Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Fırat Boyan category 07.11.2017 category 3

Microsoft MCSE Sınavlarına Giriş Rehberi | MCSA-Windows Server 2016 & MCSE-Cloud Platform and Infrastructure


Microsoft sertifikasyon programları, dünya çapında uygulanmakta olan ve adayların Microsoft ürün ve teknolojilerinde sahip oldukları beceri, deneyim ve uzmanlıklarını belirli sınavlardan geçerek belgelemelerine olanak sağlayan bir sertifika programıdır. Her Microsoft sertifika programı iş hayatında var olan belli beceri ve görevi yansıtır. Adaylar, Microsoft Certified olmak için, teknik beceri ve uzmanlığı geçerli ve güvenilir şekilde ölçen bir veya birden fazla sertifikasyon sınavını geçmek zorundadırlar.

Bir önceki yazımda, Windows Server 2012 ile birlikte gelen yeni sınav sistemi ve sınav kodlarından bahsetmiştim. Bu yazımda da sizlere, Windows Server 2016 ile birlikte gelen yeni sınav kodlarından ve bunların ne olduklarından bahsediyor olacağım.

Windows Server 2016 Sertifikasyonları yeni sınav kodları

MCSA- Windows Server 2016
70-740: Installation, Storage, and Compute with Windows Server 2016
70-741: Networking with Windows Server 2016
70-742: Identity with Windows Server 2016

Bu 3 adet sınavı geçtiğiniz takdirde, Windows Server 2016 için Microsoft Certified Solutions Associate - MCSA sertifakası almaya hakkazanmış olursunuz.

UPGRADE
MCSE-Windows Server 2012: Server Infrastructure sertifikası sahipleri; MCSA-Windows Server 2012'den, MCSA- Windows Server 2016'ya Upgrade sınavına girebilirsiniz. Upgrade sınav kodu aşağıdaki gibidir;
70-743: Upgrading Your Skills to MCSA: Windows Server 2016

Bu sınavlara ek olarak, 1 adet daha sınava girerek MCSE Cloud Platform and Infrastructure - MCSE sertifikası alabilirsiniz.

MCSE- Cloud Platform and Infrastructure
70-744: Securing Windows Server 2016

70-744 haricinde, aşağıdaki sınavlardan da herhangi birine girip, kazanmanız durumunda yine MCSE-Cloud Platform and Infrastcture serfikası almaya hak kazanırsınız.

70-413: Designing and Implementing a Server Infrastructure
70-414: Implementing an Advanced Server Infrastructure
70-473: Designing and Implementing Cloud Data Platform Solutions
70-745: Implementing a Software-Defined Datacenter
70-532: Developing Microsoft Azure Solutions
70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
70-535: Architecting Microsoft Azure Solutions


NOT: 70-413 ve 70-414 Windows Server 2012'deki MCSE-Windows Server 2012:Server Infrastructure sahipleri, MCSA-Windows Server 2016 sahibi olduktan sonra otomatik olarak MCSE-Cloud Platform and Infrastcture serfikası almaya hak kazandılar. Yine siz de Windows Server 2012'deki MCSE-Server Infrastructure sahibi olmasanız bile, bu iki sınavdan birine girerek de MCSE-Cloud Platform and Infrastcture serfikası almaya hak kazanırsınız.

Peki bu sınavları nereden ve nasıl satın alacak, nerelerde sınava gireceksiniz?
Bu sınavları dünya çapında Pearson Vue adlı firma yapmaktadır.

For Test Takers kısmına giriyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

For test takers altındaki Schedule an exam seçeneğine tıklıyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Start here: Select your program alanında Microsoft seçiyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Bu kısımda Register for an Exam botonuna tıklıyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Register for an Exam butonuna tıkladıktan Microsoft'un Microsoft sınavlarının bir listesini içeren bir sayfaya yönlendiriliyoruz. Listeye bakarak hangi sınava gireceğimize karar veriyoruz. Ben burdan 70-740 sınavını seçiyorum. 

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Bu kısımda Schedule exam butonuna tıklıyoruz.
Burada tavsiyem, devam etmeden önce Microsoft e-posta hesabınız ile login olmanız yönünde olacaktır. 

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Confirm your exam registration details alanında genel bilgilerinizin bir özeti çıkacak. Bu bilgileri onaylarak devam etmek için submit butonuna tıklıyoruz.

Burada Job function kısmı önemlidir. Eğer bir öğrenci e-posta hesabınız varsa, bunu tanımlamanız durumunda 100 dolar'lık sınav ücreti, ödeme sayfası bölümünde 55 dolar'a düşmektedir.

 
Microsoft Mcse Sınavları

Select Exam Delivery Option bölümünde At a local test center seçeneğini seçerek, sınava bir yetkili sınav merkezinde girmek istediğimizi belirtiyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Select Exam Language bölümünde sınav dilini English (İngilizce) olarak belirtiyoruz.

NOT: Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Exam Details bölümünde karşımıza girmek istediğiniz sınav ile ilgili bilgiler çıkıyor. Schedule this Exam butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

NOT: Öğrenci hesabım tanımlı olduğu için fiyat, 55 dolar'a indi.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Test Center Search bölümünde, sınava girmek istediğimiz yetkili sınav merkezini belirtiyoruz. Bu noktada arama kutusuna "Kadikoy" yazarak Network Academy Eğitim Kurumu'nda sınava girmek istediğim için, burayı seçiyorum.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Choose Appointment bölümünde sınava girmek istediğimiz tarih ve saati belirtiyoruz. Girmek istediğiniz sınav tarihini belirleyip, sınav sattini belirten saat göstergesi butonuna bastıktan sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

My Order bölümünde sınav için oluşturduğunuz sipariş bilgileri karşımıza çıkıyor.

Microsoft MCSE Sertifikasyon Sınavları

Sayfanın altında bulunan Proceed to Checkout butonuna tıkladığınızda, sınav ödemesi yapmanız için Order (Ödeme) bölümüne yönlendirileceksiniz.

NOT: Tanımlı öğrenci hesabıma ek olarak sahip olduğum MCT ünvanı da bana indirim sağlayarak 55 dolar'dan 27.50 dolar'a indi. Bu kısım tamamen benim kazanımlarımla ilgili olup, aksi olmadıkça ödeyeceğinizi tutar 100 dolar'dır.


Microsoft MCSE Sertifikasyon SınavlarıNOT: Test center'a (Yetkili sınav merkezi) giderken en az yarım saat önce orada olmaya dikkat edelim. Ayrıca, yanınızda bir fotoğraflı (Kimlik ,ehliyet vs) bir adette fotoğrafsız (banka kartı vs.) iki adet belge bulundurmak zorundasınız.

NOT: Belli dönemlerde bütün Microsoft sınavlarında Second Shot hakkı vardı. Yani başarısız olduğunuz sınava tekrar ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 3 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


18-07-2018


Mustafa Boran

Hocam detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Second shot hakkı devam ediyor mu acaba?


18-07-2018


Fırat Boyan

Merhaba Mustafa, Microsoft belli zamanlarda second shot uyguluyor ama şuan hala devam ediyorsa, kademeli indirim söz konusu. Yani sınanlara girdikçe bir sonrakinde daha indirimli girebiliyorsun.


23-04-2018


Hakan Soner

Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Güzel bir anlatım olmuş. Umarım ben de girip başarılı olabilirim. Tüm sınava gireceklere başarılar.BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »