Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Fırat Boyan category 22.08.2015 category 0

sconfig Komutu ile Komut Satırlarından Domain'e Join Etme, Domain'e Alma


Bu makalemde CMD ve Powershell üzerinden bir Server'ı komut satırları ile domaine join etmeyi göreceğiz.

Klasik yöntemleri bu işin içinde olan herkes zaten biliyor. Ancak komut satırları ile domaine join etme işlemini pek çok kişi ya hiç bilmez ya da unutmuştur. İşte tam bu noktada bilgilerimizi tazelemiş olacağız.

Öncelikle Server'ıma statik IP tanımlamasını gerçekleştiriyorum.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Görüldüğü gibi Server'ım herhangi bir domain'de değil. Workgroup üzerinde çalışıyor. Computer name ise Server kurulumunda kendi atadağı bir isimdir. Bu da domain'e alma aşamasında değiştirilecek kısımlardan birisidir. Computer name'in, Server domain'e dahil edilirken değiştirilmelidir. Çünkü sonradan yapılacak bir isim değişikliği, Server Rollerimizin çalışmasında tutarsızlıklara neden olabilir.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Statik IP tanımlamamızı yaptığmıza göre, Server'ın domaine alınması işlemini başlatabiliriz. CMD komut satırından sconfig yazarak enter'a basıyoruz.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Karşımıza gelen ekranda 1 numaralı seçeneği seçiyoruz.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Bu seçenek, Domain'e mi yoksa Workgroup'a mı alınacağını soruyor. Sistem zaten Workgroup'da olduğu ve biz de Domain'e dahil etmek istediğimiz için D yazıp enter'a basıyoruz.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Bizden dahil etmek istediğimiz domain'i soruyor. Benim oluşturduğum domain kontoso.local olduğu için bu ismi giriyor, enter'a basıyorum.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Domain Admin User Name girmemizi istiyor. Normalde Kontoso\Administrator girmem gerekiyor. Ancak ben, Administrator'ı Domadmin olarak daha önceden değiştirdiğim için Kontoso\Domadmin olarak girdim.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Girdiğim Domain Admin User'ın Password'ünü soruyor. Bunu da girip enter'a basıyorum.
NOT: Password girilirken, girdiğiniz password görülmez. Siz girişinizi yapıp enter'a basın.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Bu adımda ise Computer Name'i değiştirmek isteyip istemediğimi soruyor. Zaten değiştirecek olduğum için YES'e tıklıyorum.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Computer Name'i SRV005 olarak giriyorum. Bu benim seçtiğim bir isim. Siz, kendinize göre giriş yapabilirsiniz.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Bu adımda tekrar Domain Admin User Name girmemizi istiyor. Kontoso\Domadmin olarak girdim ve enter'a basıyorum.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Bu adımda tekrar Girdiğim Domain Admin User'ın Password'ünü soruyor. Bunu da girip enter'a basıyorum.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Konfigürasyonların uygulanabilmesi için Server'ı restart ediyorum.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com

Server'ı Restart ettikten sonra, görüldüğü gibi Server'ım domain'e eklendi.

komut satırı ile domaine alma-sconfig-firatboyan.com
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »