Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Makale Kategorileri

Group Policy Kategorisi Makaleleri

Bu kategorideki tüm makaleleri bu sayfada bulacaksınız. Dilerseniz, kategori içinde arama yaparak aradığınız makaleyi daha hızlı bulabilirsiniz.

Sadece Group Policy kategorisindeki arama sonuçlarını gösterecektir.

category 08.07.2019 category 2
Group Policy İle .BAT (Batch) dosyası yardımıyla Masaüstüne (Desktop) Dosya ve Klasör Kopyalamayı Engelleme
Herhangi bir nedenle domain ortamındaki kullanıcılarınızın, kullandıkları bilgisayarların desktop'larına (Masaüstü) dosya veya klasör kopyalama ya da oluşturmayı engellemek isteyebilirsiniz. Bu makalemde sizlere, bunu nasıl sağlayacağınızdan bahsediyor olacağım.
category 20.12.2018 category 10
Group Policy'de GPO üzerinden USB Bellek Donanım ID Bilgisine Göre Sadece Belirli USB Belleklere İzin Verme
Yönettiğiniz sistem alt yapılarında güvenliğin ne kadar önemli olduğunu biz IT uzmanları bilmekteyiz. Bu nedenle şirket bilgisayarlarımızdaki USB belleklerin kullanımını genelde kapatıyoruz ancak sadece şirket içinde kullanılan ve sadece şirket politikalarımız gereği kullanabileceğimiz USB bellekler olabiliyor. Bu nedenle de sadece sadece şirket içinde kullanacağımız USB belleklere izin vermek şeklinde bir güvenlik politikası izleyebiliriz. Bu makalemde sizlere Group Policy'de GPO üzerinden USB bellek Hardware ID (donanım kimlik) bilgisine göre sadece belli USB belleklere izin verme, bu belirlenenler dışındakilerin de yine kullanımlarını engelleme yönünde nasıl bir yapılandırma yapacağınızdan bahsediyor olacağım.
category 19.12.2017 category 3
Windows Server 2012 R2 Windows Update Services (WSUS) GPO Ayarları - Group Policy Yapılandırma
Server üzerinde WSUS-Windows Update Services Kurulum ve Yapılandırma işlemlerinizi tamamladıktan sonra, client pc'lerin WSUS server'ı bulabilmeleri ve hangi yapılandırma ayarları üzerinden update bilgilerini sunucudan çekeceklerini Group Policy-GPO ile belirlememiz gerekiyor. Gerekli Group Policy ayarlarını yapılandırmazsak, güncellemeleri Client PC'e yönlendiremezsiniz.
category 29.06.2016 category 3
Deploy with Group Policy (GPO) ile Yazıcı-Printer Deploy Etme
Bu makalemde ise, Windows Server 2012 R2 üzerinde print server içinde hizmetimize sunulan ve Active Directory ortamındaki kullanıcı ya da bilgisayarlara yazıcı yükleme, yazıcı atama, yazıcı deploy etme, yazıcı kurma vs. adına ne derseniz deyin, işlemi ile bir GPO (Group Policy Object) nesnesi kullanarak otomatik olarak client bilgisayarlar üzerinde nasıl gerçekleştirileceğinden bahsediyor olacağım.
category 07.02.2016 category 5
Group Policy ile Map Drive oluşturma
Bu makalemde sizlere Group Policy üzerinden Map Drive oluşturmayı anlatıyor olacağım. Öncelikle Group Policy üzerinden Map Drive oluşturmak istediğim OU, Active Directory Üzerindeki Istanbul OU'su olacak. Bu OU'da yapılandırdığım tüm Group Policy ayarları, Bu OU içindeki tüm user'lara Map Drive olarak uygulanacak.