Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Windows Powershell
category Fırat Boyan category 23.01.2018 category 0

Windows Server 2016'da PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma


Daha önce Windows Server 2012 Fine Grained Password Policy (FGPP) isimli makalemde Active Directory Administrative Center üzerinden Fine Grained Password Policy yapılandırmayı ele almıştım. Bu makalemde de sizlere Windows Server 2016'da PowerShell Komutu ile Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma konusunu ele alıyor olacağım. Bu makalemde Fine Grained Password Policy (FGPP) konusunu detaylıca anlatmayacağım, konu hakkında bilgisi olmayanlar, ilgili makaleyi okuyabilirler. Bu nedenle hemen konunun özüne giriyorum.

1- Sol Taraftaki firatboyan (local) > System > Password Settings Container içini görüntülediğimde, Container için boş ve herhangi bir Password Policy Oluşturulmağını görüyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

2- Windows PowerShell'i çalıştırıyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

3- Açılan Windows PowerShell ekranında, aşağıdaki ilgili PowerShell komutunu yazıyorum;

New-ADFineGrainedPasswordPolicy TestFGPP_POL01 -ComplexityEnabled:$true -LockoutDuration:"00:10:00" -LockoutObservationWindow:"00:10:00" -LockoutThreshold:"3" -MaxPasswordAge:"90.00:00:00" -MinPasswordAge:"1.00:00:00" -MinPasswordLength:"9" -PasswordHistoryCount:"3" -Precedence:"1" -ReversibleEncryptionEnabled:$false -ProtectedFromAccidentalDeletion:$true

PowerShell Fine Grained Password Policy (FGPP) PowerShell Script İNDİR

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

4- PowerShell komutu başarılı bir şekilde çalıştı. Active Directory Administrative Center üzerinden oluşturduğum Fine Grained Password Policy (FGPP)'ye göz attığımda, yine başarılı bir şekilde oluştuğunu görebiliyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

5- Oluşturduğum Fine Grained Password Policy (FGPP) detaylarını da görüntülediğimde, PowerShell parametrelerinde tanımladığım değerlerin de oluştuğunu görüyorum.

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

Bilgi girişi yaptığınız alanların hangi amaçlarla kullanıldıklarını da kısaca açıklayayım;

*Name: Policy ismi.
PowerShell Paramretre Karşılığı: New-ADFineGrainedPasswordPolicy:TestFGPP_POL01

*Precedence: Policy öncelik değerini belirliyoruz. Bunun amacı, bir user veya global security group üzerinde birden fazla PSO tanımlı ise, öncelik sırasına bakar ve en yüksek öncelik seviyesi hangi PSO'da ise o geçerlidir.
PowerShell Parametre Karşılığı: -Precedence:"1"

*Minimum Password Lenght: Belirlenecek password'ün minimum karakter sayısı. (boş password kullanılacaksa “0” verebilirsiniz)
PowerShell Parametre Karşılığı: -MinPasswordLenght:"7"

*Number of password remembered: En son kaç şifrenin tekrardan kullanılmasını engellediğimiz alandır.
PoweShell Paramertre Karşılığı: -PasswordHistoryCount:"3"

*Password must meet complexity requirements: Password'ün Complex olup olmayacağını belirlediğimiz alandır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -ComplexityEnabled:$true

*Store password using reversible encryption: Belirlenen Password'ün veritabanında düz metin moduna benzer bir şifreleme ile şifreleyerek tutulmasını sağlar. (etkinleştirilmesini önermem)

*User cannot change the password within (days): Password'ün değiştirilebilmesi için geçmesi gereken minimum sürenin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -MinPasswordAge:"1.00:00:00"

*User must change the password after (days): Password'ün maksimum kullanım süresinin (gün bazlı) belirlendiği alandır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -MaxPasswordAge:"90.00:00:00"

*Number of failed logon attemps allowed: Password'ün kaç kez yanlış girilirse kullanıcı hesabının kilitleneceğini belirleme. ("0" ile Password, sınırsız sayıda yanlış girilebilir.)
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutThreshold:"3"

*Reset failed logon attemps count after (mins.): Kilitlenen account’un kaç dakika sonra tekrardan açacağınının belirlendiği alandır. (bu süre sonunda yanlış girişlerin sayısının tutulduğu sayaç sıfırlanır)
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutObservationWindow:"00:10:00"

*Account will be locked out:
** For a duration of (mins):
Kilitlenen bir hesabın kilidinin belirtilen süre (dakika bazlı) sonunda açılması sağlanmış olacaktır.
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutDuration:"00:10:00"

** Until an administrator manually unlocks the account: Kilitlenen bir hesabın kilidi, sistem yöneticisi açana kadar kilitli kalması sağlanmış olur.
PowerShell Parametre Karşılığı: -LockoutObservationWindow:"00:10:00"

6- Oluşturduğum Fine Grained Password Policy (FGPP)'ye bir Active Directory Kullanıcı grubu atayarak, policy'nin grup içindeki kullanıcılara atanmasını sağlamak için, aşağıdaki PowerShell komutunu yazıyorum.

Add-AdFineGrainedPasswordPolicySubject TestFGPP_POL01 -Subjects Managers

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma

PowerShell İle Fine Grained Password Policy (FGPP) Oluşturma işlemini tamamlamış olduk.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »