Makale Kategorileri

Tüm makale kategorilerinin bulunduğu bu sayfada istediğiniz bir katerogiyi seçip, ilgili kategoriye ait makalelere erişebilirsiniz.

11 makale
Exchange Server 2016
Exchange Server ürün ailesinin e-posta sunucu ürün üyesi olan Exchange Server 2016 Kurulum, temel ve ileri seviye yönetim ve konfigürasyonlarının detaylı bir şekilde ele alınarak anlatıldığı tüm makale içeriklerinin yer aldığı kategoridir.

10 makale
Exchange Server 2019
Exchange Server ürün ailesinin EN YENİ e-posta sunucu ürün üyesi olan Exchange Server 2019 Kurulum, temel ve ileri seviye yönetim ve konfigürasyonlarının detaylı bir şekilde ele alınarak anlatıldığı tüm makale içeriklerinin yer aldığı kategoridir.

2 makale
Firewall
Network güvenliği denince akla ilk gelen şey firewall'dur. Tüm network ortamlarının dış dünyaya karşı güvenliğini sağlayan firewall cihazlarının marka gözetmeksizin kurulum, yapılandırma ve yönetimleri ile ilgili tüm makaleleri bu kategoride bulacaksınız.

8 makale
Genel
Bilgi Teknolojileri çok geniş bir yelpazede, çok farklı alanları içinde barındıran bir kavramdır. Bu nedenle Bilgi Teknolojileri ile ilgili diğer pek çok farklı başlık altındaki makaleleri bu kategoride bulacaksınız.

6 makale
Group Policy
Günümüzde bilgisayarların ev ya da iş ortamlarında çok yaygın olarak kullanılması ile birlikte gelen sistem güvenlik açıklarının kapatılması için kullanılan Group Policy ile ilgili tüm makalelerin yer aldığı kategoridir.

7 makale
İpucu
Bu kategoride ipucu niteliğindeki az bilinen pratik teknik bilgiler yer almaktadır.

-
Microsoft Azure
Microsoft tarafından yönetilen veri merkezleri aracılığıyla uygulama ve hizmetleri oluşturmak, test etmek, dağıtmak ve yönetmek için Microsoft tarafından oluşturulan bir bulut bilgi işlem hizmeti olan Microsoft Azure ile ilgili tüm makaleleri bu kategoride bulacaksınız.

4 makale
Microsoft Hyper-V
Microsoft sunucu sanallaştırma rollerinden Hyper-V Virtual Machines oluşturulması, Virtual Machines ile çalışma ve yönetimleri, Kurumsal firmaların mevcut fiziksel sistem altyapısının sanal ortama taşınması, deduplication teknolojisi kullanılarak düzenli yedek alınmasının sağlanması, geçilen sanal ortamındaki sunucuların, uzaktaki bir şubeye replikasyonunun yapılması gibi ile ilgi tüm makaleler bu kategoridedir.

-
Microsoft Outlook
Microsoft tarafından üretilen, Microsoft Office'le birlikte veya tek başına kullanılabilen bir e-posta yönetim programı olan Outlook, iş hayatımızda e-posta yönetimi için sıklıkla, hatta ezici çoğunlukla tercih edilen bir e-posta yönetim aracıdır. Bu kategoride, Microsoft Outlook e-posta yönetim arcının incelenmesi, sürümleri, sürümlerle birlikte gelen yenilikler, kullanıcıların karşılaştığı sorunlar ve sorunların giderilmesi, kullanıcı deneyimini artırma gibi konular üzerinde makaleler bulacaksınız.

2 makale
Microsoft Sertifikasyon
Microsoft sertifikasyon programları, dünya çapında uygulanmakta olan ve adayların Microsoft ürün ve teknolojilerinde sahip oldukları beceri, deneyim ve uzmanlıklarını belirli sınavlardan geçerek belgelemelerine olanak sağlayan bir sertifika programıdır. Her Microsoft sertifika programı iş hayatında var olan belli beceri ve görevi yansıtır. Adaylar, Microsoft Certified Professional olmak için, teknik beceri ve uzmanlığı geçerli ve güvenilir şekilde ölçen bir veya birden fazla sertifikasyon sınavını geçmek zorundadırlar. Bu kategoride, Microsoft sertifikasyon programları hakkında güncel bilgi ve makaleleri bulacaksınız.

11 makale
MS SQL Server
Microsoft tarafından geliştirilmiş veri tabanı yönetim sistemi olan SQL Server kurulum, veri tabanı, kullanıcı hesapları, Backup ve Recovery yönetimleri ilgili tüm makaleler, sürüm farkı gözetmeksizin, bu kategoridedir.

12 makale
Network
Network temelleri, network kavramı, LAN, WAN, OSI Referans Modeli, Subnetting, Topolojiler ve çalışma mantıkları, Hub, Switch,Router ve Firewall gibi Network cihazları ve çalışma prensipleri, Network kablo tipleri vb. tüm makaleler bu kategoridedir.

13 makale
Routing-Switching
Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan aktif cihazların (router, switch, firewall, IP telefon ,IDS& IPS v.b.) %80'den fazlası Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları denince nasıl aklımıza Miscrosoft geliyorsa, Routing ve Switching deyince de dünyada ilk akla gelen Cisco olmaktadır. Bu nedenle, özellikle Cisco switch ve router'ların ve diğer tüm Cisco ürün konfigürasyonlarının ele alınacağı makaleleri bu bölümde bulacaksınız.

2 makale
Storage-Backup
Bu kategoride, Network Attach Storage (NAS) ve Storage Area Network (SAN) storage cihazlarının kurulumları, bu cihazlarla ilgili yapılandırmalar, LUN yapılandırmaları, Disk RAID yapılandırmaları, iSCSI ve Fiber Channel gibi veri depolama teknolojileri ile ilgili çeşitli makaleleri bulacaksınız.

-
VMware ESXi
Kurumsal firmalarda en çok tercih edilen sanallaştırma çözümlerinden birisi olan VMware ESXi kurulum ve yönetimi, sanal makina oluşturma, Failover Cluster kurulum ve yönetimi gibi makaleleri bu kategoride bulacaksınız.

6 makale
Windows 10
Tüm Microsoft ürün ailesinin en yeni üyesi olan Windows 10 hakkında çeşitli makalelerin yer aldığı kategoridir. Bu kategorideki makale içeriklerinde Windows 10 ürünü hakkında yeniliklerin, deneyimlerin, yaşanan problemlerin çözümüne yönelik makaleler yer almaktadır.

13 makale
Windows Powershell
Bu kategoride, Microsoft’un geliştirdiği bu güçlü PowerShell aracında script yazımı, komutlarla sistem yönetimi ile ilgili makaleler bulacaksınız.

28 makale
Windows Server 2012 R2
Microsoft ailesinin üyelerinden olan Windows Server 2012 R2'ye genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2012 R2 ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.

19 makale
Windows Server 2016
Microsoft ailesinin üyelerinden olan Windows Server 2016'ya genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2016 ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.

6 makale
Windows Server 2019
Microsoft ailesinin üyelerinden olan Windows Server 2019'a genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2019 ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.

2 makale
Windows Server 2022
Microsoft ailesinin EN YENİ üyesi olan Windows Server 2022'ye genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2022 ilgili tüm makale içerikleri bu kategoridedir.