Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 09.06.2016 category 0

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması


Bir önceki makalemde Exchange Server 2016 Mailbox Boyutu Yapılandırma işleminin nasıl yapıldığından bahsetmiştim.

Exchange Server 2016 kurulumu bittikten sonra her kullanıcı için mailbox boyutu default olarak 2 GB olarak gelmektedir. Bu makalemde; Exchange Server 2016 üzerindeki sadece bir kullanıcı için, başka bir ifade ile, kişi bazlı mailbox boyutunun nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Exchange Admin Center (EAC) ekranında recipients bölümü altında bulunan mailboxes sekmesi altındaki mailbox'lardan hangisini yapılandıracaksanız yapılandırma özelliklerine giriyorum.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

User Mailbox yapılandırma ekranında mailbox usage bölümüne tıklıyorum. Use the default quota settings from the mailbox database seçeneği ile bu mailbox üzerinde Exchange Server 2016 üzerinde default olarak gelen Mailbox boyutu değerlerinin geçerli olduğunu görüyoruz.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this mailbox seçeneği ile bu mailbox üzerindeki mailbox boyut değerlerini yapılandırabiliriz.

Bu ekran üzerinde 3 bölüm bulunamaktadir. Bunlar ;

Issue warning at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB ): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB): Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Issue warning at (GB) bölümünü Unlimited olarak belirlemiz durumdan Exchange Server 2016 üzerindeki bu mailbox boyutu limitsiz olacaktir.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the quota settings for this mailbox seçeneğini işaretliyoruz ve bu mailbox üzerindeki mailbox boyut değerlerini yapılandırıyorum.

Issue warning at (GB): 15 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verir.
Prohibit send at (GB): 16 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklar.
Prohibit send and receive at (GB) : 17 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklar.


Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Use the default retention settings from the mailbox database seçeneği ile Exchange Server 2016 üzerinde default olarak gelen, silinen dosyalarının korunma süresinin geçerli olduğunu görmekteyiz.

Keep deleted items for (days) : Exchange Server 2016 üzerinde default olarak gelen gün kadar silinen mailleri tutacaktır.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Customize the retention settings for this mailbox seçeneği ile Exchange Server 2016 üzerinde silinen dosyalarinin korunma süresini bu mailbox için biz belirleyebiliriz.

Customize the retention settings for this mailbox seçeneği işaretliyoruz ve
Keep deleted items for (days): 30 gün boyunca bu mailbox üzerinde silinen mailleri tutmasını sağlıyoruz.

Don’t permanently delete items until the database is backup up seçeneğini işaretlersek, Exchange Server 2016 üzerinde Database Backup (Veritabanı Yedek) alana kadar öğeleri silmemesni sağlayabiliriz.

User Malibox ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra yapılandırmanin etkin olmasi için Save butonuna basıyorum.

User Mailbox yapılandırma ekraninda mailbox usage bölümüne tekrar geldiğimizde gerekli yapılandırmanı etkin olduğunu görüyoruz.

Exchange Server 2016 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »