Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 27.06.2016 category 6

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join


Bu makalemde sizlere Windows Server 2008 R2 ile gelen ve Windows Server 2012 ile devam eden Offline Domain Join özelliğinden bahsediyor olacağım.

Bu özellik sayesinde Client bilgisayarlarımızı Domain’e Join etmek için fiziksel network ortamına ihtiyaç duymak zorunda kalmayacağız. fiziksel network ortamının gerekliliği kimi zaman sıkıntılara sebebiyet veriyordu. Örneğin, Sunucu değişikliği veya yeni bir yapılanma sürecinde Domain Controller ile iletişim kuramayan client bilgisayarların, domain’e join edilebilmeleri malesef mümkün değildi.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen ve Windows Server 2012 ile birlikte devam eden Offline Domain Join özelliği ile Windows 7, Windows 8 client bilgisayarlarını, fiziksel network bağlantısı olmasa da domain ortamına dahil etme işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Bu özellik bilgisayarların domain ortamına katılımını (domain join) kolaylaştırmaktadır.

Imaj senaryolarında da bilgisayların domain’e join edileceği durumlarda, bütün bilgisayar hesaplarının önceden domain ortamında hazırlanıp imaj atıldıktan sonra otomatik olarak üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabiliyor olmak, gerçekten kolaylık sunmaktadır. Bu sayede bilgisayarları sonradan domain’e join etmek için vakit kaybetmemiş oluyoruz.

Offline domain join işlemi işin kullanacağımz komut Active Directory Module for Windows Powershell komut satırı üzerinde Djoin komutu olacaktır.

Djoin komutu, Domain Controller üzerinde çalıştırılarak, domain’e join edilecek kullanıcı bilgisayarları için gerekli bilgilerin sunucu üzerine kaydedilmesini sağlar. Bu sayede domain'e join etmeden önce bilgisayar hesapları oluşturuluyor. Bu işleme “Provisioning” denir.

Domain Controller üzerinde çalıştırılan bu komut ile elde edilen ve domain’e üye yapılacak olan kullanıcı bilgisayarlarına ait olan bilgilerin yer aldığı txt dosyası, yine djoin aracının başka bir parametresi kullanılarak client bilgisayarlarda çalıştırılır. Bu sayede kullanıcı bilgisayarı domain’e üye yapılmış olur.

Bu işlemler sırasında client bilgisayar ile Domain Controller arasında kesinlikle bir network bağlantısı yoktur.

1- Senaryomuzdaki test ortamında bir tane Windows Server 2012 R2 Domain Controller ve bir tane de workgroup ortamında çalışan Windows 8 Client PC mevcut olacak.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

2- Windows 8 ile Domain Controller arasında herhangi bir fiziksel bağlantı olmaması için Network kartını (NIC) kapatıyoruz.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

3- Provision işlemi için Domain Controller'da Active Directory Module for Windows PowerShell’i açıyorum. Djoin komutunun bir çok parametresi bulunuyor.

Burada zorunlu olan /Provision, /Domain, /Machine ve /SaveFile parametrelerini kullanıyorum.

Komutum;

djoin /provision /Domain firatboyan.com /machine HOSTPC01 /savefile c:\firatboyan.txt

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

4- Komut çıktısında belirttiğimiz path'e (dizin yoluna) txt dosyamızın oluşturulduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Active Directory Users and Computers konsolunu açarak, bilgisayar hesabının da oluşturduğunu kontrol ediyoruz.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

5- Şimdi oluşturuğumuz bu dosyayı domain'e üye yapacağımız Windows 8 işletim sistemli Client bilgisayara kopyalamamız gerekiyor. Oluşturmuş olduğumuz txt dosyasına komut satırından daha kolay erişim sağlayabileceğim için, C: dizinine kopyalıyorum.

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

6- CMD komut satırı üzerinden Djoin aracının /RequestODJ, /LoadFile, /Windowspath ve /LocalOS parametrelerini kullanarak Windows 8 işletim sistemli client bilgisayarımı Domain'e join etme işlemine başlıyorum.

Komutum;
djoin /RequestODJ /Domain LoadFile c:\firatboyan.txt /Windowspath %systemroot% /LocalOS

Windows Server 2012 R2 ile Offline Domain Join

7- Komutu sorunsuz olarak çalıştırdıktan sonra, Windows 8 işletim sistemli bilgisayarı restart ederek offline domain join işlemimin başarılı olup olmadığını kontrol ediyorum.

offline domain join

Görüldüğü gibi offline domain join işlemimin başarılı bir şekilde sonuçlandığını ve bilgisayarın domain ortamına join olduğunu görüyoruz.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


08-11-2018


Melih Öztürk

Merhaba Hocam; Bu faydalı bilgi için öncelikle teşekkürler. Merak ettiğim bir konu var. Gectiğimiz hafta isyerindeki server bilgisayarımıza format attık. Eski domain ile simdiki domainimiz farklı. Eski domain ortamındaki pcleri nasıl mevcut oturum ve yapılandırmaları kaybetmeden yeni domain ortamına dahil ederim ? Tesekkürler.


08-11-2018


Fırat Boyan

Merhaba, teşekkürler. Active Directory yani SYSTEM STATE yedeğiniz varsa, server hostname eskisi ile aynı olacak şekilde kurup, domaini de kurduktan sonra AD recovery yaparsanız sorununuz çözülür.


27-12-2016


Sergen Aksu

Emeğine sağlık güzel bilgi hocam.


28-06-2017


Fırat Boyan

Teşekkürler Sergen. Faydalı olmasına sevindim.


28-06-2016


Yusuf Kankılınç

Elinize, emeğinize sağlık Hocam.


28-06-2017


Fırat Boyan

Teşekkürler Yusuf. Faydalı olmasına sevindim.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »