Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category Fırat Boyan category 20.03.2016 category 0

Exchange Server 2016 Accepted Domain Yapılandırması


Bu makalemde sizlere Exchange Server 2016 üzerinde Accepted Domain yapılandırmasını anlatıyor olacağım.

Exchange Server 2016 Accepted Domain yapılandırması, dışarıya göndereceğimiz maillerde satın aldığınız domain(ler)in .com, .net, .com.tr gibi domain uzantılarını sunucumuz üzerinde yapılandırma işlemidir. 

Başka bir ifade ile, kurulan Exchange sunucusunun hangi domain'e atılan e-mail'leri kabul edeceği ve kullanıcılara verilecek olan e-mail adreslerine ait domain'ler de bu alan içerisinden belirlenmektedir.

Accepted domains altında yer almayan domain'ler için kullanıcılara mail adresi tanımlayaMAzsınız! 

Exchange Server, tanımadığı bir domain için mail almaz. Bu nedenle Accepted Domain, domain adresine gelen e-mail'lerin Exchange Server tarafından kabul edilip işleneceğini belirlediğimiz tanımlamadır. 

Domain satın aldığınız servis sağlayıcı üzerindeki DNS Server hizmetinde mx, ptr ve spf kayıtları da mutlaka açılıp, MX kayıtlarının WAN IP (Dış bacak IP) adresine yönlendirme işlemlerinin yapılandırılması gerekiyor. Bunun nedeni; siz mail hizmetinizi hizmet sağlayıcınız üzerinde değil, kendi firmanız üzerinde tutacağınız için, bu kayıtları oluşturarak mail trafiğini sizin yapınıza yönlendirilmesini sağlamış olacaksınız.

mx, ptr ve spf kayıtları hakkında detaylı bilgiyi, Exchange Server 2016 Kurulum ve Yapılandırma konulu makalemde açıkladım. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Şimdi, Exchange Server 2016 üzerinde Accepted Domain yapılandırma adımlarına geçelim.

Exchange Admin Center (EAC) üzerinde mail flow altında bulunan accepted domains sekmesine tıklıyorum. 

exchange server 2016 accepted domain

+ (Artı) tuşuna basarak accepted domain yapılandırma işlemine başlıyoruz.

exchange server 2016 accepted domain

Karşımıza gelen new accepted domain ekranında Name bölümüne bir isim girmemiz gerekir.

Authoritative Domain: Eğer yapınız içindeki Exchange Server üzerine gönderilen mailleri alacak ise bu seçeneği işaretliyoruz.

Internal Relay Domain: Eğer yapınız içinde bulunmayan, ancak Güven İlişkisi (Trust Relationship) kurmuş olduğunuz farklı bir Exchange Server için domain yapılandıracak iseniz bu seçeneği işaretliyoruz.

External Relay Domain: Eğer yapınız dışında bulunan ve Network Relay izni alınarak yapılandırmış olduğunuz bir Exchange Server ya da ISP’deki bir Mail Server yapısını kullanacaksanız, bu seçeneği işaretliyoruz.

*Name sekmesinde isim belirleyip *Accepted domain alanında kullanmak istediğimiz domain'i [domainname.com] ya da [domainname.com.tr] gibi yazım formatında belirlememiz gereliyor.

Accepted domain bölümünde ben, Exchange Server 2016 üzerinde srvex16.local alan adını yapılandıracağım için, srvex16.com olarak yazıyorum.
 
exchange server 2016 accepted domain

This accepted domain is: bölümünde ise, Authoritative Domain olarak seçip, Save butonuna basarak yapılandırmayı tamamlıyorum.

exchange server 2016 accepted domain

exchange server 2016 accepted domain

Exchange Admin Center (EAC)'a geri geldiğimizde accepted domain sekmesinde yapılandırmış olduğumuz srvex16.com isimli Accepted Domain'in geldiğiniz görüyoruz.

exchange server 2016 accepted domain

Kaydettikten sonra, default domain olarak hala ilk domain'inizin durduğunu göreceksiniz. Eklediğiniz domain'inin default olması için, eklediğim doman'i seçip edit'liyorum.

exchange server 2016 accepted domain

Karşıma gelen ekranda “Make this the default domain” kısmını işaretleyip kaydediyorum.

exchange server 2016 accepted domain

exchange server 2016 accepted domain

Bu işlemden sonra Default domain değişmiş olacaktır. Fakat bu, mevcut kullanıcıların ve e-mail adreslerinin değiştiği ya da yeni oluşturacağınız kullanıcıların e-mail adreslerinin değişeceği anlamına gelmiyor. Mevcut ya da yeni oluşturacağınız kullanıcıların e-mail adreslerinin @firatboyan.local yerine, @firatboyan.com şeklinde değişmesi de gerekmektedir.

Mevcut tüm kullanıcılarınıza bu domainden bir e-mail adresi vermebilmemiz için “email address policies” kullanmanız gerekir.  

Bu makalemin devamı niteliğindeki email address policies makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle.

 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »