Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Network
category Fırat Boyan category 12.06.2018 category 0

ISL (Inter Switch Link) ve 802.1Q (dot1q) Nedir? Farkları Nelerdir?


VLAN (Virtual Local Area Network – Sanal Yerel Ağ Alanları); IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) tarafından geliştirilmiş, yerel ağ içerisindeki kullanıcı ve cihazların mantıksal network'ler (VLAN) oluşturularak gruplanmasını sağlayan bir protokol türüdür.

VLAN içinde switch veya router'ın VLAN'ları tanıyabilmesi için VLAN etiketleme (VLAN Tagging) adı verilen bir yöntem kullanılır. Bu metoda göre VLAN frame'i içinde belli bir bölge, etiketleme işi için ayrılır ve paketin geldiği VLAN kimliğine bakarak ilgili pakete ne yapılması gerektiğine dir bir karar verir. Hangi paketin, hangi VLAN'a ait olduğunu tanımlamak için değişik izleme metodları kullanılmaktadır ve bu izleme metodlarından en çok kullanılan ve bilinenleri ISL (Inter Switch Link) ve 802.1Q (dot1Q)'dur.

ISL (Inter Switch Link)

Açılımı Inter Switch Link olan ISL, bir encapsulation (kapsülleme) standartıdır. Cisco tarafından özel olarak geliştirilmiş switch'lerden router'lara ya da switch'lerden switch'lere VLAN üzerinden network trafik akışını sağlayan bir protokoldür. Bu protokol, Cisco tarafından geliştirildiği için sadece Cisco cihazlar arasında çalışmaktadır.

ISL, OSI modelinde Data-Link (Veri Bağlantı) katmanında çalışır ve temel olarak trafik sırasında gereksiz bağlantıları azalttığı söylenebilir. Özel olarak ISL, sadece FastEthernet ve gigabitEthernet bağlantılarından çalışabilen bir protokoldür. Bu protokol, 30 byte’lık bir encapsulation (kapsüllenme) yapar ve bunun 26 byte’ını header (başlık), geri kalan 4 byte’ını ise altbilgi (trailer- FCS) olarak ayırır. Başlığa ayrılan 26 byte’ın 15 byte’lık bir bölümü, VLAN ID olarak ayarlanmıştır. Her bir data frame'i, resource (kaynak) ve target (hedef) VLAN numarasıyla etiketlendirilir ve receiver ve sender switch'lerin fiziksel adresleri de başlık kısmının içinde yer alır. ISL protokülünde orijinal frame'de herhangi bir değişiklik yapılmaz. Bu nedenle de oldukça güvenlidir ve data üzerinde herhangi bir değişikliğe de sebep olmaz.

ISL(Inter Switch Link) ve 802.1Q(dot1q) Nedir? Farkları Nelerdir?

Şekilde de görüldüğü gibi genel frame'e 30 byte’lık fazladan bir ekleme yapılmıştır. frame yapısına yapılan bu yeni eklemeler sonucunda frame, 1548 byte’lik bir yapıya kavuşur. Bu bir encapsulation standartı için yüksek bir rakam olduğu söylenebilir. Bununla birlikte ISL, 1000 VLAN’ı destekleyebilir ve yüksek byte sayısına rağmen ana hatlar arası iletişimde herhangi bir gecikmeye de neden olmamaktadır.

802.1Q (dot1q)

IEEE tarafından geliştirilmiş bir VLAN encapsulation standartıdır. Ethernet paketlerinin içerisine yerleştirdiği bitler sayesinde vlan kimliğinin ne olduğunu belirler. 802.1Q standartı VLAN kullanımında ortaya çıkan büyük network'leri daha küçük ve yönetilebilir parçalara bölme ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiştir.

Bu 802.1Q (dot1q) vlan encapsulation standardı, Cisco’nun ISL standartının alternatifi durumundadır. Açık bir standart oluşu ve farklı markalı cihazlarla uyumlu çalışabilmesi 802.1Q’yu oldukça popüler bir hale getirmiş ve Cisco’nun geliştirdiği ISL standartına üstünlük kurmasına neden olmuştur. Bununla birlikte 802.1Q’yu bu derece başarılı kılan tek etken, açık bir standart olması ve her marka cihazla uyumlu çalışması değildir.

Bazı dikkat çeken özellikler ve ISL'den ayrılan farkları şu şekilde sıralanabilr;

1- 802.1Q, 4096 VLAN’a kadar destek verebilir.
2- 802.1Q, Sarmasız (Enkapsülasyonsuz) 4 byte’lik bir VLAN tanıtıcı barındırır.
3- Hedef frame'e ayrılan alan daha küçüktür.


Aşağıda, 802.1Q protokolünü kullanarak kapsüllenmiş 4 byte’lik kısmın VLAN yönlendirmesine dahil edildiği örnek bir şekil bulunmaktadır.

ISL(Inter Switch Link) ve 802.1Q(dot1q) Nedir? Farkları Nelerdir?

802.1Q protokolü, 30 byte’lik bir etiketleme yapan ISL’ye göre 26 byte daha küçüktür. Ortaya koyduğu fark Net olarak bilinmese de, bu küçüklüğün 802.1Qyu ISL’ye göre daha hızlı hale getirdiği söylenebilir.

Sonuç olarak; Cisco cihazların bulunduğu bir ağ topolojisinde ISL kullanılması, Cisco’nun desteklediği bir durum olmasına rağmen, uyumluluk, güvenlik ve hız gibi nedenlerle bir çok ağ uzmanı tarafından 802.1Q tercih edilmektedir. Bununla birlikte 802.1Q’nun eksikleri ve geliştirilmesi gereken bazı özellikleri de mevcuttur.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »