Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 23.11.2015 category 1

Exchange Server 2016 CAL – Client Access License Sunucu LisansıBu makalemde sizlere Exchange Server 2016'da CAL – Client Access License Sunucu Lisansının nasıl yükleneceğini anlatıyor olacağım.

Exchange Server 2016'da iki sürüm bulunmaktadır. Bunlar, Standard ve Enterprise sürümleridir.

Exchange Server 2016 Standard Sürüm

En fazla 5 adet Mailbox Database desteği verir. Çok küçük ve orta ölçekli firmalar için uygundur. Ayrıca daha büyük yapıdaki yapılarda, özellikle mali bütçe avantajı sağlamak için üzerinde Mailbox Database gerektirmeyen görevlerde de kullanılabilir. Buna örnek olarak Edge Server verilebilir.

Exchange Server 2016 Enterprise Sürüm

100'e kadar Mailbox Databse desteği verir. Çok büyük ölçekli firmalar için tercih edilmelidir. Kullanıcı ve organizasyon sayısı çok olan şirketlere yöneliktir.

Bu bilgilerden yola çıkarak;
Windows Server işletim sistemi üzerinde çalışan tüm Exchange Server 2016'lar için bir adet size uygun olan sürüm için Standard CAL – Client Access License ya da Enterpise CAL – Client Access License sunucu lisanslarından biri gerekmektedir.

Ancak;

Client Access Lisense CAL sürümünün Exchange Server (Standard veya Enterprise) sürümüyle eşleşmesi gibi bir zorunluluk bulunmaMAktadır.

Lisanslama Senaryosu -1
Ortamınızdaki Exchange Server 2016 Standard ile kullanıcılarınızı tüm özelliklerden faydalandırmak istediğinizi varsayalım;

Standard CAL + Enterprise CAL alarak, Standard CAL lisansının sunduğu 5 Mailbox limiti dışında tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Lisanslama Senaryosu -2
Yukarıdaki senaryoya benzer şekilde; ortamınızdaki Exchange Server 2016 Enterprise için Standard CAL lisansı alarak, sadece belirli özellikleri kullanabilirsiniz.

Sürümlere göre lisanların getirdikleri

 

Exchange Admin Center üzerinde CAL – Client Access License Sunucu Lisansı girilmesi

Exchange Server 2016 CAL – Client Access License Sunucu Lisansı girmek için;

1) Exchange Admin Center üzerinde sağda bulunan servers tıklanır.
2) Lisanslamak istediğiniz Exchange Server seçilir.
3) Sağ tarafta bulunan Enter Product Key ya da Lisanslamak istediğiniz Exchange Server üzerindeki icon'lardan edit (kalem) tıklanır.

Exchange Server CAL License

4) general tab'ında satın aldığınız CAL – Client Access License Key girilir.

Exchange Server CAL License

NOT: Kullandığınız Exchange Server 2016 Standard Edition sürüm lisansını Enterprise Edition sürüm lisansı'na upgrade etmek istereseniz, yine general tab'ında "Change product key" tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak "Change product key", Kullandığınız Exchange Server 2016 sürmünü daha önce lisansladıysanız görünür halde olacaktır.

3) Satın aldığınız Exchange Server 2016 sürüm için CAL – Client Access License Key girdikten sonra save butonuna basılır.

Lisansınız başarılı bir şekilde yüklenip çalıştığını nasıl anlarsınız?
1) Exchange Admin Center üzerinde sağda bulunan servers tıklanır.
2) Lisansınızı hangi Exchange Server üzerinde yüklediyseniz onu seçin.
3) Exchange Management Shell'i çalıştırın ve şu komutu girin:

3.1)
Öncelikle Get-ExchangeServer komutunu girerek Exchange Server'ın sürümlerini ve rollerini listelersiniz.

3.2)
Get-ExchangeServer ExServer01 | Format-Table Edition,*Trial* Komutu ile lisans durumunuzu görüntüleyin

3.3)
Organizasyonunuzdaki tüm Exchange Server'ların lisans durumlarını görmek için aşağıdaki komutu girin:
Get-ExchangeServer | Format-Table Name, Edition, *Trial* -Auto

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


04-04-2018


Suleyman

https://ark.intel.com/tr/products/91767/Intel-Xeon-Processor-E5-2650-v4-30M-Cache-2_20-GHz bu işlemciden 2 tane olan bir sunucumuz var ve bu makinede 10 tane sql server instance kurulacak bize ne tür lisanslama gerekiyor sanallaştırma bulunmamakta. Ayrca sql serverın her bir servisine 1 adet uygulama "sa" kullanıcısı üzerinden connect oluyor ve sitelerde ayrıca sql server bağlantısı kullanıyor birden fazla bğalantı varBT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »