Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Group Policy
category Fırat Boyan category 29.06.2016 category 1

Deploy with Group Policy (GPO) ile Yazıcı-Printer Deploy Etme


Daha önceki makalemde Print Server Kurulum, Yapılandırma ve Yazıcı Yönetimsel Ayarlar ının nasıl yapılacağından behsetmiştim.

Bu makalemde ise, yine Windows Server 2012 R2 üzerinde Print Server içinde hizmetimize sunulan ve Active Directory ortamındaki kullanıcı ya da bilgisayarlara yazıcı yükleme, yazıcı atama, yazıcı deploy etme, printer deploy etmeyazıcı kurma vs. adına ne derseniz deyin, işlemi ile bir GPO (Group Policy Object) nesnesi kullanarak otomatik olarak client bilgisayarlar üzerinde nasıl gerçekleştirileceğinden bahsediyor olacağım.

Bu işlemi yapmak için Print Server'daki Deploy Printers konsolundan yararlanarak Deploy with Group Policy özelliğinden faydalanacağım.

Daha önceden kurulumunu yaptığmız yazıcımın üzerinde sağ tıklayarak Deploy with Group Policy... seçeneğini seçiyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Karşıma çıkan Deploy with Group Policy penceresinde Group Policy Object alanında, Group Policy Management üzerinde daha önceden oluşturuğum GPO'yu seçmek için Browse... butonuna basıyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Browse for a Group Policy Object seçeneğinde Group Policy Management üzerinde daha önceden oluşturuğum bir GPO olmadığı için, bu alanda kendim oluşturuyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

NOT: Burada oluşturduğunuz zaman, oluşturulan GPO nesnesi domain bazında oluşturulacaktır. Bu nedenle de tüm yapıyı etkileyecektir. Bunu oluşturduktan sonra dilerseniz bu GPO nesnesini Group Policy Management üzerinden istediğiniz bir OU'ya bağlayabilirsiniz.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

GPO nesnesini oluşturduktan sonra, oluşturduğum GPO nesnesi üzerinde sağ tıklayarak Edit seçeneni seçerek gerekli yapılandırmaları yapmak üzere Local Group Policy Editor penceresini açıyorum. 

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Local Group Policy Editor'de Sırası ile  Computer Configuration > Windows Settings > Deploy Printers üzerinde sağ tıklayarak Deploy Printer seçeneğini seçiyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Karşıma gelen Deploy Printer(s) penceresinde yükleme bitiminde paylaşıma açtığım yazıcımın Server üzerindeki Path'ini yazıyor, Add >> butonuna basıyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Add >> butonuna basarak ekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra OK butonuna basarak Deploy Printer(s) penceresini kapatıyorum.

Paylaşıma açtığım yazıcımın Server üzerindeki Path'ini belirledikten sonra, Deploy this printer connection to the following: alanında The users that this GPO applies to (per user) seçeneğini işaretliyor, Add butonuna basıyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Policy Management üzerinde Deployd Printers alanında eklediğim Policy'nin oluşturunu görüyoruz.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

Oluşturulan GPO nesnesi domain bazında oluşturulduğu ve tüm yapıyı etkileyeceği (uygulanacağı) için, bu GPO nesnesinin sadece TURKEY > Istanbul > IT > Computer OU'sundaki Client bilgisayarlara etki etmesini istediğim için, IT OU'su altına taşıyorum.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme

GPO nesnesinin TURKEY > Istanbul > IT > Computer OU'sundaki Client bilgisayarlara uygulandığını görebiliyoruz.

Deploy with Group Policy ile Yazıcı-Printer Deploy Etme


Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


26-01-2017


Mehmet B.

Üstat selamlar.. Belirttiğiniz şekilde tüm ayarları yaptım, ancak bir sorun var.. Yazıcılar, tüm domain adminlerde işliyor.. Sorunsuz.. İş domain users a gelince, hiç bir şekilde yazıcılar gelmedi.. Var mıdır bir çözüm öneriniz? Denemeleriniz oldu mu userlar ile ilgili? Şimdiden çok teşekkürler, emeğinize sağlık..BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »