Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.category Makale Kategorileri

Genel Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Genel kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 20.10.2018 category 1
CMD Komut Satırı Üzerinden Domain Contoller'lar arası Replikasyon Yönetimi
Bir önceki makalemde PowerShell ile Active Directory Site Yapısını Görüntüleme makalemi yayınlamıştım. Bu makalemde de sizlere Repadmin komutu ile Domain Contoller'lar arası replikasyon trafiğinin nasıl izleneceğinden ve yönetileceğinden bahsediyor olacağım. Domain Contoller'lar arası bilgilerin domain ya da forest ortamınızdaki, her DC tutarlı olması açısından çok önemlidir ve sistemlerimizi yöneten biz sistem yöneticilerinin, göz ardı etmemesi gereken bir konudur.
category 16.10.2018 category 0
WMIC (Windows Management Interface Command) komutu ile Active Directory üzerinden USER SID bilgisi çekme
Bu kısa ip ucu türündeki makalemde sizlere WMIC (Windows Management Interface Command) komutu ile local ya da Active Directory üzerinden USER SID bilgilerini nasıl çekebileceğinizi göstereceğim.
category 22.09.2018 category 0
Primary Domain Controller'ın Hangi Server'da Olduğunu Öğrenme.
Daha önceki makalemde Domain Controller Nedir? konusuna değinmiş, Domain Controller hakkında detaylı bilgi vermiştim. Yine kısaca değinecek olursak Domain Controller(DC); diğer bir ifade ile Etki Alanı Yöneticisi, şirket yapınızdaki bilgisayar ağlarınızın, bilgisayar sistemlerinizin çatısı oluşturmaktadır. Bu çatıyı kurabilmek için; Serve Server (sunucu) bilgisayar dediğimiz makinaya Windows Server işletim sistemi ailesinden bir işletim sistemi kurarak, bu server (sunucu) bilgisayarı Domain Controller (D.C.) olarak yapılandırıp, bilgisayar sistemlerinizin çatısını oluşturur, tüm bilgisayar sistemlerinizi (diğer server (sunucu) bilgisayarlar da dahil olmak üzere) bu Domain Controller (DC) üzerinden yönetirsiniz.
category 21.03.2018 category 3
Belli Bir Klasör İçeriğini Komutla bat dosyasından Otomatik Silme
Bu makalemde sizlere belli bir klasör içeriğinin otomatik olarak nasıl silineceğinden bahsediyor olacağım. Bu silme işleminde C:\Kullanicilar\KullaniciAdi\AppData\Local\Temp dizinindeki TEMP klasörünün Task Scheduler (Görev Zamanlayıcı) ile bir schedule'a (zaman planı) bağlayarak belirleyeceğimiz zaman aralıklarında düzenli olarak silinmesini sağlayacağız.
category 23.02.2018 category 0
Logon Server, Sunucu Nasıl Bulunur?
Bu kısa yazımda sizlere Active Directory Domain yapınızda bulunan Active Directory Domain Controller'lardan hangisinden logon işlemini gerçekleştirdiğinizi öğrenebileceğiniz bir yöntemden, daha doğrusu komut satırından bahsetmek istiyorum. Aslında bu komut satırlarından aynı amaca hitap eden farklı tiplerde olanı var ama ben daha tuttarlı olan nltest /dsgetdc:domain_adi komutundan bahsetmek istiyorum.
Sayfa başına görüntülenen sonuçlar: 1-5 (Toplam 10 Kayıt)
Sayfa:1 - 2İlk « Önceki · Sonraki » Son

BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »