Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Fırat Boyan category 30.06.2016 category 3

Windows Server 2012 R2 Volume Shadow Copy (Gölge Kopya)


VOLUME SHADOW COPY NEDİR?

Shadow copy (gölge kopya); paylaştırılmış klasörler için, Windows Server 2012 R2 üzerinde bir veri kurtarma aracı olarak çok işimize yaramaktadır. Volume Shadow Copy sayesinde yanlışlıkla silinen ya da değiştirilen dosya ve klasörlerin eski versiyonlarına geri dönüş yapmam mümkündür.

Volume Shadow Copy ile;

* Silinmiş dosyalar kurtarılabilir,

* Üzerinde değişiklik yapılmış dosyaların eski versiyonları geri yüklenebilir.

Buna paralel olarak;

* Shadow copy bilgileri sadece okunabilir (Read Only) bilgilerdir. Bir Shadow copy'nin içeriğini asla değiştiremezsiniz.

* Shadow copy, klasör ya da dosya bazında değil, partition ya da volume bazında aktifleştirir.

Partition ya da volume üzerinden aktifleştirilen paylaştırılmış klasörler, o volume içerisindeki tüm paylaştırılmış klasörleri aktifleştirecektir. Başka bir ifade ile Shadow copy özelliği, tüm paylaştırılmış klasörler aktif olmaktadır. Salt belli bir paylaştırılmış klasör seçme şansınız yok.

Shadow copy özelliğinin aktif hale getirilebilmesi için en az 100 MB disk alanına ihtiyacınız olacaktır. Varsayılan olarak bir Shadow copy için ayrılan gölge kopyaların depolanacağı volume yapısının %10 büyüklüğü kadardır. Bu boyut ihtiyaca göre artırılabilir. Shadow copy için ayrılan alan tamamen dolduktan sonra, en eski Shadow copy kopyalar silinecek ve bir daha geri getirilemeyecektir. Bu nedenle Shadow copy'nin tutulacağı disk konumu baştan çok iyi belirlenmeli ve gereksinimleri karşılayacak düzeyde ve özellikte bir volume olmalıdır.

Shadow copy'nin tutulacağı disk'in, orijinal verilerin kayırlı olduğu disk'ten farklı bir disk olması tavsiye edilir. Shadow copy konumu, Shadow copy özelliği aktif hale getirilmeden önce belirlenmelidir. Shadow copy kopyaları başka bir volume üzerine almak isterseniz, Shadow copy özelliğini öncelikle iptal etmeniz gerekmektedir ki böyle bir durumda mevcut Shadow copy kopyaların tamamı silinecektir.

SHADOW COPY'NİN AKTİFLEŞTİRİLMESİ
Varsayılan olarak shadow copy özelliği aktif olarak gelmeMEktedir. Shadow copy sadece NTFS formatlı disk bölümleri üzerinde depolanan veriler için kullanılabilmektedir.

Bu nedenle de FAT32 alanların Shadow copy desteği bulunMAmaktadır.

Shadow copy özelliği genelde File Server bilgisayarlar üzerinde kullanılan bir servistir. Shadow copy özelliğini aktif hale getirmeden önce Shadow copy'lerin nerede tutulacağının belirlenmesi gerektiğini yinelemek istiyorum.

Shadow copy özelliğini NTFS formatlı bir volume üzerinde aktif hale getirmek için;

1. This PC (Bu Bilgisayar) çift tılıyorum. NTFS formatlı volume üzerinde sağ tıklayarak Configure Shadow Copies... seçeneğini seçiyorum.

Volume Shadow Copy

2. Karşımıza Shadow Copies ekranı gelecektir. Burada öncelikle shadow copy özelliğini aktif hale getireceğim volume üzerindeki verilere ait shadow copy'lerin tutulacağı yeri ayarlamak için Settings... butonuna basıyorum.

Volume Shadow Copy

3. Settings... butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan pencerede Storage Area bölümünde Shadow copy'lerin tutulacağı konum (path) ayarlanır. Eğer ilgili sürücünün Shadow copy'lerini kendi üzerinizde tutacaksanız olduğu gibi bırakabilir, ya da farklı bir sürücüde tutacaksanız Located on this volume altında verileri tutacağınız sürücüyü seçebilirsiniz.

Volume Shadow Copy

4. Altta bulunan Schedule botununa tıkladığımızda karşımıza Shadow copy'lerin hangi periyotlarda alınacağını belirleyeceğimiz pencere açılacaktır. Burada Shadow copy'lerin hangi periyotlarda alınacağını Schedule Task: alanından, hangi saatte başlayacağını da Start time alanında seçebiliriz.

Volume Shadow Copy

5. Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra Shadow copy'si alınacak sürücüyü seçip Enable butonuna basarak Shadow copy'yi aktif hale getiriyorum.

shadow copy

Shadow copy özelliği aktif hale getirildikten sonra otomatik olarak mevcut volume üzerindeki verilerin hemen bir gölge kopyasını alacaktır. Siz de ihtiyaç anında bu ekran Create Now butonuna basarak kopya almasını elle tetikletebilirsiniz.

Volume Shadow Copy

Bu uygulamamızı da bir örnek üzerinden görelim.

a) Paylaşımdaki "SATIS" klasörüm içine bazı veriler ekliyorum.

Volume Shadow Copy

Volume Shadow Copy

b) "SATIS" klasörüm içine veriler ekledikten sonra, Create Now butonuna basarak kopya almasını elle tetikletiyorum.

Volume Shadow Copy

c) Create Now butonuna basarak elle tetiklettikten sonra da mevcut klasörümün Shadow copy'sinin alınmasını sağladım. Şimdi klasörümün içinden Folder02 ve Folder04 klasörleri ile Text01.txt ve Text03.txt dosyalarını siliyorum.

Volume Shadow Copy

d) Dosya ve klasörlerimi silmeden önce almış olduğum Shadow copy'yi geri getirmek için, ilgili klasörüm üzerinde sağ tıklayarak Properties seçeneğini seçiyorum. Klasörümün Properties penceresi üzerinde Pervious Versions tab'ına tıklıyorum. Folder versions: alanında silmeden önce almış olduğum Shadow copy'yi görebiliyorum. Klasör içindeki verileri orijinal konumuna geri yüklemek için Restore butonuna basıyorum.

Volume Shadow Copy

Shadow Copy özelliği sayesinde silinen ve/veya değiştirilen dosya klasörlerimizin paylaşım klasörleri üzeründe nasıl kurtarılacağını, restore edileceğini görmüş olduk. Bu özelliği mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 3 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


01-11-2018


Irfan deniz

Harika makalelerin var hocam. Gerçekten çok yararlandım. Tesekkurler


01-11-2018


Fırat Boyan

Teşekkür ederim Irfan kardeşim. Faydalı olması beni ciddi ciddi mutlu ediyor ve şevklendiriyor. Ben zamanında bilgiye ulaşmakta çok zorlandığım için, makalelerimi tüm detayları ile ele alıyorum.


01-07-2016


Yusuf KANKILINC

Teşekkürler Hocam. Yararlı bir makale daha.BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »