Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Makale Kategorileri

Storage-Backup Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Storage-Backup kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 02.01.2016 category 11
iSCSI (Internet Small Computer System Interface) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?
iSCSI, network üzerindeki veri depolama aygıtlarını TCP/IP protokolü üzerinden birbirleri arasında bağlama yöntemidir. Örneğin mevcut yapınızda bir storage var ve bu storage'deki diskleri network ortamındaki bir tüm bilgisayarlarda sanal diskler(virtual disks) oluşturarak storage'daki disk'ler sanki bilgisayardaymış gibi kullanmanıza imkan veren bir sistemdir.
category 19.10.2015 category 6
RAID Nedir? Yazılımsal RAID Yapılandırma- Raid0,Raid1,Raid5
Eskiden depolama alanları Megabyte(MB) ile ölçülürken, yakın geçmişte teknolojinin de gelişmesi ile birlikte Gigabyte(GB) ve bunu takip eden Terabyte(TB) büyüklüklerine varan büyük ölçekli disk kapasiteri hayatımızdaki yerini aldı. Bu büyük disk kapasiteri de tabiki hayatımızda çok büyük kolaylık ve rahatlama getirdi. "Nasıl olsa disk kapasitem yeter" diyerek yedek alma ihtiyacı duymuyoruz ve disk'imiz zarar gördüğü ya da çöktüğü zaman saatlerce disk'imizi kurtarmaya çalışıyor, çoğu zaman da değerli verilerimizi yitiriyoruz. Veri kaybı belki bir ev kullanıcısı için sorun olmayabilir ancak Şirketler için tam bir kabustur.