Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Windows 10
category Fırat Boyan category 18.06.2018 category 0

Windows 10'da TEMP Profile (Geçici Profil) Sorunu


Biz Sistem Yöneticileri olarak, sorumlu olduğumuz sistemlerin kusursuz olarak çalışmasından sorumlu olduğumuz kadar, ortamımızdaki kullanıcıların da çalıştıkları bilgisayarların sorunsuz olarak çalışması, sorumluluğumuzun bir parçasıdır. Zaman zaman çoğumuz, kulanıcılarımızdan kendi kullancı hesap profilleri dışında başka bir profil, TEMP (Temporary) Profile (Geçici Profil) üzerinden oturum açtıklarına ve kendi profil ayarlarının gelmediğinine dair şikayetler alırsınız. Bu şikatetin nedeni; TEMP Profile (Geçici Profil) üzerinden oturum açılmış olmasıdır.

Bunun pek çok sebebi olabilir ancak biz olası sebeplerine değil, çözümüne değineceğiz.

Windows 10'da oturum açtığınızda karşınıza;

You've been signed in with a temporary profile.

uyarı penceresi çıkıyorsa,

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

kullanıcının, bilgisayarına TEMP Profile (Geçici Profil) üzerinden oturum açtığı anlamına gelir.

Registry Üzerinden TEMP Profile (Geçici Profil) Sorununu Çözme

1- Bunun için öncelikle start(başlat) > search (arama) bölümüne regedit yazarak, run as administrator (yönetici olarak çalıştır) komutu ile registry açılır.

2- Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles) makalemde de belirttiğim gibi;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

registry path'i (dizin yolu) üzerinde ProfileList kaydına erişilir. ProfileList, profil klasörlerinin SID (Security Identifier) bilgileri ile tutulduğu kayıtlardır.

Temp Profil Sorunu

3- Burada ilgili SID bilgisi ile uyuşan kayıt, TEMP Profil kaydıdır.

Temp Profil Sorunu

4- SID bilgisinin sonunda .bak eklentili kayıt ise, bizim sorunlu olan kullanıcı profil kaydımızdır.

Temp Profil Sorunu

5- İlgili SID bilgisi ile uyuşan TEMP Profil (Geçici Profil) kaydını seçiyorum.

Temp Profil Sorunu

5.1- Yeniden adlandırarak, SID bilgisinin sonunda _new şeklinde (istediğinizi yazabilirsiniz) bir girdi ekliyor ve kaydediyorum.

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

6- SID bilgisinin sonundaki .bak eklentili kaydı seçip, yeniden adlandırıyor ancak sonundaki .bak eklentisini siliyorum!

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

7- _new şeklinde isimlendirdiğim TEMP Profil (Geçici Profil) kaydını silmek için kayıt üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden Delete seçeneğini seçiyorum.

Temp Profil Sorunu

7.1- Anahtarın, tüm alt anahtarları ile birlikte kalıcı olarak sinileceğini söyleyen uyarıya YES botununa basarak onay veriyor ve siliyorum.

Temp Profil Sorunu

8- Görüldüğü gibi .bak eklentili asıl kullanıcı klasörümüz şuan .bak eklentisiz biçimde registry üzerinde yerini koruyor.

Temp Profil Sorunu

9- Bilgisayarı yeniden başlattığınızda, kullanıcının kendi kullanıcı hesabı ile oturum açtığını göreceksiniz.

Temp Profil Sorunu

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »