Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Network
category Fırat Boyan category 04.10.2017 category 7

Default Gateway - Varsayılan Ağ Geçidi Nedir?


Bu makalemde sizlere, bir eğitmen olarak derslerimde sıklıkla karşılaştığım sorulardan biri olan Default Gateway - Varsayılan Ağ Geçidi Nedir? sorusuna açıklık getireceğim.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki vereceğim örnek, basit bir network (ağ) yapısına göre olacak. Farklı ve nispeten daha karışık network (ağ) yapılarında bu mantık değişebilir. Burada amaç; tamamen mantığı kavramanız yönünde olduğu için, basit tutmak istedim.

Bir bilgisayar, kendi Yerel Alan Ağı (LAN- Local Area Network) ağındaki diğer bilgisayarlarla iletişim kurarken kullandığı yöntem ile, uzak bir ağdaki; yani kendi ağı dışındaki Geniş Alan Ağı (WAN- Wide Area Network) bilgisayarlarla iletişim kurarken kullandığı yöntem farklıdır. Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) veri (data) paketlerinin (network) dışına çıkmasını sağlayan bir kapı gibi düşünebilirsiniz.

Bunu biraz daha farklı bir örnekle anlatmak gerekirse, en açıklayıcı örnek, oturduğunuz dairenin çıkış kapısına benzetmek olacaktır. Dış dünyaya çıkmak için, dolayısıyla da apartmanın kapısına ulaşmak için, öncelikle oturduğunuz dairenin çıkış kapısından çıkmanız gereklidir. Network cihazlarınızdaki (modem, firewall, router vs.) LAN ve WAN bacakları da bu mantıktadır. LAN, oturduğunuz dairenin çıkış kapısı; WAN, apartmanınızın dış dünyaya açılan kapısıdır.

dafault gateway

default gateway

Bazı durumlarda load balancing (hat yedekliliği) amacıyla çift internet hattı yani gateway kullanılabilmektedir. Böyle bir durumda da LAN ortamındaki default gateway (varsayılan ağ geçidi) yine tek olup, host'ların hangi WAN üzerinden çıkacakları da firewall üzerinde yapılacak olan rule (kural) ile belirtlenmektedir.

default gateway

Bir bilgisayar, kendi Yerel Alan Ağındaki (LAN- Local Area Network) diğer bilgisayarlarla haberleşirken hedef MAC adresini kullandığını; bilmiyorsa, ARP yaptığını ARP (Address Resolution Protocol) - Adres Çözümleme Protokolü makalemde anlatmıştım.

Bilgisayar, ulaşmak istediği hedef IP adresini kendi alt ağ maskesi (subnetmask) ile AND işlemine tabi tuttuğunda ilgili IP adresinin başka bir ağda olduğunu tespit ederse, bu sefer veri (data) paketini varsayılan ağ geçidine (default gateway) gönderir. Burada oluşturduğu data frame (veri paketi) de varsayılan ağ geçidinin MAC adresini kullanır. Bilmiyorsa, ARP yapar.

Varsayılan ağ geçidi (default gateway) IP adresi atanırken, genelde bir ağın kullanılabilir ilk host IP adresi veya son host IP adresi atanır.

Örneğin 192.168.1.0/24 IP adresi ve ağı için varsayılan ağ geçidi IP adresi;

192.168.1.1 ya da 192.168.1.254 adreslerinden biridir.

Ancak bu durum tamamen isteğe bağlı olup, genel tercihler bu yöndedir.
Şöyle ki; varsayılan ağ geçidi, geçitlik yaptığı ağ ile aynı network (ağ) adresine (network ID) sahiptir. Bu nedenle de aynı network () adresi (network ID) içerisinde olduğunuz sürece, herhangi bir IP adresi vermekte özgürsünüz.

IP adresleri ile ilgili daha detaylı bilgi için IP adresleri ve alt ağlara bölümeleme (Subnetting) makelemi incelemenizi öneririm.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 7 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


06-11-2018


Kubilay

Yıllardır anlamadığım bir olayı 10 satır yazı ve görsel ile anladım Tebrik ederim.


06-11-2018


Fırat Boyan

Süper :)


11-09-2018


ferhat alaydin

FIRAT bey tesekkurler. aklima takilan bir soruya guzel ve aciklayici bilgi vermissiniz. Calismalarinizda basarilar diliyorum


11-09-2018


Fırat Boyan

Rica ederim Ferhat Bey. Faydalanmanız güzel :)


09-10-2017


omerdemsiz

ben hayatımda bu kadar açıklayıcı , ücretsiz hazırlanmış network makaleleri görmedim , allah sizden , size bu gücü ilmi verenden razı olsun.


13-12-2017


Serdar KANCAN

:) Güzel teşekkür, insanı şevke getiriyordur eminim :)

09-10-2017


Fırat Boyan

Teşekkür ederim, Allah razı olsun Ömer :) Ben de bu kadar içten bir yorum daha önce görmemiştim. Faydalı oluyorsa, ne mutlu bana :)


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »