Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Makale Kategorileri

Genel Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Genel kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 20.10.2018 category 4
CMD Komutları ile Domain Contoller'lar arası Replikasyon Yönetimi
Bir önceki makalemde PowerShell ile Active Directory Site Yapısını Görüntüleme makalemi yayınlamıştım. Bu makalemde de sizlere Repadmin komutu ile Domain Contoller'lar arası replikasyon trafiğinin nasıl izleneceğinden ve yönetileceğinden bahsediyor olacağım. Domain Contoller'lar arası bilgilerin domain ya da forest ortamınızdaki, her DC tutarlı olması açısından çok önemlidir ve sistemlerimizi yöneten biz sistem yöneticilerinin, göz ardı etmemesi gereken bir konudur.
category 16.10.2018 category 2
WMIC (Windows Management Interface Command) komutu ile Active Directory üzerinden USER SID bilgisi çekme
Bu kısa ip ucu türündeki makalemde sizlere WMIC (Windows Management Interface Command) komutu ile local ya da Active Directory üzerinden USER SID bilgilerini nasıl çekebileceğinizi göstereceğim.
category 22.09.2018 category 0
Primary Domain Controller'ın Hangi Server'da Olduğunu Bulma.
Daha önceki makalemde Domain Controller Nedir? konusuna değinmiş, Domain Controller hakkında detaylı bilgi vermiştim. Yine kısaca değinecek olursak Domain Controller(DC); diğer bir ifade ile Etki Alanı Yöneticisi, şirket yapınızdaki bilgisayar ağlarınızın, bilgisayar sistemlerinizin çatısı oluşturmaktadır. Bu çatıyı kurabilmek için; Serve Server (sunucu) bilgisayar dediğimiz makinaya Windows Server işletim sistemi ailesinden bir işletim sistemi kurarak, bu server (sunucu) bilgisayarı Domain Controller (D.C.) olarak yapılandırıp, bilgisayar sistemlerinizin çatısını oluşturur, tüm bilgisayar sistemlerinizi (diğer server (sunucu) bilgisayarlar da dahil olmak üzere) bu Domain Controller (DC) üzerinden yönetirsiniz.
category 21.03.2018 category 5
Belli Bir Klasör İçeriğini Komutla .BAT (Batch) dosyasından Otomatik Silme
Bu makalemde sizlere belli bir klasör içeriğinin otomatik olarak nasıl silineceğinden bahsediyor olacağım. Bu silme işleminde C:\Kullanicilar\KullaniciAdi\AppData\Local\Temp dizinindeki TEMP klasörünün Task Scheduler (Görev Zamanlayıcı) ile bir schedule'a (zaman planı) bağlayarak belirleyeceğimiz zaman aralıklarında düzenli olarak silinmesini sağlayacağız.
category 23.02.2018 category 2
Logon Server, Sunucu Nasıl Bulunur?
Bu kısa yazımda sizlere Active Directory Domain yapınızda bulunan Active Directory Domain Controller'lardan hangisinden logon işlemini gerçekleştirdiğinizi öğrenebileceğiniz bir yöntemden, daha doğrusu komut satırından bahsetmek istiyorum. Aslında bu komut satırlarından aynı amaca hitap eden farklı tiplerde olanı var ama ben daha tuttarlı olan nltest /dsgetdc:domain_adi komutundan bahsetmek istiyorum.
Sayfa başına görüntülenen sonuçlar: 1-5 (Toplam 10 Kayıt)
Sayfa:1 - 2İlk « Önceki · Sonraki » Son