ancak siz daha da detaylı ayarlar yapılandırabilirsiniz.

Triggers

8.1- Triggers sekmesinde, daha önceden hazırladığımız .bat dosyamızın çalışacağı tarih ve saat bilgilerini bu bölümde belirliyorum. Bunun için New... butonuna basıyorum.

shutdown komutu

Karşıma gelen New Trigger penceresinde:
*Begin the task: bölümünde On a schedule olarak seçili bırakıyorum.
*Settings altında schedule'ın tetiklenmesi için bir tetiklenme sıklığı belirtebilirsiniz. Ben bu örnek LAB'ımda One time olarak belirliyorum.

Aynı şekilde Settings altındaki Start: bölümünde tarih ve saat ayarlarımı girdikten sonra OK butonuna basarak New Trigger penceresini kapatıyorum.

shutdown komutu

shutdown komutu

8.2- Actions sekmesinde, daha önceden hazırladığımız .bat dosyamızı bu alanda sistemimiz üzerindeki PATH'ini (dizin yolunu) göstereceğiz. Bunun için New... butonuna basıyorum.

shutdown komutu

Karşıma gelen New Action penceresinde:
* Action: bölümünde Start a program olarak seçili bırakıyorum.
* Settings altındaki Program/script: bölümünde .bat dosyamızın PATH'ini (dizin yolunu) Browse... butonuna basarak göstereceğiz.

shutdown komutu

shutdown komutu

shutdown komutu

shutdown komutu

9- Çalışmasını istediğimiz .bat dosyasını, belirtilen tarih ve saatte çalıştırmak üzere Task Scheduler servisine bırakıp, belirttiğimiz tarih ve saati bekliyoruz. Belirttiğimiz tarih ve saat geldiğinde, Trigger işlemi devreye girecek ve .bat dosyasını çalıştıracaktır.

shutdown komutu

10- Belirttiğimiz tarih ve saat geldi ve trigger işlemi devreye girerek .bat dosyasını Last Run Time altında belirtilen zaman diliminde tetikleyerek çalıştırdı.

shutdown komutu

11- Hedef Client PC üzerinde de bunu görebiliyoruz.

shutdown komutu

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


21-05-2018


Oscar Mami

Allah razı olsun vallaha çok korkmuştum dondu açılmıyordu sayenizde yeniden başlattım açıldı çok sağolun


26-08-2018


Fırat Boyan

Rica ederim. Faydalı olması güzel :)


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »