Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Routing-Switching
category Fırat Boyan category 04.01.2017 category 0

IGRP (Interior Gateway Routing Protocol) Protokolü


IGRP Yönlendirme-RoutingDaha önceki makalemde RIP Protokolünden bahsetmiştim. Bu malemde de, RIP gibi Distance Vector Protollerinden olan IGRP protokolünden bahsediyor olacağım. Distance Vector Protocole'ler, routing table update mantığıyla çalışırlar. Yani, belirli zaman aralıklarında sahip oldukları network bilgilerini komşu router'larına gönderir, aynı şelilde komşu router'larından da aynı bilgileri alırlar.

IGRP, RIP protokolünün benzeridir ancak RIP'ten daha etkindir. IGRP'de olabilecek en büyük hop count (atlama noktası, basamak sayısı, paketin ulaştığı yönlendirici sayısı) değeri 255’tir ve basamak sayısı değeri sadece 15 olan RIP'e göre farkını ortaya koymaktadır.
Bununla birlikte, yönlendirme metriği olarak kullanılan tek özellik hop sayısı değildir; IGRP, RIP'den farklı olarak; hat gecikmesi, bant genişliği, güvenilirlik ve yük durumu gibi değerleri de metrik olarak kullanır.

IGRP'nin Administrative Distance100'dür ve dolayısıyla aynı routerda RIP ile birlikte kullanılırsa IGRP, önceliğe sahip olacaktır. Router, en iyi yol seçimini IGRP mantığından hareketle yapacaktır.

IGRP'nin (Interior Gateway Routing Protocol) Özellikleri

IGRP, Routing Table'ını default olarak 90 saniyede bir komşu Router'lara 255.255.255.255 broadcast adresinden update eder.

Yine default olarak 3x90 yani 270 saniye sonra hala update gelmeyen network'lerini invalid varsayar fakat bu network bilgisini Routing Table'ından silmez. Ek olarak, bu network ile ilgili daha buyuk metrik değerine sahip update'leri kabul etmez.

Daha buyuk metrik değerine sahip update'leri ancak Hold down Timer süresinin sonunda kabul eder ki bu sure 280 saniyedir. Bu noktadan sonra IGRP ile yapılandırılmış Router, kaybettigi network bilgisini silmese de, daha buyuk metrik değeri ile gelebilecek update'leri kabul edecektir.

Kaybettigi network'ün bilgisini ise, Flush Timer süresinin sonunda silecektir. Bu süre de default olarak 630 saniyedir.

Biraz daha netleşmesi için toparlamak gerekirse;

Update Timer: Güncelleme Paketlerinin 90 sn.de bir komsu Router'lara 255.255.255.255 broadcast adresinden update edilmesi işlemidir.
Invalid Timer: 90 sn.'de bir güncelleme paketleri iletilemeyen bir router için bu işlem, 3x90 yani 270 sn.'ye kadar 3 kez tekrarlanır ve sonrasında uptade bilgisi alınamayan bir router için yönlendirmenin geçersiz olma süresi işlemidir.
Hold down timer: 3x90= 270 sn.'lik Invalid Timer süresinden sonra, ek 280sn. daha üzerindeki yönlendirme bilgisisnin basılı tutulma süresi işlemidir.
Flush timer: Toplamda 90+270+280= 640 sn. sonunda yönlendirmenin, yönlendirme tablosundan silinme süresi işlemidir.

Ek olarak;

Max. Hop değeri: 255
Broadbast: 255.255.255.255
Administrative Distance-Metric: 100
Bandwith (bant genişliği) (Metric): 1.5MB (dafault)
Autonomous System: RIP ve IGRP arasındaki en büyük fark, autonomous system (AS) adı verilen numaradır. IGRP'de aynı AS numarasına sahip yönlendiriciler iletişim kurabilirler.

IGRP konfigürasyonu:
Router>enable
Router#configure terminal
Router(config)#router igrp 1
Router(config-router)#network networkID

(routerın diğer router'lara bildireceği network. Bu kısıma, router'a bağlı olan tüm bacakların, yani network'lerin, IP Adres bilgileri girilmelidir.)

NOT: Router(config)#router igrp 1 komutundaki 1 değeri, Autonomous System numarasıdır ve IGRP protokolü ile iletişim kuracak olan diğer router'da da aynı değer bulunmalıdır. Bu değeri, diğer router'da da aynı değerin bulunması kaydı ile, istediğiniz gibi belirtebilirsiniz.

Örnek IGRP Yapılandırma

NOT: Packet Tracer uygulamasının IGRP Protokolünü desteklemiyor olmasından ötürü maalesef uygulama yapamıyorum. Ancak uygulama destekliyor olsaydı, aşağıdaki gibi bir yapılanma üzerinde örnek bir senaryo yapabilirdim.

IGRP yapılandırma

Istanbul Router'ı için IGRP Yapılandırma

R-Istanbul>enable
R-Istanbul>#configure terminal
R-Istanbul(config)#router igrp 1
R-Istanbul(config-router)#network 192.168.10.0
R-Istanbul(config-router)#network 88.77.66.0
R-Istanbul(config-router)#network 55.44.33.0

Antalya Router'ı için IGRP Yapılandırma

R-Antalya>enable
R-Antalya>#configure terminal
R-Antalya(config)#router igrp 1
R-Antalya(config-router)#network 10.10.10.0
R-Antalya(config-router)#network 55.44.33.0
R-Antalya(config-router)#network 33.22.11.0

Ankara Router'ı için IGRP Yapılandırma

R-Ankara>enable
R-Ankara>#configure terminal
R-Ankara(config)#router igrp 1
R-Ankara(config-router)#network 172.16.10.0
R-Ankara(config-router)#network 88.77.66.0
R-Ankara(config-router)#network 33.22.11.0


Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »