Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Makale Kategorileri

Routing-Switching Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Routing-Switching kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 28.10.2018 category 0
OSPF (Open Shortest Path First- İlk Açık Yöne Öncelik) Protokolü ile Dinamik Yönlendirme
Daha önceki makalemde Distance Vector Protocol'lerden olan RIPv2 ve IGRP Dynamic routing (dinamik yönlendirme) Protokollerinden bahsetmiştim. Bu malemde de, Link State Dynamic routing protokolü olan OSPF (Open Shortest Path First) protokolünden bahsedeceğim. Bir Link State Protokolü olan OSPF, Distance Vector Protocole'ler de olduğu gibi update table mantığında değil, komşu router'larının UP olup olmadıklarını anlamak için hedefe gidilecek en kısa yolu (Shortest Path) seçer ve her 10 saniyede bir değişiklik var mı, yok mu diye küçük “Hello” paketleri gönderirler.
category 08.06.2018 category 3
Inter Vlan Routing - Router On a Stick Nedir? Nasıl Yapılandırılır?
VLAN'lerden oluşan bir network'te her VLAN (sanal ağ), ayrı bir "broadcast domain" oluşturduğu için, farklı VLAN'ler haberleşemezler. Farklı VLAN'lerin iletişim kurabilmeleri için router üzerinde yapılandırma yapılması gerekmektedir. Farklı VLAN'lerin yönlendirici üzerinde tanımlanması işlemi, her VLAN için router'ın farklı bir Interfece'i kullanılarak yapılabileceği gibi, router'ın bir Interfece'inde Sub-Interface'ler oluşturarak da yapılabilir ki router gibi sınırlı sayıda Interface'in bulunduğu cihazlarda, her ne kadar ek modül takılabiliyor olsa da, bu da ek maliyet anlamına gelir, tek bir Interface üzerinde Sub-Interface'ler oluşturmak, maliyet açısından en mantıklısı olanı olacaktır. Teknoloji, bize bunu sağlıyorsa, neden kullanmayalım ki :)
category 12.02.2018 category 2
Vlan Trunk Nedir? Nasıl Yapılandırılır? Adım adım VLAN TRUNK Oluşturma
Bu makalemde sizere Switch'ler arasındaki Vlan TRUNK Yapılandırmasının nasıl yapılacağından bahsediyor olacağım. Vlan Trunk yapılandırması, Switch'lerin üzerinden birden fazla Vlan'e ait data paketlerinin taşınması için gereklidir. Senaryom gereği 3 katlı bir iş yerimiz olduğunu varsayalım; Her katta 1'er switch olsun. Yapımızda her bir switch üzerinde 2 aynı Vlan yapılandırması var (Ör. KAT1-SWITCH üzerinde Vlan 50 ve Vlan 60). Bu iki ayrı Vlan'e ait bilgilerin ortamdaki diğer switch'lere de iletilebilmesi için, Switch'ler arası TRUNK Yapılandırması yapılmalıdır. Biraz daha netleştirecek olursam; bir switch port'undan sadece bir vlan’a ait data paketleri geçebilir ki bu durumda farklı vlan’lara sahip iki switch’i birbirine bağladığımız zaman yardımımıza trunk port yetişiyor.
category 22.10.2017 category 10
VLAN Yapılandırılmış Lokasyonların Routing (Yönlendirme) İşlemleri
Bu makalemde sizlere, İç network'leri Vlan'ler ile ayrılmış iki uzak site'ın birbirlerine nasıl (noktadan noktaya) routing yapılacağından bahsediyor olacağım. Daha önceki makalemde sizlere Vlan Nedir? Cisco Switch'te Vlan Nasıl Yapılandırılır? konusunu ele almış, adım adım tüm detaylarıyla Vlan yapılandırmasından bahsetmiştim.
category 18.10.2017 category 0
Cisco Router'da Enable, Console, Telnet ve Aux Şifre-Parola Belirleme | Erişim Güvenliği
Bu makalemde sizlere Cisco Router üzerinde enable, Console, Telnet ve Aux üzerinden yapılacak erişimlerde belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve parola ile Cisco Router için nasıl erişim güvenliği yapılandıracağınızdan bahsediyor olacağım. ENABLE MODE ERİŞİM ŞİFRESİ BELİRLEME enable moduna erişim için, Password ve secret olmak üzere iki seviyeli erişim güvenliği bulunmaktadır. Bunlardan; Password clear text yani parolanın açık bir şekilde görünür olmasını sağlayan şifreleme yönetemidir. enable password ile belirlenen şifre, show running-config komutu ile görünür halde olacaktır.
Sayfa başına görüntülenen sonuçlar: 1-5 (Toplam 13 Kayıt)
Sayfa:1 - 2 - 3İlk « Önceki · Sonraki » Son