Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Makale Kategorileri

Network Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Network kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 11.07.2018 category 4
Fast & Gigabit Ethernet Teknolojileri ve Kablo Tipleri
Ethernet, 1970 yılları sonunda PARC-Palo Alto Research Center'da (Palo Alto Araştırma Merkezi) yapılan çalışmalarda oluşturulmuştur. Amaç, bilgisayarları haberleştirmekti. 1973 yılında bus topoloji üzerine kurulu bir ağ teknolojisi geliştirildi. Buna, Ethernet teknolojisi denildi. Ethernet, verilerin kabloyla iletilmesi sağlayan bir teknolojidir. Ethernet Teknolojisi; fastethernet, gigabitethernet gibi çok yüksek hız sağlayan teknoloji çeşitlerine sahiptir.
category 27.06.2018 category 7
Fiber Optik Kablo Teknolojisi - Multimode ve Singlemode Fiber Optik Kablolar
Bir fiber optik kablo, içerisinden ışığın yönlendirildiği, Silisyum Dioksit (Silicon Dioxide-SiO₂) yapıda CAM maddedir. Bu şekilde üretilmiş kabloların tercih edilmesinin en büyük sebebi; çevresel şartların ağır olduğu nemli, rutubetli, elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmemesi ve her zaman stabil bir bağlantı sunmasıdır. Fiber optik kablonun CAT bakır kabloya göre en büyük avantajı, sağladığı bant genişliği ve uzun mesafeleri kayıpsız ve tam performanslı bir şekilde data taşıma üstünlüğü olarak gösterilebilir.
category 12.06.2018 category 2
QoS (Quality of Service – Servis Kalitesi) Nedir?
QoS (Quality of Service – Servis Kalitesi), network'lerin data trafiğinin haricinde ses (voice) ve video iletimi amacıyla kullanılmaya başlamasından sonra önem kazanmış bir teknolojidir. QoS teknolojisinden önce bir router'a gelen data paketleri, Best Effort (BE) denilen bir yöntemle diğer uca aktarımı sağlanmaktaydı. Bu yöntemle gelen paketler üzerinde önceliklendirme anlamında hiçbir işlem uygulanmadan, direkt olarak karşı tarafa aktarımı sağlanmaktaydı ve data paketleri, cihazlar üzerinde "ilk gelen önce gider" mantığıyla sıraya dizilip, bu sıra dahilinde iletim ortamına aktarılıyordu; yani 4. sırada gelen data paketi 4. sırada, 7. sırada gelen data paketi 7. sırada iletim ortamına aktarılıyordu.
category 12.06.2018 category 2
ISL (Inter Switch Link) ve 802.1Q (dot1q) Nedir? Farkları Nelerdir?
Açılımı Inter Switch Link olan ISL, bir encapsulation (kapsülleme) standartıdır. Cisco tarafından özel olarak geliştirilmiş switch'lerden router'lara ya da switch'lerden switch'lere VLAN üzerinden network trafik akışını sağlayan bir protokoldür. Bu protokol, Cisco tarafından geliştirildiği için sadece Cisco cihazlar arasında çalışmaktadır. ISL, OSI modelinde Data-Link (Veri Bağlantı) katmanında çalışır ve temel olarak trafik sırasında gereksiz bağlantıları azalttığı söylenebilir. Özel olarak ISL, sadece FastEthernet ve gigabitEthernet bağlantılarından çalışabilen bir protokolduü.
category 29.05.2018 category 0
AND'leme işlemi ile IP Adresi Network ID doğrulama
Daha önceki makalemde IP adresleri ve Subnetting (Alt ağlara bölme) konusuna değinmiş, IP adreslerinin ne olduğunu çok detaylı bir şekilde anlattıktan sonra Network'lerin (ağ) alt ağlara bölme işlemlerinin nasıl yapılacağından da detaylıca bahsetmiştim. Bu Makalemde ise sizlere, subnetting (alt ağlara bölme) konusunun devamı niteliğinde olan, Subnetting (Alt Ağlara Bölme) işleminden sonra AND'leme işlemi ile IP adresinin Network ID'sini doğrulama işleminin nasıl yapılacağından bahseceğim.
Sayfa başına görüntülenen sonuçlar: 1-5 (Toplam 11 Kayıt)
Sayfa:1 - 2 - 3İlk « Önceki · Sonraki » Son