Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Network
category Fırat Boyan category 05.10.2017 category 6

MAC (Media Access Control) Adresi nedir?


MAC (Media Access Control) adresi, ağa bağlı bir Network Interface Card-NIC (Ethernet Kartı-Ağ Kartı) devre kartındaki chip üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan tanıtıcıdır.
MAC adresi

Örnek bir MAC Adresi aşağıdaki gibidir.
00-0C-29-19-12-2D

MAC Adresleri, 48 bit'lik hexadecimal bir sistem ile ağ kartlatına (NIC) işlenir. Adresin ilk altı hanesi (00-0C-29), yani ilk 24 bit, üreticiyi temsil eder; son altı hanesi (19-12-2D) yani ikinci 24 bit'lik kısım ise ağ kartı (NIC) için benzersiz (unique) bir tanıtıcı numarasıdır. MAC adresleri global olarak benzersizdir. Yani bir cihazın ağ kartına (NIC) atanan MAC adresi başka bir cihaza atanamaz.

IP ve MAC Adresleri Nasıl Birlikte Çalışır?

IP adresi, TCP/IP protokolü yardımıyla veriyi bir ağdan diğerine taşımakta kullanılır. MAC adresi ise veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır.

ARP (Address Resolution Protocol) - Adres Çözümleme Protokolü makalemde anlattığım gibi ARP, bir IP adresinin hangi MAC adresine ait olduğunu bulmaya yarar.

Başka bir ifade ile bir network’te bir cihaz; başka bir cihaz ile haberleşmek istediğinde, haberleşeceği cihazın MAC adresini bilmesi gerekir. Bu yüzden bir cihaz başka bir cihaz ile iletişime geçmeden önce ARP sürecini başlatarak, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenir.

Daha başka bir ifadeyle bir cihaz, başka bir cihazla iletişime geçmeden önce, iletişime geçeceği cihazın MAC adresini öğrenmek için ARP sürecini başlatacağı için, ARP Request ile ortamda ör. "192.168.1.150 IP adresi hangi MAC adresine ait?" diye broadcast yapar ve ARP Reply ile öğrenmek istediği MAC adresi bilgisi kendisine iletilir.
 
Ek olarak MAC adresi, bir cihazın hangi ağa (network ortamına) bağlı olduğuyla ilgili bir bilgi içerMEz. Cihazın hangi ağa bağlı olduğuyla ilgili bilgi, IP adresindedir. IP adresleri değişkendir, ancak MAC adresleri chip üzerine işlendiği için, bu bilgiyi değiştirmeniz mümkün değildir.

MAC Adresi mi? IP Adresi mi?

MAC adresleri ile modern router ve firewall'larda belirli MAC adreslerini engelleyebilir, bu sayede de sadece belirli MAC adreslerinin ağa bağlanmasını sağlayabilir ya da DHCP Server üzerinde IP rezervasyonu yaparken, MAC adresleri ile istediğiniz IP adresini ilgili MAC adresini taşıyan bilgisayara sabitleyebilir (rezerve edebilir) durumda olursunuz.

Aynısını IP adresleriyle yapamazsınız; atanan IP adresi, DHCP Server, router ya da firewall gibi bir IP adresi sağlayıcı sistem tarafından sağlanır ve belli zaman aralıklarında bu IP adresi bilgisi değişeceği için, IP adresini engellemek bir işe yaramayacağı gibi, belli bir cihaza sabitlemek (rezerve etmek) istediğiniz IP adresini, MAC adresi bilgisi olmadan rezerve edeMEyeceksiniz.

Bilgisayarda MAC Adresi Nasıl Bulunur?

MAC Adresi, Başlat> Çalıştır ya da Windows + R tuş kombinasyonları kullanılarak Çalıştır ekranına CMD komut istemcisi açılır ve komut satırına ipconfig /all yazılarak elde edilen çıktıdan, cihaz üzerinde yüklü olan tüm ağ kartları (NIC-Network Interface Card) detaylaylarına ulaşılır.

Burada Physical Address. . . . . . . . . : 00-0C-29-19-12-2D bilgisi, ilgili ağ kartı (NIC-Network Interface Card) üzerindeki MAC adresi bilgisidir ve cihazınızda kaç tane ağ kartı takılı ise, hepsi için ayrı aynı MAC adres bilgisi burada görüntülenecektir.

MAC Adresi CMD

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


29-09-2018


haluk canbul

Fırat bey kolay gelsin, samsung smart ip kullanıcısıyım.İptv üyeliklerinde veya test amaçlı üyeliklerde sürekli kullandığımız televizyona ait smart ip mac adresi istiyorlar.Bu adresi paylaşmamızın herhangi bir sakıncası veya bizlere ilerde açabileceği sıkıntılar varmıdır? Teşekkür ederim. saygılarımla


29-09-2018


Fırat Boyan

Merhaba Haluk Bey, Bu MAC adres bilgisini hangi amaçla istiyorlar?


10-02-2018


kenan alkan

merhaba, bizim sormak istediğimiz internete bağlandığımızda bu mac adresi bizi anonim olmaktan çıkartıyormu yani ip adresi değiştirmek bir şey ifade etmiyor mu


12-02-2018


Fırat BOYAN

Merhaba, MAC adresi internette anonim olmaktan çıkartmaz ki öyle bir görevi de yoktur. Internet üzerinde anonim olmaktan çıkmanın tercih edilir yöntemlerinden birisi VPN kullanımıdır. MAC adresi sadece network kartı için kalıcı bir adres barındırır ki network kartının asıl adresidir.


06-10-2017


Serhat Akca

mac adresleri ile ilgili şu ana kadar gördüğüm en kaliteli ve düzgün bilgiyi bir arada içeren makale bu oldu. Helal olsun. Bravo. Bildiğimizi sanıp, bilmediğimiz çok varmış. Teşekkürler.


06-10-2017


Fırat Boyan

Faydalı olmasına sevindim Serhat.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »