Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 27.03.2016 2

Microsoft MCSA- Windows Server 2012 | Microsoft MCSE- Server Infrastructure Sınavlarına Giriş Rehberi

Bildiğiniz gibi, Microsoft tarafında sertifikasyonun adı ve yol haritası değişti.

MCSE ve MCSA sertifikasyonu için yeni yol haritasından bahsetmek isterim. 2008 Server alanındaki sertifikasyonun adı Microsoft Certified IT Professional (MCITP) idi. Artık Server 2012 ile beraber yeniden Microsoft Certified Solution Expert (MCSE) oldu. Haliyle girilmesi gereken sınavlar da değişti. Öncelikle sınavları, sonrasında da bu sınavları nasıl alacağınızı anlatacağım.

MCSE: Server Infrastructure sertifikası almak için 5 adet sınava girmeniz gerekiyor:

MCSA- Windows Server 2012
70-410 : Installing and Configuring Windows Server 2012
70-411 : Administering Windows Server 2012
70-412 : Configuring Advanced Windows Server 2012 Services
Bu 3 adet sınavı geçince Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA) sertifakası almaya hakkazanmış oluyorsunuz. Bu sınavlara 2 adet daha sınav alarak MCSE sertifikası alabilirsiniz.

MCSE- Sevrer Infrastructure
70-413 : Designing and Implementing a Server Infrastructure
70-414 : Implementing an Advanced Server Infrastructure

Peki bu sınavları nereden ve nasıl satın alacaksınız ve nerelerde sınava gireceksiniz. Bu sınavları dünya çapında Pearson Vue adlı firma yapmaktadır.

For Test Takers kısmından Test Taker Home bölumune giriyoruz. Bu aşamada bize hangi sınavlara gireceğimizi soracak ve biz search kısmına Microsoft yazacağız.

Microsoft Mcse Sınavları

Start here: Select your program alanında Microsoft seçiyoruz.

Microsoft Mcse Sınavları

Bu kısımda Register for an Exam diyoruz ve karşımıza Microsoft sınavlarının bir listesi çıkıyor.
Yukarda vermiş olduğumuz listeye bakarak hangi sınava gireceğimize karar veriyoruz.

Microsoft Mcse Sınavları

Ben burdan 70-410 sınavını seçiyorum ,bu aşamada sınav bilgileri ve sınav ücreti karşımıza çıkacak. 

Microsoft Mcse Sınavları

Bu kısımda Schelude exam butonuna tıklıyoruz. Sizden Windows login ID ile (Microsoft veya Hotmail hesabı) ile login oluyoruz. Burda bilgilerinizi girdikten ve güncelledikten sonra submit butonuna tıklıyoruz. 

Microsoft Mcse Sınavları

Select booking Method kısmında I will be scheduling for a future date at a test center kısmını işaretleyip sınav almak istediğimizi soyluyoruz.
 
Microsoft Mcse Sınavları

Select Exam Language kısmında hangi dilde sınava girmek istediğimizi belirtiyoruz.

NOT: Türkçe sınav yoktur.

Microsoft Mcse Sınavları

Exam Details kısmında Schedule this Exam butonuna tıklıyoruz. 

Microsoft Mcse Sınavları

Bu aşamada karşımıza tüm Türkiye’deki Yetkili Sınav Merkezleri (Certified Test Center) ben Test Center olarak Network Academy olarak işaretledim.

Microsoft Mcse Sınavları

Hangi gün ve saatte sınav alacağımızı belirtiyoruz.

Microsoft Mcse Sınavları

Order (Ödeme ) kısmını kredi kartı ile yaptıktan sonra ,sınav alma işini halletmiş oluyoruz.
Test centera giderken en az yarım saat önce orda olmaya dikkat edelim, Ayrıca yanınızda bir resimli (Kimlik ,ehliyet vs) bir adette resimsiz (banka kartı vs ) iki adet belge bulundurmak zorundasınız.
MCSE olmak için 5 adet sınava girmeniz gerektiğini söylemiştim. Sınavların herbiri 100 dolar'dır. Fakat sınav almadan önce Microsoft’a öğrenci olduğunuzu ibra ederseniz, sınav ücretleri 55 dolar'a inmektedir.

NOT: Belli dönemlerde bütün Microsoft sınavlarında Second Shot hakkı vardı. Yani başarısız olduğunuz sınava tekrar ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
2
YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
06.01.2017 Sergen Aksu
Yararlı bilgi. Teşekkürler.


10.06.2016 Mustafa Karataş
Bilgilendirme için teşekkürler. 70410 için kayıt oldum. Hayırlısı bakalım :)