Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 17.05.2016 category 2

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy (FGPP)


Bu makalemde Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy (FGPP) özelliğine değiniyor olacağım. Windows 2000 ve sonrası işletim sistemlerinde domain üyesi olan tüm kullanıcılar için tek bir password policy ve account lockout policy uygulanabiliyordu. Windows 2008 ile birlikte hayatımıza giren Fine Grained Password Policy (FGPP) sayesinde, domain içindeki farklı kullanıcı ve gruplara özel password policy’ler yaratabilme imkanına sahibiz. Windows 2008 ve Windows 2008 R2 sürümlerinde bu özelliği ADSIEDIT konsulu üzerinden gerçekleştirirken, Windows Server 2012 Active Directory Administrative Center (ADAC) üzerinden basitçe uygulayabiliyoruz. Organizational Unit haricinde, user ve global security group'lara password policy oluşturabiliyoruz.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Şimdi, adım adım Fine Grained Password Policy oluşturmaya geçelim;

Windows Server 2012 Domain Controller sunucusuna Domain Admin hesabı ile logon oluyorum. Server Manager konsolunda bulunan Active Directory Administrative Center panelini açıyorum. Panelin sağ bölümde bulunan AD ismi (Local) alanına tıklıyorum. System kabına tıklıyorum.

Password Settings Container içinde sağ tıklayarak New > Password Settings seçiyorum. Policy ismini girerek, diğer alanları dolduruyorum.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Bilgi girişi yaptığınız alanların hangi amaçlarla kullanıldıklarını da kısaca açıklayayım;

*Name: Policy ismi.
*Precedence: Policy öncelik değerini belirliyoruz. Bunun amacı, bir user veya global security group üzerinde birden fazla PSO tanımlı ise, öncelik sırasına bakar ve en yüksek öncelik seviyesi hangi PSO'da ise o geçerlidir.
*Minimum Password Lenght: Belirlenecek password'ün minimum karakter sayısı. (boş password kullanılacaksa “0” verebilirsiniz)
*Number of password remembered: En son kaç şifrenin tekrardan kullanılmasını engellediğimiz alandır.
*Password must meet complexity requirements: Password'ün Complex olup olmayacağını belirlediğimiz alandır.
*Store password using reversible encryption: Belirlenen Password'ün veritabanında düz metin moduna benzer bir şifreleme ile şifreleyerek tutulmasını sağlar. (etkinleştirilmesini önermem)
*User cannot change the password within (days): Password'ün değiştirilebilmesi için geçmesi gereken minimum sürenin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
*User must change the password after (days): Password'ün maksimum kullanım süresinin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
*Number of failed logon attemps allowed: Password'ün kaç kez yanlış girilirse kullanıcı hesabının kilitleneceğini belirleme. ("0" ile Password, sınırsız sayıda yanlış girilebilir.)
*Reset failed logon attemps count after (mins.): Kilitlenen account’un kaç dakika sonra tekrardan açacağınının belirlendiği alandır. (bu süre sonunda yanlış girişlerin sayısının tutulduğu sayaç sıfırlanır)
*Account will be locked out:
** For a duration of (mins):
 Kilitlenen bir hesabın kilidinin belirtilen süre (dakika bazlı) sonunda açılması sağlanmış olacaktır.
** Until an administrator manually unlocks the account: Kilitlenen bir hesabın kilidi, sistem yöneticisi açana kadar kilitli kalması sağlanmış olur.
Oluşturuduğumuz bu PSO’yu hangi kullanıcı veya Global Security Group’a uygulayacaksak “Directly Applies To” kısmına eklememiz gerekiyor.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Firat isimli domain kullanıcısının account özelliklerine baktığımızda, oluşturduğumuz password policy’nin kullanıcıya link'lendiğini görebiliriz.

Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy

Ortamınıza göre düzenlediğiniz password policy ayarlarınızı herhangi bir kullanıcı yada global securtiy group üzerinde uyguladığınızda, sadece o kullanıcı ve grup üzerinde etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli ayar, “Precedence” değeridir. Unutmayın ki, değeri küçük olan PSO, diğerlerinden baskındır. Tüm bu anlattıklarımı PowerShell kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için PowerShell komutlarıyla Fine Grained Password Policy oluşturma isimli makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


11-07-2016


rafet

Hocam emeğinize sağlık.


28-06-2017


Fırat Boyan

Teşekkürler Rafet.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »