Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 07.11.2015 category 0

Windows Server 2012 R2'de Active Directory Uninstall Etme | Active Directory Demote


Bundan önceki makalemde Active Directory Kurulumundan  bahsetmiştim. Bu makalemde ise, Windows Server 2012 R2'de Active Directory'yi nasıl kaldıracağımızdan bahsediyor olacağım. Daha önceki Windows Server sürümlerinde dcpromo komutunu kullanarak, Active Directory rolümüzü server'ımızdan kaldırabiliyorduk, ancak bildiğiniz gibi Windows Server 2012'de dcpromo komutu artık  kullanılamıyor.

Server Manager'dan Remove Roles and Features seçiyoruz.

active directory removal

Remove Server Roles penceresinde kaldıracağımız Active Directory Domain Services ve DNS Server'ların tik işaret lerini kaldırıyoruz.

active directory removal

Karşımıza Active Directory ile ilgili yüklenen feature'ların da kaldırılacağı bir ekran geliyor. Bu alanda Remove Features'a tıklayarak ilerliyoruz.

active directory removal

Remove Roles and Features Wizard penceresinden, Domain Controller'ın kaldırılmadan önce demote edilmesi gerektiğini söyleyen bir uyarı göreceksiniz. Bu uyarıda “Demote this domain controller” linkine tıklayarak remove işlemlerini başlatabilirsiniz. 

active directory removal

Demote this domain controller” linkine tıklayarak remove işlemlerini başlattıktan sonra karşımıza çıkan pencerede Force the Removal of this domain controller seçeneğini görüyoruz.
Bu seçenek, Windows Server 2012 R2'den önceki sürümlerde dcpromo /force komutuna karşılık gelen seçenektir. Bu seçeneği eskiden de olduğu gibi, kaldırmak istediğimiz Domain Controller çeşitli sepeblerden dolayı Primary DC yada diğer Domain Controller'lara bir şekilde erişim sağlayamadığı zaman kullanıyoruz.

DİKKAT! - Bu seçenek, çalışan bir ortamdaki network üzerinde seçilerek devam edilirse, ortamdaki tüm DC'ler çöker! Force the removal of this domain controller seçeneğini seçerek Active Directory kaldırma işlemi yapmak için, server'ı mutlaka network'ünüzün dışındaki başka boş bir switch'e götürüp takmamanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ! - Bu, ILLEGAL REMOVAL'dır. LEGAL REMOVAL, Force the removal of this domain controller seçeneği seçilMEden yapılan kaldırma işlemidir.

Force the removal of this domain controller seçeneğini seçMEden NEXT butonuna tıklayarak devam ediyorum. 

active directory removal

Devam eden aşamada bir uyarı görüyoruz. Bu uyarıda, DC tarafından kullanılan rollerin Active Directory Domain Services işlevselliği için gerekli olduğu bilgisini vermektedir. Bu uyarıyı Proceed with removal seçeneğini seçerek NEXT butonuna tıklıyor, işlemimize devam ediyoruz.

active directory removal

New Administrator Password penceresinde Server'ımıza Active Directory rolü kaldırdıktan sonra kullanacağımız Local Admin şifremizi belirliyoruz.

active directory removal

Review Options penceresinde Demote butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

active directory removal

Active Directory kaldırma (uninstallation) işlemi başladı. İşlem bittikten sonra restart ediyoruz.

active directory removal

Active Directory demote etme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »