İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Genel
Fırat Boyan 22.02.2018 7

XCOPY Komutu İle Network Path (ağ yolu) Üzerinden Dosya ve Klasör Kopyalama

Bu makalemde sizlere, bana sıklıkla sorulardan birisi olan network üzerinden xcopy kumutu kullanma ve bu komutla ağ yolu üzerinden bir bilgisayardan diğer bir başka bilgisayara nasıl veri (data) kopyalama yapılacağını, başka bir ifadeyle, network (ağ) path (yolu) üzerinden nasıl dosya ve klasör kopyalama yapılacağından bahsedeceğim.

xcopy komutunun yazım sözdizimi kuralları (syntax) aşağıdaki gibi formülize edilir.

Sözdizimi Kuralı (Syntax):

xcopy [kaynak dizin] [Boşluk] [hedef dizin]

1) Hedef bilgisayar üzerinde iken, ağ yolunu (network path) belirterek kaynak bilgisayardan kopya çekme.

Bu yöntemle kopyalama yapılacak olan (hedef) bilgisayar üzerindeyken, data kopyası çekeceğimiz (kaynak) bilgisayarın network (ağ) path'i (yolu) yazılır ve kopyalama yapılacak olan (hedef) bilgisayardaki klasör dizini belirtilir.

hostname kullanarak:
xcopy \\SRV001B\Test1\*.* [Boşluk] c:\Test2

IP adresi kullanarak:
xcopy \\10.10.10.150\Test1\*.* [Boşluk] c:\Test2
xcopy komutu

2) Kaynak bilgisayar üzerinde iken ağ yolunu (Network path) belirterek hedef bilgisayara kopyalama yapma.

Bu yöntemle data kopyası aktarılacak olan (kaynak) bilgisayardaki klasör dizini belirtilir ve data kopyasını alacak olan (hedef) bilgisayarın network(ağ) path'i (yolu) yazılır.

hostname kullanarak:
xcopy C:\TEST1\*.* [Boşluk] \\Win10Client01\Test2

IP adresi kullanarak:
xcopy C:\TEST1\*.* [Boşluk] \\10.10.10.10\Test2
xcopy komutu

3) Kaynak ya da Hedef bilgisayar üzerinde iken, ağ yolunu (network path) belirterek hedef bilgisayara network yolunu (path) üzerinden kopyalama yapma.

Bu yöntemle ister kaynak bilgisayar üzerinde, ister de hedef bilgisayar üzerinde olun; hem data kopyası aktarılacak olan (kaynak) bilgisayardaki network(ağ) path'i (yolu) belirtilir hem de data kopyasını alacak olan (hedef) bilgisayarın network(ağ) path'i (yolu) yazılır.

Hatırlatma: xcopy komutunun yazım sözdizimi kuralları (syntax) göz önüne alındığında; data kopyası nereden çekilecekse, önce o bilgisayarın network(ağ) path'i (yolu) belirtilmelidir.

hostname kullanarak:
xcopy \\srv001b\test1\*.* [Boşluk] \\10.10.10.10\test2

IP adresi kullanarak:
xcopy \\10.10.10.150\test1\*.* [Boşluk] \\10.10.10.10\test2

NOT: Ek olarak hostname ya da IP adresi yerine localhost şeklinde de tanımlama yapılabilir.
xcopy \\localhost\test1\*.* [Boşluk] \\10.10.10.10\test2
xcopy komutu

xcopy Komut Parametreleri

Konuyla bağlantılı olarak xcopy komutu, beraberinde bazı parametrelerle kullanılabilmektedir. Bu parametreleri de bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

Parametreler

/S: Bu parametre, belirtilen dizini ve içindeki tüm alt dizinleri hedefe kopyalar. Boş olanların dışındaki klasör ve alt klasörleri.

/E: Bu parametre, boş olan klasörleri de kopyalar. /e’yi /s ve /p komut satırı seçenekleriyle kullanın.

/H: Bu parametre, belirtilen dizini ve içindeki gizli dosyalarıda kopyalar.

/P: Bu parametre, her kopyalamada onay ister.

/Y: Bu parametreyle kopyalanacak dosya dizinde varsa sormadan doğrudan kopyalar.

/c: Hataları yok sayar.

/v: Hedef dosyaların kaynak dosyalarla aynı olmasını sağlamak üzere hedef dosyaya yazılan her dosyayı denetler.

/w: Bu parametreyle kopyalamaya başlamadan önce "Press any key to begin copying file(s)" iletisini görüntüler ve dosyaları kopyalamak için yanıtınızı bekler.

/q: Xcopy iletilerinin görüntülenmesini engellenir.

/f: Kopyalarken kaynak ve hedef dosyalarını görüntüler.

/l: Kopyalanacak dosya listesini görüntüler.

/r: Bu parametre, salt okunur dosyaları kopyalar.

/u: Bu parametre, yalnızca hedefte bulunan dosyaları kaynaktan kopyalar.

/t: Bu parametre, yalnızca alt dizin yapısını kopyalar, dosyaları almaz.
Boş dizinleri kopyalamak için, /e komut satırı seçeneğini eklemeniz gerekmektedir.

/k: Bu parametre, dosyaları kopyalar ve kaynak dosyaların, varsa hedef dosyaların da, salt okunur özniteliklerini korur.
Varsayılan olarak, xcopy, salt okunur özniteliğini kaldırır.

/a: Bu parametre, yalnızca arşiv dosyası öznitelikleri olan dosyaları kopyalar. Parametre, kaynak dosyasının arşiv dosyası özniteliğini değiştirmez.

/m: Bu parametre, yalnızca arşiv dosyası öznitelikleri olan kaynak dosyalarını kopyalar.
/m parametresi, /a parametresinden farklı olarak, belirtilen kaynak dosyalarının arşiv dosyası özniteliklerini kaldırır.

/n: Bu parametre, NTFS kısa dosya veya dizin adları kullanarak kopyalar oluşturur. /n parametresi, bir NTFS biriminden bir FAT birimine dizin veya dosya kopyalarken veya hedef dosya sisteminde FAT dosya sistemi adlandırma kuralları (8,3 karakter) istendiğinde gereklidir. Hedef dosya sistemi FAT veya NTFS olabilir.

/I: Bu parametre, kaynak bir dizinse veya joker karakterler içeriyorsa ve hedef yoksa xcopy, hedefin bir dizin adı belirttiğini varsayar ve yeni bir dizin yaratır ve sonrasında da xcopy, belirtilen tüm dosyaları yeni dizine kopyalar. Varsayılan olarak xcopy, hedefin bir dosya mı? yoksa dizin mi? olduğunu belirtmenizi isteyecektir.

/o: Bu parametre, dosya sahipliği ve isteğe bağlı olarak erişim denetimi listesi (DACL) bilgilerini kopyalar.

/x: Bu parametre, dosya denetim ayarları ve sistem erişimi denetim listesi (SACL) bilgilerini kopyalar (/o parametresine benzer).

/y: Bu parametre, varolan hedef dosyasının üzerine yazdırmayı doğrulamanızı isteyen komut istemini kaldırır.

/-y: Bu parametre, varolan hedef dosyasının üzerine yazdırma isteğinizi onaylamanızı ister.

/z: Bu parametre, yeniden başlatılabilir modda bir ağ üzerine kopyalar.

/g: Bu parametre, şifresi çözülmüş hedef dosyaları oluşturur.

/d [:AA-GG-YYYY]: Bu parametre, yalnızca belirtilen tarihte veya daha sonra değiştirilen kaynak dosyaları kopyalar. Bir AA-GG-YYYY değeri dahil etmezseniz xcopy, var olan hedef dosyalardan daha yeni durumda olan tüm kaynak dosyaları kopyalar. Bu parametre, yalnızca değiştirilmiş dosyaları güncelleştirmenizi sağlar.

Örnek parametreli komutlar:

xcopy C:\Files D:\FilesBackup /i
/i parametresi ile kullanılan bu komut dizisi, C: dizinindeki Files klasörü ve içeriğini, D: dizinine komut satırında belirteceğiniz istediğiniz isimde bir dizin oluşturarak kopyalar.

xcopy C:\Files D:\FilesBackup /i /s
/s parametresini de eklediğimizde, C: dizinindeki Files klasörü içindeki tüm içerikleri alt klasör ve alt klasör içerikleri ile birlikte, D: dizinine komut satırında belirteceğiniz istediğiniz isimde bir dizin oluşturarak kopyalar.

xcopy C:\Files D:\FilesBackup /i /s /e
/e parametresini de eklediğimizde, C: dizinindeki Files klasörü içindeki tüm içerikleri ile birlikte eğer alt klasör boşsa bile, D: dizinine komut satırında belirteceğiniz istediğiniz isimde bir dizin oluşturarak kopyalar.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 7 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


27.10.2021 Hakan
Merhaba, @echo off xcopy D:\. \\x.x.x.x\DosyaAdi /i /e /s /y exit   sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. tek sorunum kaynak dosyadaki +20 dosya yada klasör yerine sadece 3-5 tane dosya yada klasörü kopyalama yapıyor. sonunda da bellek yetersiz uyarısı veriyor. Hedef klasörde yer sorunu yok. admin yetkisi var sorunu bir türlü çözemedim. sizce neden kaynaklanabilir. iyi çalışmalar. 
30.10.2018 çağlar çetin
tekrar merhaba benım komutum aşağıdaki gibi @ECHO OFF xcopy c:\docume~1\%username%\locals~1\Applic~1\Identi~1\{E90AC~1\Micros~1\Outloo~1\. W:\YEDEK\mail /s/h/e/y xcopy c:\docume~1\%username%\Applic~1\Micros~1\Addres~1\. W:\YEDEK\ADRES /s/h/e/y ama hala her yedekte aynı dosyaları kopyalıyor.

01.11.2018 çağlar çetin
merhabalar dediğiniz şekilde de denedim fakat olmadı. yine değişmeyen dosyalar da kopyalanıyor.

31.10.2018 Akhan
Merhaba, en son kısma /d/e/s/y/c parametrelerini eklerseniz sizin istediğiniz şekilde çalışır.

30.10.2018 Fırat BOYAN
Merhaba, Ben de bir deneyeyim, yorum bölümüne sonucu yazarım.


30.10.2018 çağlar çetin
merhabalar çok başarılı bir yazı. Ben oluşturduğum bir .bat dosyasıyla otomatik yedek alıyorum. ama her defasında aynı dosyaları kopyalamak yerine sadece yeni dosyaları kopyalamam mümkün müdür? Yani aynı dosya hedefte zaten varsa o dosyayı geçsin gibi? Ama dosyanın ismi ve boyutu birebir aynı ise, çünkü aynı isimli excel dosyasının içerisinde değişiklik yapılmış ise bunu ayırt etmeli. şimdiden teşekkürler...

30.10.2018 Fırat BOYAN
Merhaba, öncelikle yorum için teşekkürler. /Y parametresi ekleyerek dener misiniz?