Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Fırat Boyan category 19.06.2016 category 0

Windows Server 2012 R2'de File Server File Screening Management


Daha önceki makalemde Windows Server 2012 R2 File Server Kota Yönetimi konusuna değinerek, Quota Management üzerinde paylaşıma açtığımız klasörler üzerinde size limitlemeleri yapmıştık.

Bu Makalemde File Server Resource Manager üzerinde File Management (dosya yönetimi) konusundan bahsediyor olacağım. File Server Dosya yönetimi yapılandırmamızı, File Server Resource Manager'da File Screening Management altında uyguluyor olacağız.

File Screening Management, paylaşımdaki klasöre hangi dosyanın atılabileceğini veya atılamacağını ayarlayacağımız alandır. Bu ayarı yaptığımızda, klasöre paylaşımdan veya direkt olarak bilgisayar başından, ilgili dosya kopyalanamaz. Bu işlemi 3 adımda yaparız.

1- File Groups:
File Groups alanında adından da anlaşılacağı gibi, belli dosya grupları ve bu gruplara ait dosya uzantıları bulunmaktadır.
Bu alanda, paylaşımdaki bir klasörün içine belli tipteki dosya uzantılarını yasaklayabilirsiniz. Örneğin, kullanıcılarınız paylaşım klasörüne MP3 dosyaları atamasın istiyorsanız; File Groups alanında ister mevcut templete'leri kullanın, isterseniz de kendiniz File Group oluşturarak bunu özelleştirebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Ben mevcut olanları değil, kendime göre özelleştirerek yeni bir File Group oluşturuyorum. Bunun için;

File Groups üzerinde sağ tıklayarak Create File Group... seçeneğini seçiyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Karşıma gelen pencerede File Group name alanına bir isim veriyorum. Avi ve Mp3 Yasak isimini veriyorum.

Uygun bir isim belirledikten sonra; 
Files to include alanında yasaklanmasını istediğim dosyaların uzantılarını Ör. *.mp3 ve *.avi şeklinde girip, Add butununa basıyorum.

Files to exclude alanında ise Files to include alanında yaptığımız işlemin tam tersi olarak yasak grubuna almayacağınız, yani yasak koyMAyacağınız uzantı tiplerini girerek bunları yasak kapsamı dışında tutabilirsiniz. Ör. *.doc uzantılı word dokümanlarını yasakla ama *.docx uzantılı word dokümanlarını yasaklama şeklinde istisnai bir durum belirtebilirsiniz.

Yasaklanmaısnı istediğim dosya uzantılarını girdikten sonra OK butonuna basıyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Görüldüğü gibi, oluşurduğum özelleştirilmiş template objem oluştu. Template objemi oluşturduktan sonra, bir sonraki adım olan File Screen Templates adımına geçiyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

2- File Screen Templates:
File Screen Templates alanında, File Groups alanında oluşturduğum Template objem için görev ataması gerçekleştireceğim. Başka bir ifade ile, kullanıcılar ilgili paylaşım klasörüne yasaklı dosya uzantılarına ait dosyaları attıklarında sistemin buna nasıl karşılık vereceğini belirlediğimiz alandır. Yine burada da File Groups alanında olduğu gibi mevcut template objeleri var, fakat ben yine kendime göre özelleştirilmiş bir template objele oluşturmak istiyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Özelleştirilmiş bir template objele oluşturmak için File Screen Templates üzerinde sağ tıklayarak Create File Screen Template... seçeneğini seçiyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Karşıma gelen pencerede template name alanına bir isim veriyorum. Avi ve Mp3 Screen Tamplate ismini veriyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Screening type kısmındaki ayarlarda;

**Active Screening: Do not allow users to save unauthorized files seçili olursa, belirtilen(yasaklanan) dosya uzantıları asla ilgili klasöre kopyalanamaz ve kullanıcıya izninin olmadığını belirten bir uyarı mesajı çıkar.

**Allow Screening: Allow users to save files (use for monitoring) seçili olursa, belirtilen(yasaklanan) dosya uzantıları ilgili klasöre kopyalandığında, e-mail ya da event log yoluyla bizi bilgilendirir.

Özetle;
Active Screening, ekleyemesin
Allow Screening, eklesin ama haberim olsun

demektir.

Ben öncelikle Active Screening seçeneğini seçiyorum.

Buradaki ayarları da yaptıktan sonra, File groups alanında alanında oluşturduğum Template objemi seçiyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Aynı pencerede E-mail Message Tab'ında Allow Screening seçeneği seçili olduğunda e-mail ile bildirim almak için bildirimin e-mail olarak gelmesini istediğiniz e-mail hesabı send e-mail to the following administrators: seçeneğini seçtikten sonra e-mail adresini bu alanda belirtilebilir.

Subject kısmındaki yazıyı Köşeli parantez ör. [Violated File Group] üzerinde eğişiklik yapmamak kaydı ile istediğiniz bir uyarıyı kendiniz de belirleyebilirsiniz. [Violated File Group] gibi bir alana dokunamayacak olmanızın sebebi, bu alanların referanslı olmasıdır.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Yine E-mail Message Tab içinde al kısımdaki Additional E-mail Headers... butonuna bastığınızda, aynı uyarı/bilgilendirme e-mail'inin başka bir Administrator kullanıcısına da gitmesini sağlamak için CC olarak belirtebilirsiniz. Vardiyalı çalışılan ve iki tane sistem yöneticisinin bulunduğu bir ortamda diğer sistem yöneticisinin de bilgilenmesi açısından faydalı olabilir. Bu tamamen ihtiyaca göre şekillenen bir durumdur.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Yine aynı pencerede Event Log Tab'ında ise event viewer alanına log kaydı düşmesini sağlayabiliriz. Subject kısmındaki yazıda yapılanın aynısı, Log entry için de yapılarak log kaydında görünecek bilgi içeriğini kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra OK butonuna basıp kaydeiyorum. Görüldüğü gibi File Screen Template objemi de oluşturdum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

3- File Screens:
1. ve 2. adımlar uygulandıktan sonra son adım olarak File Screens alanında engelleneminin uygulanmasını istediğimiz klasör seçilir. Öncelile File Screens üzerinde sağ tıklayarak Create File Screen... seçiyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Açılan pencerede File screen path: alanında yasağın uygulanacağı klasörü seçiyorum. Klasör seçiminden sonra Create butonuna basarak File Screens template objemi oluşturmuş oluyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Tüm bu işlemlerden sonra bir Client PC üzerinden paylaşıma erişerek .mp3 uzantılı bir dosyayı daha önceden oluşturup, paylaşıma açtığım SATIS isimli klasör içine atmayı deneyeceğim. Hasan isimli bir kullanıcı ile Windows 8.1 Client ile oturum açtığım bir PC üzerinde bunu deniyorum.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Mp3 uzantılı dosyayı klasöre atmaya çalıştığımda bunu gerçekleştirmedi ve kullanıcıya gerekli olan izinlerin olmadığını bildiren bir uyarı mesajı verdi.

Windows Server 2012 R2 File Server File QuotaYönetimi

Bu şekilde kullanıcılara açtığınız paylaşım klasörlerini denetiminiz altında tutabilir, kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »