Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 27.11.2016 category 0

Excange Server 2016 Mailbox Database Path (Dizin Yolu) Değiştirme


Bu makalemde sizlere, daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir Mailbox Database'in bulunduğu varsayılan dizin yolunun (Path) nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Exchange Server 2016 Kurulum işlemi bittikten sonra, server üzerinde bir mailbox database oluşturmaktadır. Bu oluşturulan mailbox database ya da daha önceden oluşturmuş olduğunuz mailbox database'ler, dizin yolunda tutulmaktadır.

Exchange Server Mailbox Database, dabatase ve log dosyaları ile boyutları sürekli büyüyen bir yapıya sahip olduğu için, bu database'(ler)in daha geniş yapıda bir disk'e taşınması, ideal bir yöntem olacaktor. Yeni oluşturacağınız bir Mailbox Database'in Path'ini, Mailbox Database oluşturma esnasında belirtebilirsiniz ancak varsayılan dizin yolundaki klasöründe oluşturulmuş bir Mailbox Database'in sonradan dizin yolunu manual olarak değiştiremiyoruz.

Excange Server 2016 Mailbox Database Path değiştirme işlemine başlıyorum.

1- Öncelikle; Servers database sekmesinde, Exchange Server 2016 yükleme işlemi bittikten sonra, server üzerinde oluşturulmuş olan varsayılan mailbox database görülmektedir. Bu mailbox database'i başka bir dizin yoluna taşıyacağım.

Mailbox Database Path Değiştirme

2- Mailbox database'i seçip, edit (kalem) seçeneğine tıkladıktan sonra, ilgili mailbox database'in detaylar panceresi açılıyor. Bu pencerede general altında Database path: üzerinde varsayılan C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox dizin yolu yazmaktadır ve bunu manual olarak değiştirme şansına sahip değiliz.

Mailbox Database Path Değiştirme

2.1- Varsayılan dizin yolu üzerinde mailbox database'e ait klasörü görebiliyoruz.

Mailbox Database Path Değiştirme

2.2- Klasörün içine girdiğimizde, Mailbox Database 1480626838.edb ismindeki veritabanı ve log dosyalarını görüyoruz.

Mailbox Database Path Değiştirme

3- Ben, senaryom gereği STORAGE adında 60GB'lık bir disk ekleyip, içine de ExchangeDB adında bir klasör oluşturdum.

Mailbox Database Path Değiştirme

Mailbox Database Path Değiştirme

Mailbox Database Path Değiştirme

4- Ön hazırlıklarımı tamamladıktan sonra Mailbox Database Taşıma işlemine başlıyorum.
Öncelikle, Exchange Management Shell adındaki Exchange Server Power Shell konsolunu açıyorum.
Bu konsoldaki ilk komutum, yapımda bulunan Mailbox Database'(ler)in bir listesini görüntülemek olacaktır.

Mailbox Database Listesi Görüntülemek için get-mailboxdatabase komutunu çalıştırmam yeterlidir. Komutu çalıştırdığımda, ortamımdaki Mailbox Database 1480626838 isimli Mailbox Database'i ve hangi Exchange Server üzerinde bulunduğunu görebiliyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

5- Bu ön kontrolden sonra, get-mailboxdatabase | dismount-database komutu ile önce Mailbox Database'(ler)i çekip dismount edilmesini sağlıyorum.

Komutu çalıştırdığmıda bana, Mailbox Database 1480626838 isimli Mailbox Database'in dismount edileceğini yani bağlantısının kesileceğini bildirip, benden onay bekliyor. Y yazarak onaylıyor, işlemime devam ediyorum. Bu aşamada Mailbox Database dismount edilmiş oluyor.

Mailbox Database Path Değiştirme

6- Mailbox Database dismount edildiğini de kontrol etmek için, Get-MailboxDatabase -status |select name,mounted komutundan yararlanıyorum. Bu komutla, Mailbox Database'(ler)i çekecek ve bağlantı durumlarını (mount ya dismount olup olmadığını) kontrol edecektir.

Mailbox Database Path Değiştirme

7- Servers altında database sekmesindeki Mailbox Database 1480626838 isimli Mailbox Database'in dismount edildiği görülmektedir.

Mailbox Database Path Değiştirme

8- Mailbox Database'i dismount ettikten, yani Exchange Server ile bağlantısı sonlandırıldıktan sonra move (taşıma) işlemini başlatabiliriz. Mailbox Database'i dismount yapıldıktan sonra kullanıcılar, Mailbox Database tekar mount edilene kadar e-mail alış verişi yapamazlar. Mailbox database'i taşıma işlemini gerçekleştirmek için,

Move-DatabasePath "Mailbox Database 1480626838" -EdbFilePath "E:\ExchangeDB\Mailbox Database 1480626838.edb" -LogFolderPath "E:\ExchangeDB"

komutunu kullacağım.

Mailbox Database Path Değiştirme

8.1- Komutu çalıştırdıktan sonra, taşıma işlemi için bizden bir onay talep etmektedir. Onay vermek için Y yazıktan sonra, enter tuşuna basıyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

Mailbox Database Path Değiştirme

9- Mailbox Database taşıma işlemi, E:\ExchangeDB dizin yoluna gerçekleştikten sonra, taşımanın başarılı bir şekilde gerçekleştidiğini görebiliyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

9.1- C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox dizin yolunda da hiçbir Mailbox Database dosyası kalmadı.

Mailbox Database Path Değiştirme

10- Şimdi sıra, Get-MailboxDatabase |Mount-Database komutu ile Mailbox Database'i mount etme işlemine geldi. Komutu çalıştırıp mailbox database mount etme (Exchange Server veritabanı bağlantısını oluşturma) işlemini gerçekleştiriyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

11- Exchange Admin Center (EAC) üzerinde; Server altında, database sekmesinde, ilgili database'in mounted durumda olduğunu görebiliyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

12- Database özelliklerini incelediğimde de Database path: alanının, belirttiğim dizin yolu olarak değiştiğini görüyorum.

Mailbox Database Path Değiştirme

Excange Server 2016 Mailbox Database Path (Dizin Yolu) Değiştirme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdim.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »