Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Makale Kategorileri

Network Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Network kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.


Fırat Boyan 29.07.2019 0
WiFi Network'lerde Yeni Teknolojiler- WPA3, 802.11ax, 5G
Günümüzde Wi-Fi ağlarının büyük bir çoğunluğunun şifreleme algoritması olarak WPA2’yi kullandığı düşünüldüğünde, bu ağların KRACK ve diğer başka siber saldırılara karşı korunması ve WPA2 için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.


Fırat Boyan 11.07.2018 4
Fast Ethernet & Gigabit Ethernet Teknolojileri ve Kablo Tipleri
Ethernet, 1970 yılları sonunda PARC-Palo Alto Research Center'da (Palo Alto Araştırma Merkezi) yapılan çalışmalarda oluşturulmuştur. Amaç, bilgisayarları haberleştirmekti. 1973 yılında bus topoloji üzerine kurulu bir ağ teknolojisi geliştirildi.


Fırat Boyan 27.06.2018 7
Fiber Optik Kablo Teknolojisi - Multimode ve Singlemode Fiber Optik Kablolar
Bir Fiber optik kablo, içerisinden ışığın yönlendirildiği, Silisyum Dioksit (Silicon Dioxide-SiO₂) yapıda CAM maddedir. Bu şekilde üretilmiş kabloların tercih edilmesinin en büyük sebebi; çevresel şartların ağır olduğu nemli, rutubetli, elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmemesi ve her zaman stabil bir bağlantı sunmasıdır.


Fırat Boyan 12.06.2018 2
QoS (Quality of Service – Servis Kalitesi) Nedir?
QoS (Quality of Service – Servis Kalitesi), network'lerin data trafiğinin haricinde ses (voice) ve video iletimi amacıyla kullanılmaya başlamasından sonra önem kazanmış bir teknolojidir. QoS teknolojisinden önce bir router'a gelen data paketleri, Best Effort (BE) denilen bir yöntemle diğer uca aktarımı sağlanmaktaydı.


Fırat Boyan 12.06.2018 2
ISL (Inter Switch Link) ve 802.1Q (dot1q) Nedir? Farkları Nelerdir?
Açılımı Inter Switch Link olan ISL, bir encapsulation (kapsülleme) standartıdır. Cisco tarafından özel olarak geliştirilmiş switch'lerden router'lara ya da switch'lerden switch'lere VLAN üzerinden network trafik akışını sağlayan bir protokoldür. Bu protokol, Cisco tarafından geliştirildiği için sadece Cisco cihazlar arasında çalışmaktadır.


Sayfa başına görüntülenen sonuçlar: 1-5 (Toplam 12 Kayıt)
Sayfa:1 - 2 - 3İlk « Önceki · Sonraki » Son