Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 26.09.2015 category 2

Windows Server 2012'de NTDSUTIL komutu ile FSMO rollerinin başka bir DC'ye transferi


Daha önce yazmış olduğum fsmo rollerinin taşınması isimli makalemde fsmo rollerinin transferi işlemlerini grafiksel arayüz üzerinden gerçekleştirdik. Bu makalemde artık fsmo rollerinden detaylıca bahsetmeyeceğim. Çünkü bu rollere detaylı bir şekilde fsmo rollerinin taşınması makalemde değindim.

fsmo rollerinin taşınması makalemin bir nevi devamı niteliğinde olan bu makalemde; fsmo rollerinin grafiksel arayüzle taşınmasına alternatif olarak rollerin, ntdsutil komutu ile Command Promt üzerinden taşınmasına değineceğim.

NTDSUTIL komutu

NTDSUTIL, Active Directory Domain Services (AD DS) ve Active Directory Lightwetight Directory Services (AD LDS) için yönetim kolaylıkları sağlayan bir araçtır.

NTDSUTIL, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sürümlerinde işletim sistemi kurulumuyla birlikte hazır olarak gelir fakat AD DS veya AD LDS rolleri kurulmuşsa kullanabilirsiniz. Bunun yanında Uzak Sunucu Yönetimi Araçlarının (Remote Server Administration Tool – RSAT) bir parçası olan AD DS Araçları yüklenmişse yine bu aracı kullanabilirsiniz.

Şimdi ise sıra; direkt olarak rollerin ndtsutil komutunu kullanarak, CMD komut satırı üzerinden, daha önce SRV001 isimli server'ımızdan SRV002 server'ımıza aktarmış olduğumuz rollerin, bu sefer tam tersi bir işlemle SRV002 isimli server'ımızdan, SRV001 isimli server'ımıza komut ntdsutil komutu ile transferi işlemine geldi.

Görüldüğü gibi, netdom query fsmo komutu ile kontrol ettiğimizde, rollerinin tamamı SRV002 isimli server'ımız üzerindedir.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

NTDSUTIL aracını kullanabilmek için yönetici yetkisine sahip bir kullanıcıyla oturum açmalı veya komut satırını çalıştırırken sağ tuşa basıp Run as adminstrator komutuyla çalıştırılmalıdır. Komut satırı açıldığında NTDSUTIL komutu verilerek çalıştırılır.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

ntdsutil adımında, roles yazılarak enter'a basılır. Bu komut, Operation Master rollerinin normal veya zorlama şeklinde transfer işlemlerini yapmak için kullanılır.

Bu komutu kullanmak için Connections ve Connect to Server ServerName komutlarının kullanılması gereklidir.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

fsmo maintenance adımda, bağlantının oluşturulması için Connections komutu yazılarak enter'a basılır.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

server connections adımında, fsmo rollerini transfer etmek için bağlantı kuracağımız server'a bağlanacağız.
Bunun için, Connect to Server SRV001 yazıp entra'a basıyorum. SRV001, benim rolleri transfer edeceğim server adıdır.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

Görüldüğü gibi, Connected to SRV001 using credentials of locally logged on user mesajı ile bağlantımızın gerçekleştiği bilgisini alıyoruz.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

Yine server connections adımında iken Quit yazarak ya da q tuşuna basıp, fsmo maintenance adımına geri dönüyoruz.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

Buraya kadar olan adımlarda, Operation Master rollerinin normal veya zorlama şeklinde transfer işlemlerini yapmak için gerekli olan ayarı yaparak transfer işlemi yapacağımız hedef server'a bağlantı kurduk.

fsmo maintenance adımında iken "?" koyarak neler yapabileceğimize bir göz atalım:

*** Bu noktada karşımıza "SEIZE" ve "TRANSFER" olmak üzere iki seçenek çıkıyor.
Eğer, server ilgili planlama değişikliği olduğunda, server'ın kapatılacağı, başka bir yere taşınacağı veya artık kullanılmayacağı durumlar gibi önceden planlama yapılabilecek durumlarda bir rolü başka bir sunucuya taşımak için "TRANSFER" metodunu kullanın.

*** Eğer bir rolü üzerinde barındıran sunucu çökmüşse ve yedekten geri yüklemeyecekseniz "SEIZE" metodunu kullanın. Hatta yedekten geri yüklenen bir server'daki rol, "Seize" metoduyla başka server'a aktarılmamışsa bile, bu role sahip değilmiş gibi davranır. Çünkü server'lar; server'ın çökmesi ile yedekten geri dönülmesi arasında geçen sürede, rolün başka bir sunucuya transfer edilip edilmediğini anlayamaz. Yedekten geri dönülen server, o role sahip olduğunu sadece geri dönüş işlemi sırasında mevcut bütün server'lar bu rolün sahipliğinin hala kendisinde olduğunu onaylarlarsa kabul eder.

NOT: Windows Server 2012 R2 FSMO Rollerinin SEIZE işlemi ile taşınması konulu makalemde detayları bulabilirsiniz.

Biz, Transfer komutu ile follerin transferini gerçekleştiriyor olacağız.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

fsmo maintenance adımında iken, transfer Schema Master komutu ile öncelikle transfer schema master komutu ile transfer ediyorum.

Komutu yazarak enter'a bastığımda, transfer'i gerçekleştirmek isteyip istemediğimi soruyor. YES butonuna basarak transfer işlemini gerçekleştiriyorum.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

Görüldüğü gibi, transfer işlemim başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Geri kalan diğer 4 rolü de aynı şekilde transfer edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum;

Domain Naming Master rolünü transfer etmek için, Sever 2003'te domain naming master,
Sever 2008'de ise naming master olarak kullanılmaktadır.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

SRV001 isimli server'ım üzerinde netdom query fsmo komutunu kullanarak tüm rollerin başarılı bir şekilde SRV002'den transfer edildiğini görüyorum.

fsmo rollerinin aktarılması-firatboyan.com

Faydalı olması dileğiyle.
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


22-08-2016


Samet Özdemir

Teşekkürler hocam çok faydalı oldu.


28-06-2017


Fırat Boyan

Merhaba Samet, faydalı olmasına çok sevindim.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »