Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 26.11.2015 category 0

Exchange Server 2016'da User Mailbox (Kullanıcı Mailbox) oluşturulması


Bu makalemde sizlere, Exchange Server'da User Mailbox (kullanıcı Mailbox) oluşturulmasını gösteriyor olacağım. Oluşturacağım bu kullanıcılarla da OWA üzerinden birbirlerine mail gönderimi gerçekleştireceğiz. 

Şimdi Exchange Server'da User Mailbox (kullanıcı Mailbox) oluşturulması işlemlerine başlayalım:

Exchange admin center'da, recepients alanında, organizasyonumuzdaki mail hesapları, gruplar ve kontakt'lar yer almaktadır. Burası, aslında, yapımızdaki kullanıcılar ile alakalı olan işlemlerin yapıldığı alanlardan biridir.

Bu bölümde Active Directory Users and Computers ile replike olarak kullanıcı mail hesapları, mail grubu ve kontakt açabilir ve yönetebilirsiniz.

Exchange Server kurulumu ile birlikte alan adımla ilişkili olarak Administrator mailbox gelmektedir. Ben, buna ek olarak Fırat Boyan ve Hasan Kaba isimlerinde iki kullanıcı mailbox daha açacağım.

Buradaki açtığım mailbox'lar, Active Directory Users and Computer'da ilgili Organization içine user olarak da oluşturulmaktadır. Aynı şekilde, Active Directory Users and Computer'da var olan bir kullanıcı kaydını yeni bir tane oluşturmadan çekebilir, bu şekilde var olan bir kullanıcı için mailbox oluşturabilirim.

Recipients>mailboxes altında +(artı) butonuna basıyorum.

user mailbox

Karşıma çıkan new user mailbox ekranında iki seçenek var. Existing User ve New User.
New User seçeneğini seçtikten sonra alttaki ilgil alanlar da aktif oluyor.

Oluşturmak istediğim kullanıcının; First Name, Last Name, Display Name ve User logon name bilgilerini giriyorum. Ancak burada Organization Unit alanına dikkat edelim. Bu kısımda oluşturacağım Kullanıcı Mailbox'ı, az önce de belirttiğim gibi, eş zamanlı olarak Active Directory Users and Computers'de user olarak da oluşturulduğu için, oluşturduğunuz kullanıcının hangi OU içinde bulunmasını istiyorsanız, onu seçin.

user mailbox

İkinci olarak dikkat etemeniz gereken kısım ise mailbox database'dir. Test ortamında kurduğum Exchange Server sürümü Enterpise olduğu için, 100'e kadar database oluşturabilirim. Bu nedenle, limitlerimizi zorlayıp 100 tane database'e sahip olduğunuzu düşünürsek, oluşturacağınız kullanıcıyı hangi database'e dahil edeceğini dikkatli seçmek zorundasınız. Browse butonuna tıkladığınızda, yapınızdaki database'ler listelenecektir.

user mailbox

Save butonuna basarak kullanıcı mailbox'ını oluşturuyorum.

user mailbox

Görüldüğü gibi, oluşturuğum kullanıcı mailbox'ı mailboxes alanına eklendi.

user mailbox

Görüldüğü gibi, oluşturuğum kullanıcı aynı zamanda da Active Directory Users and Computers'de Istanbul OU'suna da eklendi. Bu şekilde planladığım iki kullanıcı mailbox'tan birincisini oluşturdum.

user mailbox

Oluşturacağım ikinci kullanıcı mailbox'ını bu sefer Directory Users and Computers'da yeni User oluşturarak kuracağım. Bunun için New User oluşturuyorum. User Object oluşturuldu.

user mailbox

user mailbox

Şimdi sıra, Exchage Server'da mailbox altında oluşturduğum bu kullanıcıyı çekerek kullanıcı mailbox oluşturmaya geldi. Bunun için; oluşturduğum ilk kullanıcı mailbox'ında yaptığım gibi, Recipients>mailboxes altında +(artı) butonuna basıyorum.

Karşıma çıkan new user mailbox ekranında Existing User seçeneğini seçtikten sonra Browse butonuna basıyorum.

user mailbox

Active Directory Users and Computers'daki kayıtlı kullanıcılarım burada listelenecektir. Kullanıcı Mailbox'ı daha önceden oluşturulmuş olanlar bu listede görülmeyecektir. Active Directory Users and Computers'da user object olarak oluşturduğum Hasan Kaba kullanıcısını seçip OK butonuna basıyorum.

user mailbox

Save botonuna basıp Kullanıcı Mailbox'ını oluşturuyorum.

user mailbox

Görüldüğü gibi, oluşturuğum kullanıcı mailbox'ı mailboxes alanına eklendi.

user mailbox

Fırat Boyan ve Hasan Kaba isimlerinde iki tane User ve User Mailbox oluşturdum. Şimdi oluşturduğum bu kullanıcılarla birbirlerine mail gönderimi gerçekleştireceğim.

Öncelikle Fırat Boyan kullanıcı ile OWA'ya giriş yapıyorum.

user mailbox

From kısmında gönderilecek olan mail'in boyanfirat@firatboyan.com adresinden çıktığını görüyoruz.
To alanına da kabahasan@firatboyan.com adresini yazıyoruz. Adresi yazdıktan sonra otomatik olarak Check Names yaparak, Sadece Displayed Name olarak ekliyor. İletimdeki konu ve mesajımı yazarak Send botununa basıyorum.

user mailbox

Görüldüğü gibi yolladığım ileti gönderildi ve Sent Items klasörüne düştü.

user mailbox

Bu sefer de Hasan Kaba kullanıcı ile OWA'ya giriş yaptığımda, Fırat Boyan kullanıcısının yolladığı e-mail iletisini Inbox klasöründe görüyorum.

user mailbox

Bu şekilde Kurulum ve yapılandırmasını yaptığım Exchange Server'ımın sağlıklı bir şekilde mail alıp gönderdiğini test etmiş oluyorum.
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »