Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.



Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Network
category Fırat Boyan category 11.07.2018 category 4

Fast & Gigabit Ethernet Teknolojileri ve Kablo Tipleri


Ethernet Teknolojileri

Ethernet, 1970 yılları sonunda PARC-Palo Alto Research Center'da (Palo Alto Araştırma Merkezi) yapılan çalışmalarda oluşturulmuştur. Amaç, bilgisayarları haberleştirmekti. 1973 yılında bus topoloji üzerine kurulu bir ağ teknolojisi geliştirildi. Buna, Ethernet teknolojisi denildi. Ethernet, verilerin kabloyla iletilmesi sağlayan bir teknolojidir. Bu iletimde CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection (Çarpışma Algılayıcısla Taşıyıcı Dinleyen Çoklu Erişim) tekniği kullanılır. Bu erişim yönteminde ağ üzerindeki bütün bilgisayarlar ağ kablosunu sürekli kontrol ederler.

Ethernet Teknolojileri

Ethernet teknolojisi bugün LAN (Local Area Network) ortamındaki teknolojiyi ifade eder ve NIC-Nerwork Interface Card diğer bir adıyla Network (ağ) Bağdaştırıcı Kartı; birimleri, hızları ve diğer standartları belirler.

Ethernet Teknolojisi; fastethernet, gigabitethernet gibi çok yüksek hız sağlayan teknoloji çeşitlerine sahiptir.

1- FastEthernet Teknolojisi

FastEthernet, 100Mbps (Megabits per second) hızında çalışan değişik ethernet standartlarının genel adıdır. Günümüzde en yaygın kullanılan iki tip Fast Ethernet Teknolojisi bulunmaktadır.

Bunlar;

• 10BaseT'nin devamı olan 100BaseTX (CAT Bakır Kablo)

• 10BaseFL'nin devamı olan 100BaseFX (Fiber Optik Kablo)

Şeklindedir.

1.1- CAT Bakır Kablo ile FastEthernet Teknolojisi

100BaseTX
100BaseTX, günümüzde en yaygın kullanılan ethernet standartıdır. Sadece iki tel çiftini kullanarak veri aktarımı ve alımı yapar. CAT5 ve üstü standardı CAT kablo ve ekipmanlar (jak, patch panel, priz vs.) kullanılmalıdır.

Platform Tür Mesafe 100 mt. Mesafe 55 mt. Standart
Ethernet, FastEthernet CAT5 100Mbps - 100BASE-TX

1.2- Fiber Optik Kablo ile FastEthernet Teknolojisi

100BaseFX
100BaseFX, bir önceki fiber optik ethernet olan 10BaseFL'nin gelişmiş halidir ve 10Mbit yerine 100Mbit hızındadır. Aynı bağlayıcıları ve fiber optik kablo tipini kullanır.

Platform Tür Mesafe 2 KM. Standart
FastEthernet OM1-Multimode LED 100 Mbps 100BASE-FX
FastEthernet OM2-Multimode LED 100 Mbps 100BASE-FX
FastEthernet OM3-Multimode LAZER 100 Mbps 100BASE-FX
FastEthernet OM4-Multimode LAZER 100 Mbps 100BASE-FX
FastEthernet OS1-Singlemode LED 100 Mbps 100BASE-FX
FastEthernet OS1-Singlemode LAZER 100 Mbps 100BASE-FX
FastEthernet OS2-Singlemode LAZER 100 Mbps 100BASE-FX

2- GigabitEthernet Teknolojisi

GigabitEthernet, 1000Mbps (Megabits per second) yani 1Gbps (Gigabits per second) ve üstü hızlarda çalışan değişik ethernet standartlarının genel adıdır.

Günümüzde en yaygın kullanılan GigabitEthernet teknolojileri;

1000BaseTX (CAT Bakır Kablo)
10000BaseTX (CAT Bakır Kablo)
40000BaseTX (CAT Bakır Kablo)


• 1000BaseSX (Fiber Optik Kablo)
• 1000BaseLX (Fiber Optik Kablo)
• 1000BaseEX (Fiber Optik Kablo)
• 1000BaseLH (Fiber Optik Kablo)

• 10BaseE (Fiber Optik Kablo)
• 10BaseLR (Fiber Optik Kablo)
• 10BaseSR (Fiber Optik Kablo)
• 10BaseER (Fiber Optik Kablo)
• 10BaseZR (Fiber Optik Kablo)

• 40BaseLR4 (Fiber Optik Kablo)
• 40BaseER4 (Fiber Optik Kablo)

• 100BaseER4 (Fiber Optik Kablo)

Şeklindedir.

2.1- CAT Bakır Kablo ile GigabitEthernet Teknolojisi

Platform Tür Mesafe 100mt. Mesafe 55mt. Standart
Ethernet,FastEthernet,GigabitEthernet CAT5e 1.000Mbps - 1000BASE-TX
GigabitEthernet CAT6 1.000Mbps 10.000Mbps 1000BASE-TX
GigabitEthernet CAT6a 10.000Mbps - 10000BASE-TX
GigabitEthernet CAT7 10.000Mbps 40.000Mbps 10000BASE-TX
GigabitEthernet CAT8 40.000Mbps - 40000BASE-TX

2.2- Fiber Optik Kablo ile GigabitEthernet Teknolojisi

GigabitEthernet Teknolojisi, Fiber Optik Kablo standartları ve bandwith (bant genişliği) hakkında daha detaylı ve daha ayrıntılı bilgi almak için Multimode ve Singlemode Fiber Optik Kablolar makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle..
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018




comment YORUMLAR
Bu makaleye 4 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.




YAPILAN YORUMLAR


13-07-2018


Orhan CİNGİ

Faydalı bir makale hocam elinize sağlık.


16-07-2018


Fırat Boyan

Teşekkür ederim Orhan. Faydalı olması dileğiyle.


12-07-2018


Fatih Doğru

Her zamanki gibi yine mükemmel bir anlatım tarzı ve makale. Teşekkürler değerli Fırat hocam. Sizden çok şey öğreniyoruz. Derslerinizdeki gibi gümbür gümbür makaleleriniz.


12-07-2018


Fırat Boyan

Teşekkür ederim Fatih. İnsanlar öğrensin, ülke kalkınsın :)






BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »





BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »





İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »