jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 06.12.2018 9

Windows Server 2016'da Exchange Server 2019 Kurulum ve Yapılandırma

Bu makalemde sizlere; Windows Server 2016'da, Microsoft'un en yeni mail sunucu ürünü olan Exchange Server 2019 RTM (Release To Manufacturing) kurulumu ve temel yapılandırmaların nasıl yapılacağından bahsediyor olacağım.

Makalem şu aşamalardan oluşacak;
1- Exchange Server 2019 kurulumu için ön gereksinimler,
2- Exchange Server 2019 kurulumu için ön yapılandırma ayarlarının yapılması,
3- Exchange Server 2019 kurulumu,
4- Exchange Server 2019 kurulumu sonrası temel yapılandırma ayarlarının yapılması,
5- Exchange Server DNS yapılandırma ayarları,
6- Exchange Server için Firewall yapılandırmaları.


Daha önceki makalemde sizlere, Exchange Server 2016 Kurulum konusuna detaylıca değinmiştim.
Exchange Server 2019 RTM (Release to manufactuting) kurulumu ve temel yapılandırmara işlemine geçmeden önce, Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerden bahsetmek istiyorum.
24 Temmuz 2018 tarihi itibari ile Microsoft Exchange Server 2019 RTM (Release to manufacturing) yayınlandı ve Exchange Server ailesi, en yeni teknolojileri barından en yeni üyesine kavuştu. Exchange Server 2019, beraberinde bir takım yeni teknolojileri, özellikleri ve servisleri ile birlikte geldi. Bu makalemde; Exchange Server 2019 kurulum işlemine geçmeden önce, bu yenilikleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Microsoft Exchange Server 2019 ile gelen yenilikler

securityGüvenlik

Exchange Server 2019 ile gelen Güvenlik yenilikleri:
Windows Server Core Desteği: Microsoft Exchange 2019, Windows Server Core işletim sistemi desteğini de beraberinde getirdi. Bu, daha az atak tehlikesi anlamına geliyor. Özetle, Microsoft Exchange Server 2019 artık Windows Server 2016 ya da Windows Server 2019 Core işletim sistemi üzerinde kurulabilme özelliğine sahip oldu.
Exchange Management Shell ve Exchange admin center'a (EAC) erişim güvenliği: Exchange Server'ın sadece iç Network'ten (LAN ortamından) yönetilmesi için Firewall Rule'ları yerine, Client Access Rule'ları kullanabilecek.

performancePerformans

Exchange Server 2019 ile gelen performans yenilikleri:
Gelişmiş arama özelliği: Neredeyse yeniden tasarlanmış olan arama motoru özelliği sayesinde Bing Teknolojisi devreye alındı. Bu yeni arama teknolojisi sayesinde aramaların daha hızlı sonuç vermesi, her bir Server'da ayrı Search Index log dosyaları tutulması yerine, daha büyük boyutlu Index'lerin database'lerin içinde tutularak, yönetimsel olarak kolaylık sağlamasının yanı sıra, olası bir failover durumunda Database kopyalarında da güncel Index tutulması hedeflenmektedir.
SSD-Cache: Son yıllarda Mailbox Database'lerin daha fazla data barındırması nedeniyle daha fazla Disk alanı ihtiyacını da beraberinde getirdi. Bunun sonucunda da Disk'ledeki data okuma performansı da doğrudan etkilenmektedir. Tüm SSD üniteleri, yazma ve okuma işlemini düzenleyen ve bilgisayarlarda kullandığımız işlemcilere benzer hesaplama kabiliyetleri olan kontrolörlere sahiptir. Bu kontrolör, SSD ünitesini SSD yapan şeydir ve performansına direkt etki eder. Aynı anda yazılabilecek veri miktarı, yazma hızı, bellek bant genişliği ve bellek verimliliği bunların başında gelir. İşte tüm bunları yöneten ve performansı belirleyen bellek kontrolörüdür. Dolayısı ile de en çok kullanılan data'lar, SSD'lerin cache'lerinde tutulur ve performansın daha üst düzeyde tutulması sağlanır. SSD'lerin cache özelliğinden yararlanmak için de Exchange Server 2019 ile birlikte SSD-Cache özellik desteği desteği devreye alınmıştır.

NOT: Exchange Server 2019 Preview'da SSD-Cache desteklenmemektedir.

İşlemci ve Bellek: Exchange Server 2019 ile birlikte İşlemci(CPU) ve Bellek(Ram) desteği, 48 Core'luk CPU (İşlemci) ve 256 Gigabyte (GB) Memory (Ram) destekleyecek şekilde yeniden yapılandırıldı.

enduserSon Kullanıcı Deneyimi

Exchange Server 2019 ile gelen artırılmış son kullanıcı deneyimi:
Takvim: Microsoft Exchange 2019 ile son kullanıcı deneyimi noktasında en önemli değişiklik, takvim paylaşım ve yönetiminin daha kolay ve kullanışlı hale getirilmesi oldu. Biraz daha detaylandıracak olursak;
1- Remove-CalendarEvents cmdlet: İşten ayrılan birinin oluşturmuş olduğu toplantı davetleri, organizasyondaki diğer kullanıcıların takvimlerinde durmaya devam ediyordu ve iptal edilemiyordu. Yeni geliştirilmiş olan Remove-CalendarEvents PowerShell komutu ile işten ayrılan birinin oluşturmuş olduğu toplantı davetleri Exchange Server Administrator tarafından iptal edilebilecek.

technicalMimari

Exchange Server 2019 ile yenilenen mimari:
Unified Messaging (UM): Microsoft Exchange 2019 ile gelen yeniliklerden birisi de artık Unified Messaging'in bu sürümle birlikte hizmetine devam etmiyor olmasıdır. Bununla birlikte user mailbox'larında da bu özellikler dolayısıyla kaldırılmış durumda. Microsoft, bunun yerine Skype for Business ya da Cloud Voicemail kullanımını önermektedir.

Exchange Server 2019 kurulumuna geçmeden önce kurulum için gerekli olan azami sistem gereksinimlerine ve ön kurulumlarına göz atalım;

● En az 8GB RAM bellek.
● Disk üzerinde en az 100 GB boş alan.
● Sunucu işletimi olarak en az Windows Server 2016
NOT: Bu sürüm ile sadece Exchange Server 2019 RTM kurulumu yapabilirsiniz. Sonraki sürümleri sadece Windows Server 2019 üzerine kurabileceksiniz. Diğer Exchange Server sürümlerini Windows Server 2019 haricinde daha eski Windows Server işletim sistemlerine kuramayacaksınız.

● Bölge ve dil ayarlarının Engilish & United States olarak seçilmesini öneririm.
Exchange Server kurulumu yapılacak olan Server'ın Domaine üye yapılması, yani member Server olarak yapılandırılması.
Exchange Server kurulumu yapılacak olan Server'ın Functional Level seviyesi en az Windows Server 2012 R2 olmalıdır.

Bilgi!: Exchange Server'ın Domain Controller üzerinde kurulması tavsiye edilmez. Kurulumun, bir Member Server (Domain'e üye sunucu) üzerinde yapılması tavsiye edilmektedir!

Neden Exchange Server Kurulumu Domain Controller Üzerinde Yapılmamalıdır?
● Exchange Server ve Active Directory nesnelerininin yönetimsel olarak ayrıldığı organizasyonlarda Split Permissions modu kullanılmakdatır. Split Permissions, organizasyon içinde belli gruplara belli izinler atamaktadır. Bu ayrım, organizasyonlarda yapılan değişikliklerin kontrol altına alınması, iş akışının devam etmesi ve standartların sürdürülebilmesini sağlamaktadır.
Organizasyonlarda iki tip grup vardır. Bunlar, Role Based Access Control (RBAC) ile organizasyonun Exchange alt yapısını yöneten Administrator grubu ve Access Control Lists (ACLs) ile Active Directory alt yapısını yöneten Administrator grubudur. Active Directory alt yapısı, değişik lokasyonlara, Domain yapılarına, servis ve uygulamalara ve hatta forest yapılarına ayrıldığı için bu ayrım daha da önemli hale gelmektedir. Yani özetle, Exchange alt yapısını ve Active Directory alt yapısını yöneten Administrator'ların görevlerinin ayrılması önemlidir. Bu nedenle de aynı yapı üzerinde hem Exchange Server hem de Active Directory çalıştırılmamalıdır.
● Domain Admins grubuna, Exchange organizayonundaki Exchange ile ilişkili tüm nesnelere yazma ve okuma hakkına sahip olan ve Universal Security grubu olan, Exchange Trusted Subsystem universal security group (USG) grubu eklenmektedir. Bu da, Domain'deki tüm Exchange Server'lara Domain Administrator hakları vermektedir.
● Hem Exchange Server, hem de Active Directory yoğun donanımsal kaynak kullanan uygulamalardır. Bu nedenle, Exchange Server ve Active Directory'nin aynı Server'da kullanılması, performans sorunları ortaya çıkartmaktadır.
Global Catalog olarak çalıştılan Domain Controller'da Exchange Server servisleri düzgün çalışmayabilmektedir.
● Sistem Shutdown edeceğiniz zaman, Exchange Server servislerini kapatmadığınız zaman, Sistem Shutdown durumları normalden daha uzun sürmektedir.
Domain Controller Demote etme yani Active Directory kaldırma işlemleri yapılamamaktadır.
● Active Directory Clustered Node olan bir Server üzerinde Exchange Server çalıştırılması desteklenmemektedir.

Donanım Gereksimleri

Donanım Gereksinim
RAM Bellek • Mailbox Server Role için en az 128 GB.
• Edge Transport Role için en az 64 GB.
Disk • Exchange Server'ın kurulacağı Disk alanında en az 30 GB boş alan.

Active Directory Gereksinimleri
Exchange Organizasyonunuzu ilk defa kuruyorsanız, ortamınızdaki Domain Controller'ların aşağıdaki gereksinimleri karşılıyor olduğundan emin olmalısınız.

Bileşen Gereksinim
Domain Controller • Windows Server 2019 Standart veya Datacenter
• Windows Server 2016 Standart veya Datacenter 
• Windows Server 2012 R2 Standart veya Datacenter
Active Directory Forest  • Active Directory Forest Functional Level Windows Server 2012 R2 veya üstü

Mevcut Yapıya Kurulum Gereksinimleri
Ek olarak, mevcut ortamınızda kurulu alt versiyon Exchange Server'lar bulunuyorsa ve Exchange Server 2019'u mevcut yapınıza ek olarak kuacaksanız, kurulum yapılacak olan yeni Exchange Server 2019 için mevcut Exchange Server organizasyonunuzun aşağıdaki tabloya göre, Domain Controller ortamınızın da yukarıdaki tabloya göre kurulu olduğundan emin olun.

Mevcut Versiyon Exchange Server 2019 kurulum gereksinimi
Exchange Server 2010 ve daha öncesi Desktenlenmiyor.
Exchange Server 2013 Exchange Server 2013 CU21 veya üstü (Edge Transport dahil)
Exchange Server 2016 Exchange Server 2016 CU11 veya üstü (Edge Transport dahil)
Exchange Server 2013 ve 2016 karma yapı  Exchange Server 2016 ve Exchange Server 2013'ün gereksinimleri

1- Exchange Server 2019 Kurulum Ön gereksinimlerinin Hazırlanması

Yukarıdaki tüm gereksinimleri yerine getirildikten sonra sıra, Exchange Server 2019 kurulum için gerekli olan diğer ön hazırlıkları yapmaya geldi..
Remote Tools Administration Pack kurulumu için "Run as Administrator" ile PowerShell açılarak aşağıdaki komut yazılır.

1.1- Install-windowsFeature RSAT-ADDS

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

1.2- Komutu yazılıp çalıştırıldıktan sonra, aynı PowerShell penceresi üzerinden aşağıdaki komut yazılır.

NOT: Bu işlem sırasında Inernet bağlantınızı tekrar kontrol etlemenizi öneririm. Çünkü gerekli bazı roller Internet'ten indirilmektedir.

Install-WindowsFeature NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Komutların başarılı bir şekilde çalıştırılmasının ardından sistem Restart edilmesini öneririm.

Yukarıdaki Ön kurulum gereksinimleri sağlandıktan sonra aşağıdaki kurulumların Exchange Server 2019 kurulumu yapılacak Server üzerine tek tek yapılması gerekmektedir:

Dikkat!: Özellikle belirtmek istiyorum ki, aşağıdaki kurulumlar, CU- Cummulative Update'lere göre farklılık gösterebilmektedir. Kuracağınız Cummulative Update'e göre bu ön gereksinmleri araştırarak kurmanızda fayda var. Bu makaldemdeki Exchange Server Kurulum işlemini Exchange Server RTM Cummulative Update üzerinden yapılandıyorum. Piyasaya sürülen Exchange Server Cummulative Update'lerini Exchange Server build numbers and release dates sayfasından takip edebilirsiniz.

Microsoft Unified Communications Managed API 4.0 Runtime
exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu


Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013
exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Microsoft .NET Framework 4.7.1
exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Kurulumlar yapıldıktan sonra sistem tekrar Restart edilir.

Restart edildikten sonra çalıştırılması gereken komutlar vardır. Bu işlemler için kullanacağınız hesabın Enterprise Admin, Domain Admin ve Schema Admin gruplarına üye olması gerekmektedir.

2- Active Directory Schema (Şema) Genişletme

Active Directory Schema (Şema) Genişletme işlemi sırasında;

Active Directory Schema yapısına; Class'lar, Attribute'lar ve diğer Active Directory Schema nesneleri eklenir ve güncellenir. Bu değişiklikler, Exchange'in Exchange organization yapısı ile ilgili Container ve nesnelerin oluşturulması ve nesne bilgisini saklaması için gereklidir.

Active Directory Schema Genişletme işlemi için;

Exchange Server 2019 yükleme Disk'ini takıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

"Run as Administrator" ile CMD (Command Promt) Komut istemcisini açarak komut satırında Exchange Server 2019 kurulum dosyalarının olduğu dizine gidiyor, aşağıdaki komutu yazarak şema genişletme işlemine başlıyorum.

Setup.exe /PrepareSchema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

exchange server 2019 kurulumu

3- Active Directory Hazırlama

Active Directory Hazırlama işlemi sırasında;

Exchange'in Active Directory'de saklayacağı Container'lar, object (nesneler) ve Attribute'ların eklenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için de Active Directory hazırlamayı devreye alacağız. Bu adımda yapılan değişikliklerin çoğu Active Directory forest yapısının tamamına uygulanır.

ÖNEMLİ! Exchange Server kurulumu yapıldıktan sonra Exchange Server Host Name asla değiştirilmemelidir! Exchange Server kurulumu yapıldıktan sonra Host Name değişikliği asla önerilmemekte ve desteklenmemektedir.

Active Directory hazırlama işlemi için;

"Run as Administrator" ile PowerShell üzerinden kurulum dosyalarının olduğu dizine gidiyorum. Ardından, aşağıdaki komutu yazarak Active Directory hazırlama işlemine başlıyorum.

.\setup /PrepareAD /OrganizationName:"EXCHORG" /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

exchange server 2019 kurulumu

4- Active Directory Domain Hazırlama

Son işlem olarak sıra, Exchange Server'ın kurulacağı Active Directory Domain'in hazırlanması işlemine geldi.

Active Directory Domain hazırlama işleminde sırası ile;

• Active Directory'deki root Domain partition üzerinde Exchange System Objects Container'ı oluşturulur.
• Microsoft Exchange System Objects Container'ı üzerinde Exchange Server, Organization Management ve Authenticated Users Security grupları için gerekli izinler oluşturulur.
• Root Domain'de Exchange Servers USG (Universal Security Group'lar) içine Exchange Install Domain Servers grubu eklenir.
• Domain seviyesinde Exchange Servers USG'ler (Universal Security Group'lar) ve Organization Management USG (Universal Security Group'lar) için izin atama işlemleri gerçekleştirilir.
• Root Domain'de Microsoft Exchange System Objects Container'ı içinde objectVersion attirute'u eklenir. Active Directory Domain hazırlama işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebilmeniz için, bu attirute içindeki değer kontrol edilebilir.


Active Directory Domain hazırlama işlemi için;

"Run as Administrator" ile CMD (Command Promt) Komut istemini açarak komut satında kurulum dosyalarının olduğu dizine gidiyorum. Ardından aşağıdaki komutu yazarak Domain Hazırlama işlemine başlıyorum.

Setup.exe /PrepareAllDomains /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

exchange server 2019 kurulumu

Exchange Server 2019 Kurulumu

Yukarıdaki tüm adımlar başarılı bir şelilde tamamlandıktan sonra sıra, Exchange Server 2016 Kurulumu gerçekleştirme adımına geldi.

Kurulum için Exchange Server 2019 yükleme medyasındaki Setup.exe'yi çift tıklıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Check for Updates penceresinde Internet'e bağlanıp güncelleştirmelerin indirilmesi için Connect to the Internet and check for updates seçeneği işaretli haldeyken Next butonuna basıyoruz.

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Kurulum için gerekli dosyalar kopyalanıyor...

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Exchange Server 2019 Kurulumu başlatılıyor...

exchange server 2019 kurulumu

Exchange Server 2019 Kurulumuna geçmek için Next butonuna basıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Lisans sözleşmesini kabul ediyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Varsayılan ayarları ile kurulmasını istiyorum.

exchange server 2019 kurulumu

En önemli kısım olan Rollerin kurulumuna geldik...

Exchange Server 2019 Rolleri

Server Role Selection penceresinde kurulacak olan rolleri seçiyoruz.
İlk bakışta Mailbox role ve Edge role dikkatimizi çekiyor. Kuruluma devam etmeden önce rollerden kısaca bahetmek istiyorum;

Exchange Server 2013'e kadar Exchange Server Rolleri 3 ayrı rol olarak farklı Exchange Server'lara ya da hepsi tek bir Server'a kurulabiliyordu. Exchange Server 2013 ile birlikte bu 3 ayrı yol yerini, sadece Mailbox Role (MR) bırakmış olup, Bu üç rol, tıpkı Exchange Server 2013 ve Exchange Server 2016'da olduğu gibi, Exchange Server 2019'da da Mailbox Role altında birleşerek karşımıza çıkıyor.
Microsoft, rollerin tek sunucuda çalıştırılmasının performans açısından daha fazla verimlilik sağlayacağı konusuda bilgilendirme yapmıştı.

Mailbox Role seçimi ile birlikte kurulacak olan alt servisler aşağıdaki gibidir;

1- Front End Transport Service (eski CAS ROLE)
Dışarıdan gelen, dışarıya giden E-Mail trafiğini yönetir. Bu servis, E-Mail içeriğine bakmaz. Sadece Transport Servisi ile iletişime geçer.

2- Transport Service (eski HUB Transport ROLE)
Front End Transport Service'inden gelen E-Mail içeriğini kategorize eder, Sınıflandırır ve Mailbox Transport Service'ine yani kullanıcı E-Mail kutularına mail'i iletmekle görevlidir. Özetle Transport Service, E-Mail'leri Mailbox Transport Service ve Front End Transport Service arasında yönlendirme işlemi yapar.

3- Mailbox Transport Service (Mailbox ROLE)
Mailbox Transport Service kendi içinde iki ayrı servise ayrılmaktadır. Bunlar;

3.1- Mailbox Transport Delivery
Transport Service ile gönderilen mail'leri almak ve Local Mailbox Database'lerine RPC (Remote Procedure Call) protokolünü kullanarak teslim eder.

3.2- Mailbox Transport Submission
Local Mailbox hesaplarından çıkan E-Mail'lerin dışarıya iletilmesi için kullanılan servistir.

Exchange Server 2016 Kurulumu

Management tools, Mailbox Rolü kurduğunuz Server üzerine otomatik olarak yüklenir. Ayrıca Mailbox ve Edge Rolünü aynı sunucu üzerine kuramazsınız ki zaten kurmamalısınız da. Çünkü Edge Rolünü, ayrı bir Server üzerinde olmalıdır.

Mailbox role seçeneğini seçip, kurulum sırasında Exchange Server kurulumu sırasında gerekli rol ve özelliklerin kurulumu için Automatically install Windows Server roles and features that are required to install Exchange Server seçeneğini de seçerek next butonuna basarak kuruluma devam ediyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Installation space and Location penceresinde kurulum yapılacak Disk dizin yolunu gösteriyor. Varsayılan halini bırakıp, next butonuna basarak kuruluma devam ediyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Gereksinimler kontrol edilir. Eğer sağlanması gereken eksikler tespit edilirse yine bu aşamada listelenir. Sorun yoksa, install butonuna basarak Exchange Server 2019 kurulumuna başlayabiliriz.

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Exchange Server 2019 Kurulumu başladı...

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Uzun bir uğraşın sonunda Exchange Server 2019 kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandı. Finish butonuna tıklamadan önce Launch Exchange Administration Center after finishing Exchange setup seçeneğine tıklarsanız, Web Browser içerisinde Web tabanlı yönetim ara yüzü olan Exchange Admin Center (EAC) açılır.  Ben, bu noktada bu seçeneği seçmeden Finish butonuna tıklayarak setup Wizard'ı sonlandırıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Exchange Server 2019 Kurulumu tamamlandıktan sonra, Exchange Server versiyon ve sürüm bilgilerini görüntülemek için;

Get-ExchangeServer | Format-List Name, Edition, AdminDisplayVersion komutunu kullanabilirsiniz.  

exchange server 2019 kurulumu

Ek olarak Exchange Server Sürüm bilgilerini Microsoft'un Exchange Server build number and release dates sayfasından inceleyebilirsiniz. Bu sayda üzerinden çıkan Cummlative Update'leri de rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Exchange Admin Center (EAC)'a erişmek için;

https://Sunucu-adi/ecp path'inden,
Aynı yolun https://Sunucu-adi/owa path'i de, Outlook Web Access arayüzüne ulaşmak için kullanılmaktadır.

Exchange Admin Center (EAC) açıldı. Burada, Exchange Server yönetimsel işlemler yapılmakdatır.
Domain\user name ve Password girişi yaparak yönetim paneline erişim sağlamak için sign in butonuna tıklıyorum.

NOT: Şifrenizi girdikten sonra (Özellikle Sistem Yöneticileri) Browser'ın şifrenizi kaydetmesine izin vermeMEnizi öneririm. Burada kaydettiğiniz şifreler Credential Manager'da kayıtlı tutulmaktadır.

exchange server 2019 kurulumu

Dil ve Saat ayarlarının yapılacağı alan karşımıza çıkıyor. Ben dil İngilizce, saat dilimini de UTC+03:00 Istanbul olarak ayarlıyorum ve Save butonuna basarak devam ediyorum.

exchange server 2019 kurulumu

İşte karşımızda e-posta iletişimi ve Mail Server yönetimi için ayarlarımızı yapıp yönetimimizi sağlayacağımız panel.

exchange server 2019 kurulumu

Exchange Server 2019 Kurulum Sonrası İlk Ayarlar

Exchange Server 2019 kurulumundan sonra sağlıklı bir e-posta iletişimi için tamamlamanız gereken birkaç adım var.

1- Send Connector Ayarı
Exchange Servar'lar, 25 Port'u üzerinden (Outgoing SMTP) birbirlerine e-posta iletimi yaparlar. Biraz daha açacak olursam; iç Network'te client'lar, 587 port'u üzerinden haberleştikleri için, Send Connector olmadan da Local Network üzerinden e-posta gönderim ve alımı yapabilirsiniz. Ancak, iç Network'teki client'lar dışarıya e-posta gönderimi yapacakları zaman bu e-postalar exchange Server'a iletilir, exchange Server da bu e-postaları 25 port'u üzerinden iletir.
Exchange Server kurulumu hazır olarak Send Connector oluşturmaz. Bu nedenle de siz yeni bir Send Connector oluşturana kadar dış dünyaya e-posta gönderimi gerçekleştireMEzsiniz.

Send connector oluşturmak için mail flow tıklıyorum. Sağ üstte send connectors'e, sonrasında ise +(artı) işaretine tıklıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Send Connector için bir isim belirliyoruz ve Type altında Internet seçeğini seçiyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Network Settings alanında MX'lerin çözülmesinden kimin sorumlu olacağını belirtiliyorum. E-posta iletimi için iki farklı metod seçebilirsiniz;

Bunlardan birisi,benim de seçecek olduğum, MX record associated with this recipient Domain.

Bu seçenekte Exchange, üzerinde DNS kaydını kim yaptıysa, o DNS'e soygulayacak. Yani, Exchange'in kendisi DNS'e soracak demektir.

exchange server 2019 kurulumu

Route mail through smart hosts seçeneği ise, Exchange'in bir başka sistem üzerinden mail iletimi gerçekleştirmesine denir.
Biraz daha netleştireyim; Türkiye'deki IP'lerin çoğu Black List IP'lerdedir.
Örneğin siz, e-posta iletimi yaptığınızda, organizasyonunuzda e-posta gönderimi için hiçbir teknik sorun olmasa bile, yolladığınız e-postaların karşı tarafta SPAM'e düştüğünü fark ediyorsunuz. Bu durum, size sağlanan IP adresinin Black List IP'ye düşmesinden kaynaklanıyor. Bu gibi durumları engellemek için herhangi bir ISP üzerinden e-posta yollamaya SMART HOST denir.

Exchange Server Smart Host

Örneğin siz, XX ISP'si ile anlaştınız. XX ISP'sinin IP'leri Black List'te olmadığı, yani temiz IP adresi olduğu için, yolladığınız mail'ler XX ISP'sinin IP'si üzerinden çıkacaktır.

exchange server 2019 kurulumu

Anlaştığınız XX ISP firması da size bir kullanıcı adı, şifre ve bir de IP adresi veriyor. Bu kullanıcı adı ve şifreyi bu alana giriyorsunuz.

Verdiği IP adresini bu alana yazıyoruz.

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Kullanıcı adı ve şifreyi de bu alana yazıyoruz.

exchange server 2019 kurulumu

Address Space alanında Full Qualified Domain Name (FQDN) alanında nereye mail iletimi yapmak istiyorsak onu belirtiyoruz. Bunun için Address space altındaki +(artı) butonuna tıklıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Örneğin özel olarak sadece hotmail.com'a mail atılmasını istiyorsanız, hotmail.com FQDN'ini buraya yazıyoruz. Ancak ben, ayrım yapmadan tüm FQDN'lere e-posta iletimi yapmak istiyorsam, *(yıldız) koyuyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Next butonuna basarak devam ediyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Bu alanda Server kaynağını seçmek için +(artı)'ya basıyorum. 

exchange server 2019 kurulumu

Mailbox Server'ımı seçerek add butonuna basıp OK butununa basarak ekleme işlemini tamamlıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

Oluştuduğumuz Send Connector hazır. Finish butonuna basarak send connector oluşturma penceresini kapatıyorum.

exchange server 2019 kurulumu

2- Receive Connector Ayarı
Exchange Server 2019 kurulumu ile birlikte Default Frontend adında Receive Connector ve Default Frontend içinde security altında Anonymous Users seçeneği aktif şekilde geliyor. Bu yüzden, Exchange Server olmayan Mail Server'lardan mail alabilmek için herhangi bir özel Receive Connector ayarı yapmanıza gerek yok. Anonymous Users'ın aktif olması, Exchange Server'ın tüm dünyaya açılması anlamına gelmektedir.

Bilgi!: Bu aktif olmazsa, Exchange Server dışarıdan mail alamaz. Exchange Server 2010'da Anonymous Users aktif değildi. Bunu kurulumdan sonra manuel olarak elle aktifleştirmek gerekiyordu. Bu ayar, Exchange Server 2016 ve Exchange Server 2019 ile birlikte varsayılan olarak seçili geliyor.

exchange server 2019 kurulumu
exchange server 2019 kurulumu

Bu şekilde tüm yapılandırma işlemlerinden sonra Exchange Server Kurulum ve yapılandırmasını tamamlamış oluyorum.

Bilgi!: Exchange Server kurulum işlemlerinin bu noktasında, SMTP sunucumuzu iç Network'te e-posta gönderimi ve alımı için kullanabiliriz ancak dış dünyaya e-posta gönderimi ve alımı için DIŞ DNS üzerinde bir takım işlemlerin yapılarak, firewall üzerinde de bir takım yapılandırmaları yapmanız gerekmektedir.

Exchange Server DNS Server Kayıtlarının Oluşturulması

Exchange Server DNS kayıtları, Local ortamınızda bir DNS hizmeti verip, bunu da Firewall'dan dışarıya açmadıysanız, hizmet sağlayıcınız üzerinden yönetilmektedir. İlgili DNS kayıtlarını, servis sağlayıcınızın size sunduğu dns panel yönetim konsolu üzerinden oluşturmalısınız.

Bunlar;
MX (Mail exchanger)
● PTR (Pointer)
● SPF (Sender Policy Framework)
● Autodiscover

kayıtlarıdır.
 
Exchange Server DNS Kayıtları

1- MX (Mail Exchanger) Kaydı:
MX kayıtları; bir e-posta hesabına gelen e-postaları, kullanıcının e-posta hesaplarını barındırdığı SMTP Server'a yönlendirilmesini sağlayan alan adınız ile ilişkilendirilmiş DNS kayıtlarıdır. Başka bir ifade ile; Şirket içerisinde ve dışarısındaki SMTP Server'lar, bir birlerini DNS’te yer alan MX (Mail Exchanger) kayıtlarından bulurlar. Sorgulama yapılırken ilgili Domain ismine gidilir ve o Domain'e SMTP Server'ın nerede olduğu sorulur. Eğer MX kayıtlarınızı girmezseniz, dış dünyadan e-posta alamazsınız. Çünkü size atılan e-postaların hangi IP'de sonlanacağı, gönderen tarafından bilinemez.
DNS'in MX kaydını sorgulayabiliyor olduğunu CMD üzerinden nslookup -querytype=mx firatboyan.com komutu ile kontrol edebilirsiniz.

2- SPF (Sender Policy Framework) Kaydı: 
Sender Policy Framework (SPF) kaydının amacı, SPAM iletilerin engellenmesidir. Bir çok SMTP Server, üzerinde SPF kaydı olmayan alan adlarına ait e-posta hesaplarından e-posta kabul edilmemekte veya önemsiz klasörüne düşmektedir.

Bu nedenle; SMTP Server'ınızdan farklı bir SMTP Server'a e-posta iletirken, iletimi gerçekleştirmek istediğiniz taraf, sizi doğrulamak için SPF kaydınızı sorguluyor olabilir.
Bundan dolayı Sender Policy Framework (SPF) kaydı, alan adınızın (Domain) hangi SMTP Server üzerinden e-posta gönderme iznine sahip olduğunu tanımlamanız gerekmektedir. Böyle bir durumda sorunlarla karşılaşmamak için aynı DNS Zone altında MX kaydına ek olarak SPF kaydı da oluşturun.

NOT: Sender Policy Framework (SPF) kayıtları TXT kaydı olarak eklenmektedir.

SPF'yi örnek vererek biraz daha net hale getireyim:
ör. mail@firatboyan.com mail hesabımın bulunduğu Exchange Server üzerinden mailin çıkış IP Adresi 31.210.64.2 olsun. mail@firatboyan.com e-posta hesabımdan Google'ın mail hizmeti olan gmail.com uzantılı bir e-posta adresine mail gönderimi gerçekleştirdiğimde, üzerindeki SPF  kayıtlarını kontrol eden Server, SPF  kaydı içinde 31.210.64.2 IP adresini doğrulayamazsa gönderilen mail'i reddeder. SPF kayıtlarını yapılandırırsak, SPF kaydı içerisinde 31.210.64.2 IP adresi olacağı için Server tarafından kabul edilecektir.

Text alanına, v=spf1 a mx ip4:31.210.64.2 -all  yazıyorum.
Bu, 31.210.64.2 IP adresindeki tüm Host (A) kayıtları ile ilişkili olan MX kayıtları demektir.

İlgili SPF kaydı girilten sonra, CMD (Command Promt) üzerinden;
nslookup -querytype=txt firatboyan.com komutu ile kontrol edilebilir.

Exchange Server DNS Kayıtları

3- PTR (Pointer) Kaydı:
PTR kaydı, sizin DIŞ DNS hizmetinizi aldığınız alandan eklenebilecek bir kayıt türü değildir. Bu kayıt türü, ISP'niz tarafından açılıp, devreye alınmaktadır. Bu kaydı açtırmak için, ISP'nize PTR kaydı açtırma talebi iletmeniz gerekmektedir. Eğer bu kayıt oluşturulmazsa, göndermiş olduğunuz e-posta ilgili kişilere asla iletilmeyecektir.

4- Autodiscover Kaydı:
İlk kez Exchange Server 2007’de gelen Autodiscover servisi, Client'ın Outlook ayarlarının otomatik olarak gerçekleştirilmesi için kullanılan bir servistir.Biraz daha netleştirecek olursak;
Bir e-posta kullanıcısı, genelde 2 bilgiye sahip olur. Bu bilgiler, E-posta adresi ve parola bilgileridir. Ancak aynı kullanıcı; Exchange Server adresi (hangi Exchange Server'a erişeği), bu Exchange Server'ın SSL/TLS isteyip istemediği, hangi Port üzerinden yayın yapıldığıgibi bilgilere sahip değildir. İşte Autodiscover servisinin çıkış noktası tam da burasıdır. Özetle Autodiscover servisi, bir e-posta istemcisinin, erişim ve hizmet ayarları için ihtiyaç duyduğu gerekli ayarları otomatik olarak sağlayan servistir.

Temel çalışma mantığı şu şekildedir:
1- Client, Autodiscover URL adresine "Autodiscover Request" gönderir.
2- IIS üzerinden sunulan Autodiscover servisi (Client Access Service-CAS) isteği işler. Kimlik doğrulama yapar ve o kullanıcı için doğru ayarları bulur.
3- Client'a cevap olarak, bu Autodiscover.xml dosyasını gönderir.
4- Client, bu dosya içindeki bilgilere göre e-posta profilini oluşturup gerekli ayarlarını yapılandırır.

Desktop tabanlı Mail Client’lar Autodiscover URL‘e ulaşmak için sırasıyla 4 bulma yöntemi denerler. Eğer Autodiscover URL’i bulmak için denenen ilk yöntem başarısız olursa sonraki ve gerekli ise daha sonraki bulma yöntemlerine geçilir. Eğer yöntemlerden biri ile URL’e ulaşılırsa sonraki bulma yöntemleri denenmez.

1) Service Conncetion Point (SCP) URL
Domain'e Member bir bilgisayar, Autodiscover için AD configuration partition’da bulunan Service Connection Point-SCP (Servis Bağlantı Noktası) nesnesini sorgular. SCP kaydını oraya yazan ise setup/config sırasında Exchange Server’dır ve içerisinde Internal Autodiscover URL bilgisi yer alır. Bir örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Adsi.edit > Configuration > Services > Microsoft Exchange > Organization Adı > Administrative Groups > Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT) > Servers >

Eğer Domain-Member Client; SCP’den Autodiscover URL bilgisini okuyabilirse, bunu alır ve servise ulaşmak için kullanır. Bu bulma yönteminde SCP’den dönen URL bilgisi çoğu zaman CAS rolü çalıştıran sunucuların iç erişim adreslerini işaret eder.

https://EXCHSRV01.firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml

NOT: Yukarudaki URL yordamı, genellikle Internal URL'ler için, Service Connection Point-SCP erişimi için kullanılmaktadır.

Önemli Bilgi!: Bu ilk Autodiscover URL bulma yöntemi, Workgroup Client'lar için geçerli değildir. Çünkü Workgroup Client'lar, mimari gereği SCP’den sorgulamazlar. Workgroup Client'lar sıradaki diğer bulma yöntemlerini kullanarak ilerler.

2) Hard-coded URLs
Eğer bir Client, Domain-Member değil ise, yani bir Workgroup Client ise, Mail Account’un Domain Suffix’ini referans alıp birkaç hard-coded Autodiscover URL kombinasyonunu türetir ve yine belirli bir sırada DNS servisinden IP adreslerini sorgular.

Eğer bir Client, Domain-Member olduğu halde bir nedenden ötürü (VPN iletişimi olmaması gibi) SCP kaydını okuyamazsa, yine aynı şelilde Mail Account’un Domain Suffix’ini referans alıp birkaç Hard-Coded Autodiscover URL kombinasyonunu türetir ve yine belirli bir sırada DNS servisinden IP adreslerini sorgular.

İstemcideki hard-coded URL türetme formülü is şöyle:

Formül:
https://domain/autodiscover/autodiscover.xml
https://autodiscover.domain/autodiscover/autodiscover.xml


Workgroup bir Windows 10 üzerindeki Outlook 2016 ile e-posta hesabı tanımlamak isterseniz, URL’ler aşağıdaki gibi türetilecektir.

Mail Account:
mail@firatboyan.com (Aa112233)

Türetilen Autodiscover URL’ler:
https://firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml
https://autodiscover.firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml


NOT: Yukarıdaki URL yordamı, External URL'ler için, DIŞ DNS'teki autodiscover Host (A) kaydına karşılık gelen WAN IP adresinin sorgulanması için kullanılmaktadır.

Dikkat ederseniz her iki URL de HTTPS’tir. Çünkü Mail Client’ın autodiscover servisinden bilgileri alabilmesi için öncelikle User Name ve Password bilgilerini göndererek kimlik doğrulaması gerekir. Yine HTTPS sayesinde, hassas bilgilerin gönderileceği sunucunun da gerçekten gitmek istediği sunucu olup olmadığını doğrulama şansına sahip olur. Bu yüzden URL’ler secure ve dijital sertifika tabanlıdır.

Secure HTTP sayesinde;

• İletişim öncesinde server tarafından Client'a gönderilen dijital sertifika vasıtasıyla istemcinin Credential bilgisi göndereceği Server'ı doğrulama şansı olur. (sunucu kimlik doğrulama)
• Client’ın kimlik doğrulama için Server'a gönderdiği credentials bilgisinin transferi sırasında Man-in-the-middle gibi araya girme ataklarına karşı güvenliği artırır.

Secure HTTP URL’lerin kendi içinde denenme sırası ise aşağıdaki gibidir. Mail Client, ilkinden doğru bir yanıt alamazsa diğerine geçer.

https://firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml
https://autodiscover.firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml


Eğer URL’lerden birinde doğru Exchange Server Autodiscover servisiyle karşılaşırsa Mail Client, HTTP POST ile Credential bilgisi gönderir ve kendini tanıtarak süreci ilerletir.

3) HTTP Redirection
Eğer Mail Client bu aşamaya kadar geldiyse bir önceki yöntemde doğru HTTPS URL’lere ulaşamamış demektir. Bu durumda yine Mail Account’un Domain Suffix’ini referans alarak aşağıdaki gibi Secure olmayan bir HTTP URL türetir ve bu sefer GET işlemi yapar.

http://autodiscover.firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml

buradan tam olarak doğru autodiscover servisine ait Secure HTTP URL’e yönlendirilip yönlendirilmediğine bakar, yani aslında bu HTTP servise herhangi bir bilgi göndermez (POST yapmaz) ve ondan herhangi bir yapılandırma ayarı beklemez. Sadece HTTP Redirection (yeniden yönlendirme, 302/301) yanıtı bekler.

Ek bilgi:
• HTTP Redirection için istemci kimlik doğrulaması gerekmez, bu yüzden Credential bilgisi gönderilmez.
• GET metoduyla çağırılır ve secure HTTP (HTTPs) değildir. Bu nedenle de dijital sertifika olmadığı için sunucu kimlik doğrulaması yapılmaz.

4) SRV Record (DNS)
Eğer önceki bulma yöntemlerinden hiçbiri Client’ı bir autodiscover servisine ulaştıramazsa; Client, son olarak firatboyan.com’un DNS zone’una aşağıdaki SRV kaydının karşılığını sorar. (Priority sayesinde aynı isimli birden fazla SRV kaydı oluşturmak mümkün)

_autodiscover._tcp.firatboyan.com

Bu kaydın karışılığı aşağıdaki gibi bir HTTPS URL olmalıdır.

https://autodiscover.firatboyan.com/autodiscover/autodiscover.xml

Mail Client bu URL’i alabilirse, autodiscover iletişimini başlatmayı dener. Eğer bu aşamada da doğru bir URL alamazsa, Client için autodiscover macerasının sonu demektir ve kullanıcıdan gerekli Mail servis bilgilerini manual olarak girmesi istenir. Giremez ise e-posta hesabı ekleme işlemi başarısız bir şekilde sonlanır.

Bilgi!:  Exchange Server DNS kayıtları ile ilgili son bir bilgi daha vermek gerekirse;
Dışarıdan aldığınız Domain adı ile Active Directory Domain ortamınızı kurduğunuz Domain adı aynı ise, DIŞ DNS ortamında oluşturduğunuz bu DNS kayıtlarının aynısını İÇ DNS (Local DNS) ortamında da girmek zorundasınız!

Örneğin, Active Directory Domain ortamınızdaki Domain adınızın Domain.local olduğunu, dışarıdan aldığınız Domain adının da Domain.com olduğunu varsayarsak, böyle bir senaryoda sadece DIŞ DNS kayıtlarının girilmesi yeterli olup,
Hem Active Directory Domain ortamınızdaki Domain adınızın Domain.com, hem de dışarıdan aldığınız Domain adının Domain.com olduğu bir senaryoda DIŞ DNS kayıtlarınızın aynısının, İÇ DNS (Local DNS) ortamında da girilmesi gerekmektedir.

Exchange Server için NAT ve Firewall Policy Yapılandırması

1- 25 Port'unun ISP (Internet Service Provider-Internet Servis Sağlayıcı) üzerinden açılması

Bilgi!: Firewall üzerinde NAT ve policy yapılandırması işlemini gerçekleştirmeden önce, 25 port'unuzun açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 25 nolu port, ISP (Internet Service Provider)'nız (TTNET, Superonline vb.) tarafından kapatılmış olacaktır. Öncelikle bu port'u, ISP'niz ile iletişime geçerek açtırmanız gerekecektir. Bu port açılmadan, dış dünyaya e-posta dönerimi yapamaz, yine aynı şekilde e-posta alamazsınız!

Açtırdıktan sonra, 25 port'tunun açık olduğunu TELNET komutu ile kontrol edin.

Ör. Komut satırından (CMD) telnet 31.210.64.2 25 komutunu çalıştırdığınızda port'unuzun açık olup olmadığını test edebilirsiniz.
Bu kontrolü Server ya da client üzerinden yapakcasanız, bunun için Telnet Client'ı yüklemeniz gerekecektir.

Exchange Server 25 portu telnet

1.1- Firewall üzerinde NAT ve policy yapılandırması uygulanacak port'lar

Exchange Server’ın dış dünyaya e-posta atabilmesi ve yine dış dünyadan e-posta alabilmesi için Firewall üzerinde aşağıda belirttiğim port'lar için NAT ve policy yapılandırma işlemleri yapılması gerekmektedir.

• 25 Port'u
• 587 Port'u
• 80 Port'u
• 443 Port'u
• 143 port'u (SSL/TSL olmayan IMAP)
• 993 port'u (SSL/TSL IMAP)
• 110 port'u (SSL/TSL olmayan POP)
• 995 port'u (SSL/TSL POP)


NOT: Exchange Server üzerinde IMAP ve POP yapılandırması yapmayacaksanız, IMAP ve POP port'ları için policy yapılandırması içine dahil etmenize gerek yoktur.
25,80,443,587 port

exchange Server NAT

NOT: mailbox user'lar; iç Network dışında bir ortamdan e-posta gönderimi yaparken gönderilen e-postalar, 587 port'u üzerinden bizim exchange Server'ımıza iletilir. Buradan da 25 Port'u üzerinden içeriye alınır. 

NOT:mailbox user'lar, iç Network'ten dışarıya e-posta gönderimi yaparken, gönderilen e-postalar 587 port'u üzerinden exchange Server'a iletilir. Buradan da 25 port'u üzerinden dış dünyaya iletir.

1.2- Exchange Server için Firewall NAT yapılandırması
Exchange Server’ın dış dünyaya e-posta atabilmesi ve yine dış dünyadan e-posta alabilmesi için Firewall üzerinde yukarıda belirttiğim port'lar için öncelikle Inbound-Outbound ve Outbound-Inbound yönünde NAT yapılandırma işlemleri yapılması gerekmektedir.

NOT: NAT yapılandırma işlemlerimi Fortigate 200E firewall cihazı üzerinde yapılandırdım. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki bu NAT ayarlarında tek seferde her iki yönde de açmış oluyorum. Yani ayrı ayrı hem Inbound-Outbound hem de Outbound-Inbound açmanıza gerek yoktur.

1.2.1- 25 Port'u için NAT yapılandırması
Port25NAT

1.2.2- 80 Port'u için NAT yapılandırması
Port80NAT

1.2.3- 443 Port'u için NAT yapılandırması
Port443NAT

1.2.4- 587 Port'u için NAT yapılandırması
Port587NAT

2- Exchange Server için Firewall Outbound-Inbound Policy Yapılandırması
Firewall NAT yapılandırma işlemlerimizi tamamladıktan sonra sıra, policy hazırlama işlemine geldi. Policy hazırlamadan yani sadece NAT yapılandırarak bırakmak olmaz. 
İlk olarak dışarıdan, içeriye yani Outbound-Inbound yönünde bir policy hazırlıyorum.

2.1- Policy&Object bölümünde IPv4 içindeyken Create New butonuna tıklıyorum.

ExchangeNAT01

2.2- İlk policy yapılandırmamı, 80,443 ve 587 port'ları için yapıyorum. Açılan alanda, ilgili alanlar için aşağıdaki gibi girişleri yapıyorum.
Burada;
Incoming Interface: WAN Interface'iniz yani dış dünyaya bakan firewall port'umuzu tanımlıyoruz.
Outgoing Interface: LAN Interface'iniz yani iç local Network'e bakan firewall port'umuzu tanımlıyoruz.
Destination: 80, 443 ve 587 port'ları için NAT yapılandırması yaptığımız grupları tanımlıyoruz. (En önemli bölüm burasıdır.)

ExchangeNAT02

2.3- Policy yapılandırma işlemimiz bittikten sonra, WAN->LOKAL grubu altına oluştuğunu görüyorum.

ExchangeNAT03

2.4- İkinci Policy yapılandırmamı 25 port'u için yapıyorum. Açılan alanda, ilgili alanlar için girişleri yapıyorum.

Burada;
Incoming Interface: WAN Interface'iniz yani dış dünyaya bakan firewall port'umuzu tanımlıyoruz.
Outgoing Interface: LAN Interface'iniz yani iç local Network'e bakan firewall port'umuzu tanımlıyoruz.
Destination: 25 port'u için NAT yapılandırması yaptığımız grubu tanımlıyoruz. (En önemli bölüm burasıdır.)

ExchangeNAT04

2.5- Policy yapılandırma işlemimiz bittikten sonra, WAN->LOKAL grubu altına oluştuğunu görüyorum.

ExchangeNAT05

Buraya kadar olan bölümde, iç Network'ten dış dünyaya e-posta gönderimi için gerekli olan tüm firewall ayarları yapılandırışmış oldu.

3- Exchange Server için Firewall Inbound-Outbound Policy Yapılandırması

Outbound-Inbound yönünde gerekli policy yapılandırmalarımı tamamlandıktan sonra sıra, sadece 25 port'u için Inbound-Outbound yönünde policy yapılandırma işlemine geldi.

3.1- Policy&Object bölümünde IPv4 içinde LOCAL -> WAN bölümünde daha önceden oluşturmuş olduğum INTERNET adında bir policy'im bulunuyor.

ExchangeNAT06

3.2- Bu policy'de Destination alanındaki tüm port'lara all seçeneğini tanımladığım ve 25 port'u da bunun içinde olduğu için, 25 port'u için ekstra bir policy tanımlaması yapadım.

ExchangeNAT07

3.3- Bu policy'de, LOCAL -> WAN yönündeki diğer policy'ler beraberindeki kısıtlamalar ile local kullanıcılar için uygulandıktan sonra, en sondaki bu policy'im uygulanacak. 

Burada;
Incoming Interface: LAN Interface'iniz yani iç local Network'e bakan firewall port'umuzu tanımlıyoruz.
Outgoing Interface: WAN Interface'iniz yani dış dünyaya bakan firewall port'umuzu tanımlıyoruz.
Destination: all
NAT:  Bu policy'de 25 port'u için daha önceden oluşturuduğum NAT yapılanmadırma tanımlamadığım için aktif durumda. 

ExchangeNAT08

Bu şekilde tüm Exchange Server için firewall NAT ve policy yapılandırma işlemlerimi tamamlamış oluyorum. Artık e-posta sunucusu (SMTP Server) tamamen kullanıma hazır ve dış dünyaya e-posta atabilir, dış dünyadan e-posta alabilir durumda.

Faydalı olması dileğiyle...

Etiketler: Windows Server 2016, Exchange Server 2019 Kurulum, Yapılandırma, Exchange Server Konfigürasyon, Exchange Server Firewall policy yapılandırması, Exchange Server Nat, Exchange Server DNS Ayarları
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren, alanında en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'de MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ uzmanlığı eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye 9 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


12.04.2021 Emre Imsiyat
Fırat hocam merhaba, makaleniz çok güzel, sormak istedigim bir soru var, yönetim paneli kullanicisini nasıl değiştirebiliriz. Mevcut kullaniciyi disable edip başka kullaniciyi ecp ye atayabiliyormuyuz.

13.04.2021 Fırat Boyan
Merhaba Emre, Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Standart bir user mailbox'a sahip olan kullanıcı bile ECP'ye giriş yapabilir. Burada önemli olan nokta, ECP içindeki Permissions kıskımdaki admin roles altında istediğin kullanıyıca hangi yetkileri atayacağın ile alakalı bir durum.


14.02.2020 Onur
Merhaba Fırat bey, makalenizi keyifle okudum. Size bir sorum olacaktı. Biz office 365 üzerinden local de bulunan exchange server üzerine geçiş yapmak istiyoruz. Sunucu oluşturuldu ve test için bir kaç hesabı sunucuya migrate ettik. client tarafında outlookta kurulum yaparken kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra "An encrypted connection to your mail server is not available. Click next to attempt using an unencrypted connection" uyarısı alıyorum. Next yaptıktan sonra ise bağlantı başarısız deyip kendini kapatıyor. fakat owa üzerinde oturum açabiliyoruz bir sıkıntı yaşamıyoruz.

17.02.2020 Fırat Boyan
Merhaba, Öncelikle Hybrid konfigürasyonunun doğru yapıldığından emin olman lazım. Bu hata 365'in autodiscover kayıtları ile sizin local'deki autodiscover URL'inin uyumsuz olmasından kaynaklanabilir. Authentication metodunu NTLM yerine Negotiated seçmiş olabilirsiniz. Bunun gibi bir çok nedeni olabilir. En doğrusu için, google'dan test connectivity analyzer ile test yapıp, autodiscover kaynın sonucuna bakmanız lazım. Bunun sonucunu iletirsen, daha kesin bir şey söylenebilir.


25.12.2019 Servan YILDIZ
Merhabalar Fırat bey Server 2019 üzerine Exchange 2019 kurulumu yaparken Step 6 of 13: Management tools aşamasında şu hatayı alıyorum ve aşamadım yardımcı olur musunuz lütfen. Error: The following error was generated when "$error.Clear(); Set-WERRegistryMarkers; " was run: "Microsoft.Exchange.Provisioning.ProvisioningBrokerException: Provisioning layer initialization failed: Active Directory operation failed on . The supplied credential for EXCHANGE\Administrator is invalid. --- Microsoft.Exchange.Data.Directory.ADInvalidCredentialException: Active Directory operation failed on . The supplied credential for EXCHANGE\Administrator is invalid. --- System.DirectoryServices.Protocols.LdapException: The supplied
17.09.2019 Aziz
Merhabalar, Sanal dizinlerin adresileri değiştirim ancak şimdi ne localhosttan nede yazdığım webmail...... adresinden erişim sağlayamıyorum.IIS üzerinden de denedim ancak 404 hatası alıyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim.

17.09.2019 Fırat Boyan
Merhaba, sanal dizin için belirttiğiniz DNS kaydı, DIŞ DNS üzerinde de tanımlı mı? Tanımlı değilse, isim çözemez.


07.12.2018 Onur AYDIN
Elinize sağlık. İlk kez exchange kuracak arkadaşlar için çok açıklayıcı ve akıcı bir makale olmuş.

08.12.2018 Fırat Boyan
Teşekkür ederim.