Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.category Makale Kategorileri

MS SQL Server 2014 Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece MS SQL Server 2014 kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 08.09.2018 category 2
Çalışan bir Database (veritabanı) Üzerinde FULL ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore İşlemi
Bir önceki makalemde; çökmüş bir database (veritabanı) için Sql Server Management Studio ile Database Restore (veritabanı yedekten dönme) konusuna değinmiştim. Bu makalemde ise, bin önceki makalemin devamı niteliğinde olan Çalışan bir veritabanında FULL Database Backup Restore ve DIFFERENTIAL Database Backup Restore (veritabanı yedekten dönme) işleminin nasıl yapılacağından bahsediyor olacağım.
category 24.07.2018 category 0
SQL Server 2014'te Komut ile Database (veritabanı) detach ve attach etme
Bu kısa yazımda sizlere MS SQL Server 2014'te komut ile Database (veritabanı) detach ve attach etme işleminden bahsediyor olacağım. Elimdeki Northwind isimli database'i (veritabanı) dosyam, sistem disk'imin C:\sqltables\Northwind dizininde bulunuyor.
category 06.07.2018 category 0
SQL Server 2014'te (Select Top 200) & (Edit Top 1000) Rows Limiti Artırma
SQL SERVER 2014te bir dabatase (veritabanı) üzerinde sağ tıkladığınızda karşınıza standart limitli ilk 1000 kaydın listelenmesi ya da ilk 200 kaydın düzenlenebilmesi seçenekleri çıkmaktadır. Özellikle de yoğun data içerikli tablolarda bu standart limitler yetersiz gelmekte ve tablo içerisinde daha fazla kayıt dönmesini isteyebilmekteyiz. Bu kısa makalemde sizlere SQL SERVER 2014te Select Top 1000 Rows ve Edit Top 200 Rows standart limitin nasıl artırılabileceğinden bahsedeceğim.
category 24.01.2018 category 2
SQL Server 2014 Database (Veritabanı) Transaction Log Dosya Boyutu Küçültme-Shrink Etme
SQL Server oluşturulan Database dosyarının zaman içinde ortaya çıkan en önemli sorunlarından birisi de Database boyutlarının armasıdır. SQL Server üzerinde bir Database oluşturulduğu zaman, .mdf uzantılı bir Database dosyası ve .ldf uzantılı bir Transaction Log dosyası oluşur. Transaction Log dosyası, Database üzerinde yapılan işlemlerin ilk yazıldığı ve Select, Update, Insert vb. gerçekleşen işlemlerin yer aldığı bir dosyadır. Database dosyasının doğru bir şekilde hesaplanmadığı sistemlerde bir süre sonra server üzerinde Transaction Log dosyassının boyutu nedeniyle karşılaşacağınız disk boyutu sorunlarının çözümü için uygulanacak yöntemlerden bir tanesi, Transaction Log dosyasının küçültülmesi, shrink edilmesidir.
category 22.01.2018 category 0
SQL Server 2014 Veritabanı (Database) Yedeğini (Backup) Script Olarak Alma
Daha önceli Sql Server Database Backup - Veritabanı Yedek Alma konulu makalemde, Sql Server 2014 üzerinde nasıl veritabanı yedeği (database backup) alınacağına detaylıca değinmiştim. Bu makalemde de, Sql Server 2014 management studio üzerindeki bir database'in (veritabanı) yedeğini script olarak alma işleminden bahsediyor olacağım. Bir database'in (veritabanı) yedeğini script olarak alma işlemleri şu şekildedir;
Sayfa başına görüntülenen sonuçlar: 1-5 (Toplam 11 Kayıt)
Sayfa:1 - 2 - 3İlk « Önceki · Sonraki » Son

BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »