Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 27.03.2016 category 2

Microsoft MCSE Sınavlarına Giriş Rehberi | Microsoft MCSA- Windows Server 2012 | Microsoft MCSE- Server Infrastructure


Bildiğiniz gibi, Microsoft tarafında sertifikasyonun adı ve yol haritası değişti.

MCSE ve MCSA sertifikasyonu için yeni yol haritasından bahsetmek isterim. 2008 Server alanındaki sertifikasyonun adı Microsoft Certified IT Professional (MCITP) idi. Artık Server 2012 ile beraber yeniden Microsoft Certified Solution Expert (MCSE) oldu. Haliyle girilmesi gereken sınavlar da değişti. Öncelikle sınavları, sonrasında da bu sınavları nasıl alacağınızı anlatacağım.

MCSE: Server Infrastructure sertifikası almak için 5 adet sınava girmeniz gerekiyor:

MCSA- Windows Server 2012
70-410 : Installing and Configuring Windows Server 2012
70-411 : Administering Windows Server 2012
70-412 : Configuring Advanced Windows Server 2012 Services
Bu 3 adet sınavı geçince Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA) sertifakası almaya hakkazanmış oluyorsunuz. Bu sınavlara 2 adet daha sınav alarak MCSE sertifikası alabilirsiniz.

MCSE- Sevrer Infrastructure
70-413 : Designing and Implementing a Server Infrastructure
70-414 : Implementing an Advanced Server Infrastructure

Peki bu sınavları nereden ve nasıl satın alacaksınız ve nerelerde sınava gireceksiniz. Bu sınavları dünya çapında Pearson Vue adlı firma yapmaktadır.

For Test Takers kısmından Test Taker Home bölumune giriyoruz. Bu aşamada bize hangi sınavlara gireceğimizi soracak ve biz search kısmına Microsoft yazacağız.

Microsoft Mcse Sınavları

Start here: Select your program alanında Microsoft seçiyoruz.

Microsoft Mcse Sınavları

Bu kısımda Register for an Exam diyoruz ve karşımıza Microsoft sınavlarının bir listesi çıkıyor.
Yukarda vermiş olduğumuz listeye bakarak hangi sınava gireceğimize karar veriyoruz.

Microsoft Mcse Sınavları

Ben burdan 70-410 sınavını seçiyorum ,bu aşamada sınav bilgileri ve sınav ücreti karşımıza çıkacak. 

Microsoft Mcse Sınavları

Bu kısımda Schelude exam butonuna tıklıyoruz. Sizden Windows login ID ile (Microsoft veya Hotmail hesabı) ile login oluyoruz. Burda bilgilerinizi girdikten ve güncelledikten sonra submit butonuna tıklıyoruz. 

Microsoft Mcse Sınavları

Select booking Method kısmında I will be scheduling for a future date at a test center kısmını işaretleyip sınav almak istediğimizi soyluyoruz.
 
Microsoft Mcse Sınavları

Select Exam Language kısmında hangi dilde sınava girmek istediğimizi belirtiyoruz.

Not: Türkçe sınav yoktur.

Microsoft Mcse Sınavları

Exam Details kısmında Schedule this Exam butonuna tıklıyoruz. 

Microsoft Mcse Sınavları

Bu aşamada karşımıza tüm Türkiye’ deki Yetkili Sınav Merkezleri (Certified Test Center) ben Test Center olarak Network Academy olarak işaretledim.

Microsoft Mcse Sınavları

Hangi gün ve saatte sınav alacağımızı belirtiyoruz.

Microsoft Mcse Sınavları

Order (Ödeme ) kısmını kredi kartı ile yaptıktan sonra ,sınav alma işini halletmiş oluyoruz.

Test centera giderken en az yarım saat önce orda olmaya dikkat edelim, Ayrıca yanınızda bir resimli (Kimlik ,ehliyet vs) bir adette resimsiz (banka kartı vs ) iki adet belge bulundurmak zorundasınız.

MCSE olmak için 5 adet sınava girmeniz gerektiğini söylemiştim. Sınavların herbiri 100 dolar'dır. Fakat sınav almadan önce Microsoft’a öğrenci olduğunuzu ibra ederseniz, sınav ücretleri 55 dolar'a inmektedir.

NOT: Belli dönemlerde bütün Microsoft sınavlarında Second Shot hakkı vardı. Yani başarısız olduğunuz sınava tekrar ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Faydalı olması dileğiyle...

 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


06-01-2017


Sergen Aksu

Yararlı bilgi. Teşekkürler.10-06-2016


Mustafa Karataş

Bilgilendirme için teşekkürler. 70410 için kayıt oldum. Hayırlısı bakalım :)BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »