Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: MS SQL Server 2014
category Fırat Boyan category 22.01.2018 category 0

SQL Server 2014 Veritabanı (Database) Yedeğini (Backup) Script Olarak Alma


Daha önceli Sql Server Database Backup - Veritabanı Yedek Alma konulu makalemde, Sql Server 2014 üzerinde nasıl veritabanı yedeği (database backup) alınacağına detaylıca değinmiştim. Bu makalemde de, Sql Server 2014 management studio üzerindeki bir database'in (veritabanı) yedeğini script olarak alma işleminden bahsediyor olacağım.

Bir database'in (veritabanı) yedeğini script olarak alma işlemleri şu şekildedir;

1- Yedeğini script olarak almak istediğiniz veritabanı (database) üzerinde sağ tıklayarak Generate Scripts... seçeneğini seçiyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

2- Karşıma çıkan Generate and Publish Scripts penceresinde Intruction adımında, wizard ile yapılabilecek işlemlerle ilgili bilgi veriliyor.
Açıklamada;
"Bu sihirbaz ile seçilen veritabanı neselerinin script'leri alınır. Bu script'ler, Database Engine üzerindeki bir Instance'da (kurulu bir SQL Server) veritabanı oluşturulmak üzere saklanabilir ya da Database Publishing Web Service (Wizard) ile veritabanı yayınlama işlemi gerçekleştirilebilir."
ifadesi yer almaktadır. Next butonuna basarak işlemime devam ediyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

3- Choose Object adımında, hangi database objesinin (veritabanı nesnesi) script'inin oluşturulacağını belirliyoruz.
Burada iki seçenek mevcut;

3.1- Script entire database and all database objects: Tüm veritabanı ve veritabanı nesnelerini seçme.
3.2- Select specific database objects: Belirli veritabanı nesnelerini seçme. Burası üç kısıma ayrılıyor;

3.2.1- Tables: İstenilen veritabanı tablolarını tablo içleri boş olarak alır. Tablo içinde hiçbir bilgi barındırmaz.
3.2.2- Users: Veritabanına ait tüm tanımlı kullanıcıları alır.
3.2.3- Schemas: Veritabanına ait Schema (şema) yapısını da alır. Schema; databasedeki tablo, view ve stored procedure gibi objeleri gruplamaya yarar. Bir objeyi bir şema altında yaratabilirsiniz veya bir şemanın altına transfer edebilirsiniz. Ayrıca şema bazlı yetki de verebilirsiniz. Yani DB user (veritabanı kullanıcısı), sadece izin verdiginiz şemanın altındaki objeleri görebilir, diğer DB kullanıcıları göremez. Normalde obje sayılarının fazlalığı yönetimi ve izinlerini oldukça zorlaştıracaktır. Her bir objeyi tek tek yetkilendirmek yerine şema bazında yetkilendirme yapmak daha uygun olacaktır.

Siz bir şema tanımlamasanız bile default olarak oluşturduğunuz objeler her zaman bir şemaya dahil olacaktır, örneğin SQL Server’da dbo şeması default olarak bulunur ve objeler aksi belirtilmediği müddetçe ".dbo" şemasına bağlı olarak oluşturulur.

CREATE SCHEMA şema_ismi [ AUTHORIZATION kullanıcı_ismi ] [ şema_öğesi [ … ] ]

gibi bir tanımlama ile şema oluşturabiliriz.

Oluşturulacak olan şemanın ismi belirtilmezse, şema ismi olarak kullanıcı ismi kullanılır. Şemanın sahibi olacak kullanıcının ismi belirtilmezse, komutu çalıştıran kullanıcının ismi ön tanımlı olur.

rver 2014 veritabani yedeğini script ile alma

4- Set Script Options altında, oluşturacağımız script'in nereye kaydedileceğini belirliyoruz. Buradaki önemli olan detay, Advanced butonu altındadır.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

5- Advanced butonuna tıkladığımızda, Advanced Scripting Options penceresi açılacaktır. Bu pencere içindeki Types of data to script önemlidir. 3. adımda ister Script entire database and all database objects seçmiş olun, isterseniz de Select specific database objects altındaki Tables seçeneğinden istediğiniz bir tabloyu seçmiş olun, tablo içleri boş gelecektir. Bu nedenle burada, tablodaki verilerin alınıp alınmayacağı ile ilgili seçeneği yapılandırmamız gerekiyor.

* Data only: Tablo içine sadece data'ları alır. Yukarıda belirttiğim gibi, schema yapısını almaz ama default schema yapısı oluşur.
* Schema and data: Schema yapısı ile birlikte tablo data'larını da alır.
* Schema only: Sadece schema yapısını alır. Data'ları almaz.

Ben, Schema and data seçeneğini seçip, Next butonuna basarak devam ediyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

6- Summary bölümünde karşımıza, script oluşturmak için uyguladığımız gerekli yapılandırma ayarlarının özeti çıkıyor. Next butonuna basarak devam ediyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

7- Summary bölümünde Next butonuna basarak Save or Publish Scripts bölümüne geçiyorum ve otomatik olarak script yapımız oluşturulmaya başlanıyor.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

8- Script yapımız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

9- Oluşturduğum script, belirlediğim dizin yoluna oluşturuldu.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

10- Oluşturduğum script'i çift tıklayarak açıyor, script içeriğini görüntülüyorum.

sql server 2014 veritabani yedeğini script ile alma

Faydalı olması dileğiyle...
 

 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »