Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Genel
category Fırat Boyan category 22.09.2018 category 0

Primary Domain Controller'ın Hangi Server'da Olduğunu Öğrenme.


Daha önceki makalemde Domain Controller Nedir? konusuna değinmiş, Domain Controller hakkında detaylı bilgi vermiştim. Yine kısaca değinecek olursak Domain Controller(DC); diğer bir ifade ile Etki Alanı Yöneticisi, şirket yapınızdaki bilgisayar ağlarınızın, bilgisayar sistemlerinizin çatısı oluşturmaktadır. Bu çatıyı kurabilmek için; Serve Server (sunucu) bilgisayar dediğimiz makinaya Windows Server işletim sistemi ailesinden bir işletim sistemi kurarak, bu server (sunucu) bilgisayarı Domain Controller (D.C.) olarak yapılandırıp, bilgisayar sistemlerinizin çatısını oluşturur, tüm bilgisayar sistemlerinizi (diğer server (sunucu) bilgisayarlar da dahil olmak üzere) bu Domain Controller (DC) üzerinden yönetirsiniz.

Bu makalemde de sizlere Primary Domain Controller(PDC)- Birincil Etki Alanı Yöneticisi'nin hangi Server (sunucu) makinasında olduğunu nasıl öğrenebileceğimizden bahsediyor olacağım.

Önelikle şunu bilmekte fayda var;

Bir DOMAIN ORTAMINDA sadece bir tane Primary (Master) Domain Controller (D.C) olabilir ancak birden fazla Additonal Domain Controller (D.C) olabilir.

Active Directory Domain ortamınızdaki Primary Domain Controller Server'ın hangisi olduğunu öğrenmenin temelde iki yöntemi var.

1- Get-ADDomainController -Discover -Service PrimaryDC PowerShell cmdlet komutunu çalıştırarak.

2- netdom query fsmo PowerShell  cmdlet komutunu çalıştırarak FSMO (Flexible Single Master Operations) rolleri üzerinden.

FSMO Rollerinin İncelenmesi

Active Directory, yani Primary Domain Controller Kurulumu işlemi ile birlikte, bir Primary Domain Controller üzerinde 5 adet FSMO (Flexible Single Master Operations) rolü bulunmaktadır ve her bir rolün farklı görevleri bulunmtaktadır. Sırasıyla inceleyecek olursak;

1- Schema Master
Active Directory Schema, Active Directory nesnelerinin tüm bilgilerini tutan yapıdır. Bu yapılar; Class'lardan (sınıf) oluşur ve her bir class içinde, o class'a ait attribute'lar (öznitelikler) bulunur. Bir objeye ait hangi bilgilerinin saklanacağı, Attribute'lar ile tanımlanır. Forest içindeki Active Directory nesne sınıfları (object classes) ve bunlara ait öz nitelikler (attributes), Active Directory Shema yapısını oluşturur. Bu nedenle de Active Directory'i oluşturan ana omurga, Active Directory Schema'dır. Tüm Active Directory nesne (object) ve öz niteliklerin (attributes) güncellemeleri ve bunlara ait bilgiler Schema Master üzerinde tutulur. Schema Master rolü; Active Directory schema'nın yönetimi yapmakla birlikte, Domain Controller'lar arası tüm Active Directory replikasyonlarını yapmakla sorumludur.
Forest içerisinde tektir. Sadece domain yapısını oluşturan ve Primary Domain Controller görevi gören server, bu role sahip olabilir.

2- Domain Naming Master
Bu rol, tıpkı mahallemizin muhtarı gibi görev yapararak, Domain içerisine giren ve çıkan objelerin bilgilerini tutar ve yönetir.
Örneğin; Forest içine yeni bir domain eklendiğinde, mevcut domainlerden biri kaldırıldığında, bir domain'in adı değiştirildiğinde ya da domain isimlerinde çakışma olduğunda,tüm bütün bunların kontrolünü yapan roldür.
Bu rolün, Global Catalog rolüne sahip bir domain controller server'da olması tavsiye edilir.
Forest içerisinde tektir. Sadece domain yapısını oluşturan ve Primary Domain Controller görevi gören server, bu role sahip olabilir.

NOT: İlk iki rol, forest bazlı rollerdir ve forest bazında tektir.

3- PDC Emulator
Bu rol aslında FSMO rolleri içerisinde en etkin ve yoğun kaynak kullanan roldür. Saat senkronizasyonu, şifre değişiklikleri ve şifre resetlemeleri, Group Policy ve SYSVOL paylaşım erişimlerini yönetir. Buna ek olarak, DFS yapısının güncel tutulmasını ve tutarlılığını da sağlar.
Bu rol, domain bazındaki roldür.

Tek başına bu rolün taşınması, Primary Domain Controller görevinin başka bir DC'ye aktarılması anlamına gelir ki mevcut DC bu durumda Primary Domain Controller görevinden ayrılacaktır. Bunu Windows Server 2016 Migration makalemde detaylıca inceleyebilirsiniz. Ama tabiki bu işlem sadace yeni yesil bir Windows Server versiyonu çıktığında migration amaçlı değil, mevcut Primary Domain Controller görevi gören server'ınızın yeni nesil bir server'a Windows Server işletim sistemi kurularak, member server yapılıp, Additional DC haline getirdikten sonra, Primary Domain Controller görevinin bu yeni nesil Windows Server üzerinde devam etmesini de isteyebilirsiniz. Bu nedenle de bu rolün aktarımı çok önemlidir.

4- RID Master
Active Directory Domain yapısı içerisindeki objelerin her birinin benzersiz birer kimlik numarası vardır. Bu benzersiz kimlik numaraları, active directory nesnesi oluşturulduğunda otomatik olarak atanır ve bu değişken, benzersiz numaralara RID-Relative Identifier adı verilmektedir. RID-Relative Identifier atanırken, active directory nesnesinin oluşutuğu domain altında ilgili domain'in kimlik numarasıyla beraber atanır ki buna da SID-Security Identifier denir. Her domain'in kendine ait sabit değerde bir SID-Security Identifier numarası vardır ve atanan her RID-Relative Identifier numarası, bu SID-Security Identifier numarası altında atanır. İşte bu noktada, Active Directory ortamında oluşturulan nesnelere RID numarası ataması işlemini bu rol gerçekleştirir.

Buna ek olarak; Primary Domain Controller kendi üzerinde 1,073,741,823 (1 milyar 73 milyon 741 bin 832) adet RID numarası barındırır. Domain ya da forest ortamındaki diğer domain controller'lar üzerlerinde sadece 500 tane (Windows Server 2016 ile birlikte güncellendi) RID numarası barındırır ve bu domain controller'lar, bu rakam tükenmeden hemen önce RID master FSMO rolünü üzerinde barındıran Domain Controller ile iletişime geçerek, tekrar bir 400 tane daha RID numarası talebinde bulunurlar. Bu işlemleri de yerine getiren fsmo rolü de RID Master rolüdür. 

RID matser'ı barındıran Domain Controller'ın işlevsiz kalması ve yapınızdaki herhangi bir diğer domain controller'ın da barındırdığı bu sınırlı RID numarasının tükenmesi durumunda, RID numarasının tükendiği domain controller üzerinde yeni Active directory nesneleri oluşturulamayacktır.

Konu hakkında çok daha ayrıntılı bilgi için lütfen RID-Relative Identifier ve SID-Security Identifier Nedir? Nasıl Bulur? konulu makalemi inceleyin.

5) Infrastructure Master
Bir kullanıcının yeri değiştirildiğinde, group policy ayarları da değişmektedir. OU'dan OU'ya taşıma yapılırken update değişikliklerinden Infrastructure master sorumludur. Domainler arası bilgi transferini yapar ve güncel tutulmasını sağlar. Üzerindeki bilgi her daim günceldir.
Bu rol, domain bazındaki roldür.

NOT: PDC Emulator,RID Master ve Infrastructure Master rolleri, yapınızdaki başka server'lar üzerine taşınarak yük dengelemesi sağlanabilir.

PDC FSMO Rolü ve Primary Domain Controller İlişkisi

Yukarıda bahsedilen her rollerin içinde PDC FSMO Rolünün önemi, diğerlerinden bir anlamda daha farklıdır. O da, PDC FSMO Rolünü barındıran sunucunun direkt olarak Primary Domain Controller görevini üstlenmesidir.

Senaryomda SRV001 hostname'li sunucum, Active Directory Domain ortamını kurduğum Primary Domain Controller'ımdı. Buradaki PDC FSMO rolünü, SRV002 hostname'li sunucum üzerine taşıyarak, Primary Domain Controller'ımı SRV002 hostname'li sunucum olarak yapılandırdım.

PrimaryDCNasilBulunur

PrimaryDCNasilBulunur

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »