Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Windows Server 2016
category Fırat Boyan category 08.01.2018 category 0

The directory service has exhausted the pool of relative identifiers hatası ve çözümü


Bu makalemde sizlere Active Directory ortamında kullanıcı nesnesi oluştururken karşılaşılan "The directory service has exhaused the pool of relative identifiers" hatasının neden kaynaklandığından ve çözümünden bahsediyor olacağım.

directory service has exhausted the fool of relative identifiers

Daha önceki makalemde RID-Relative Identifier ve SID-Security Identifer kavramlarından detaylıca bahsetmiştim. Bu kavramlara burada tekrar değinmeyeceğim ama bilgi sahibi olmak isterseniz, inceleyebilirsiniz.

İster Primary Domain Controller, ister Additional Domain Controller olsun RID Master rolüne sahip olan Domain Controller, kendi üzerinde 1,073,741,823 (1 milyar 73 milyon 741 bin 832) adet RID numarası barındırmaktadır. Domain ya da forest ortamındaki RID master rolüne sahip olmayan diğer domain controller'lar üzerlerinde de sadece 500 adet (Windows Server 2016 ile birlikte güncellenmiştir) RID numarası bulunur ve bu domain controller'lar, kendilerine ayrılan bu rakam tükenmeden hemen önce RID master FSMO rolünü üzerinde tutan Domain Controller ile iletişime geçerek, tekrar bir 500 adet RID numarası talebinde bulunurlar. Tüm bu işlemleri yerine getiren de RID Master FSMO rolüdür.

RID matser rolünü barındıran Domain Controller'ın işlevsiz kalması veya bir şekilde iletişime geçilemiyor olması ve yapınızdaki (RID Master rolünü barındırmayan) herhangi bir diğer domain controller'ın da sahip olduğu bu sınırlı (500) RID numarasının tükenmesi durumunda, RID numarasının tükendiği domain controller üzerinde yeni Active directory nesneleri oluşturulaMAyacak ve "The directory service has exhausted the pool of relative identifiers." hatasını verecektir.

RID pool has exhausted

Görmeniz açısından küçük bir LAB ortamı hazırladım. LAB ortamımda firatboyan.com domain'im altında birisi RID Master rolünü tutan server ve aynı zamanda Primary Domain Controller, diğeri de Additional Domain Controller olmak üzere iki sunucu kurdum.

Addional DC üzerinde NIC (Network Interface Card) devre dışı bırakıp, RID Master rolünü tutan domain controller ile iletişim kurmasını engelliyorum.

FOR /L %i in (1,1,500) DO DSADD user "CN=Kullanici%i,OU=Kullanicilar,OU=IT,OU=Istanbul,OU=Turkiye,DC=firatboyan,DC=com" -pwd Aa11223344 -mustchpwd yes -fn User%i -email User%i@firatboyan.com -upn User%i@firatboyan.com -webpg "www.firatboyan.com" -dept "IT" -title "Sistem Uzmani"

komut döngüsü ile CMD üzerinde 500 tane kulanıcı oluşturuyorum.

relative identifiers pool exhausted


Görüldüğü gibi kullanıcılar teker teker oluşturulurken, kullanıcıları oluşturduğum Additional DC, RID Master rolünü tutan Primary Domain controller ile haberleşemediği için, 500'ncü kullanıcıda "The directory service has exhausted the pool of relative identifiers." hatası verdi.

directory service has exhausted the fool of relative identifiers

Hemen ardından grafiksel ekranda (Active Directory Users and Computers üzerinden) FIRAT BOYAN kullanıcısını eklemeye çalıştığımda da "Windows cannot create FIRAT BOYAN because: The directory service has exhausted the pool of relative identifiers." hatasını alıyorum:

relative identifiers pool exhausted

relative identifiers pool exhausted

Bu hatanın çözümü için yapılması gereken; RID pool tükenen domain controller'ın mutlaka bir şekilde RID Master rolünü tutan domain controller ile iletişime geçirilmesi ve yeni bir RID talebinde bulunması gereklidir. Bunu sağladıktan sonra, yeniden Active Directory kullanıcı nesneleri oluşturabildiğinizi göreceksiniz.

Faydalı olması dileğiyle....


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »