Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

categoryMakale Kategorileri

Tüm makale kategorilerinin bulunduğu bu sayfada istediğiniz bir katerogiyi seçip, ilgili kategoriye ait makalelere erişebilirsiniz.

category 13 makale
Exchange Server 2016
Exchange Server ürün ailesinin e-posta sunucu ürün üyesi olan Exchange Server 2016 Kurulum, temel ve ileri seviye yönetim ve konfigürasyonlarının detaylı bir şekilde ele alınarak anlatıldığı tüm makale içeriklerinin yer aldığı kategoridir.


category 3 makale
Exchange Server 2019
Exchange Server ürün ailesinin EN YENİ e-posta sunucu ürün üyesi olan Exchange Server 2019 Kurulum, temel ve ileri seviye yönetim ve konfigürasyonlarının detaylı bir şekilde ele alınarak anlatıldığı tüm makale içeriklerinin yer aldığı kategoridir.


category 2 makale
Firewall
Network güvenliği denince akla ilk gelen şey firewall'dur. Tüm network ortamlarının dış dünyaya karşı güvenliğini sağlayan firewall cihazlarının marka gözetmeksizin kurulum, yapılandırma ve yönetimleri ile ilgili tüm makaleleri bu kategoride bulacaksınız.


category 7 makale
Genel
Bilgi Teknolojileri çok geniş bir yelpazede, çok farklı alanları içinde barındıran bir kavramdır. Bu nedenle Bilgi Teknolojileri ile ilgili diğer pek çok farklı başlık altındaki makaleleri bu kategoride bulacaksınız.


category 6 makale
Group Policy
Günümüzde bilgisayarların ev ya da iş ortamlarında çok yaygın olarak kullanılması ile birlikte gelen sistem güvenlik açıklarının kapatılması için kullanılan Group Policy ile ilgili tüm makalelerin yer aldığı kategoridir.


category 8 makale
İpucu
Bu kategoride ipucu niteliğindeki az bilinen pratik teknik bilgiler yer almaktadır.


category 4 makale
Microsoft Hyper-V
Microsoft sunucu sanallaştırma rollerinden Hyper-V Virtual Machines oluşturulması, Virtual Machines ile çalışma ve yönetimleri, Kurumsal firmaların mevcut fiziksel sistem altyapısının sanal ortama taşınması, deduplication teknolojisi kullanılarak düzenli yedek alınmasının sağlanması, geçilen sanal ortamındaki sunucuların, uzaktaki bir şubeye replikasyonunun yapılması gibi ile ilgi tüm makaleler bu kategoridedir.


category 1 makale
Microsoft Outlook
Microsoft tarafından üretilen, Microsoft Office'le birlikte veya tek başına kullanılabilen bir e-posta yönetim programı olan Outlook, iş hayatımızda e-posta yönetimi için sıklıkla, hatta ezici çoğunlukla tercih edilen bir e-posta yönetim aracıdır. Bu kategoride, Microsoft Outlook e-posta yönetim arcının incelenmesi, sürümleri, sürümlerle birlikte gelen yenilikler, kullanıcıların karşılaştığı sorunlar ve sorunların giderilmesi, kullanıcı deneyimini artırma gibi konular üzerinde makaleler bulacaksınız.


category 2 makale
Microsoft Sertifikasyon
Microsoft sertifikasyon programları, dünya çapında uygulanmakta olan ve adayların Microsoft ürün ve teknolojilerinde sahip oldukları beceri, deneyim ve uzmanlıklarını belirli sınavlardan geçerek belgelemelerine olanak sağlayan bir sertifika programıdır. Her Microsoft sertifika programı iş hayatında var olan belli beceri ve görevi yansıtır. Adaylar, Microsoft Certified Professional olmak için, teknik beceri ve uzmanlığı geçerli ve güvenilir şekilde ölçen bir veya birden fazla sertifikasyon sınavını geçmek zorundadırlar. Bu kategoride, Microsoft sertifikasyon programları hakkında güncel bilgi ve makaleleri bulacaksınız.


category 9 makale
MS SQL Server 2014
Microsoft tarafından geliştirilmiş veri tabanı yönetim sistemi SQL Server 2014 Kurulum, yönetim ve konfigürasyon, SQL Server sürümleri, database oluşturma, Full, Differential, Transaction log backup gibi detaylı Database Backup yapılandırmaları ve storage yönetimi, Full, Bulk-logged ve simple recovery gibi Detaylı Recovery yapılandırmaları, Data Base user yapılandırmaları, Database izinleri, ilişkisel veritabanı(Relational Database), Sql Server Sorgu dili T-SQL vb.SQL Server ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.


category 1 makale
MS SQL Server 2017
Microsoft tarafından geliştirilmiş veri tabanı yönetim sistemi SQL Server Kurulum 2017, yönetim ve konfigürasyon, database oluşturma, Full, Differential, Transaction log backup gibi detaylı Database Backup yapılandırmaları ve storage yönetimi, Full, Bulk-logged ve simple recovery gibi Detaylı Recovery yapılandırmaları, Data Base user yapılandırmaları, Database izinleri, ilişkisel veritabanı(Relational Database), Sql Server Sorgu dili T-SQL vb.SQL Server ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.


category 12 makale
Network
Network temelleri, network kavramı, LAN, WAN, OSI Referans Modeli, Subnetting, Topolojiler ve çalışma mantıkları, Hub, Switch,Router ve Firewall gibi Network cihazları ve çalışma prensipleri, Network kablo tipleri vb. tüm makaleler bu kategoridedir.


category 13 makale
Routing-Switching
Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan aktif cihazların (router, switch, firewall, IP telefon ,IDS& IPS v.b.) %80'den fazlası Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları denince nasıl aklımıza Miscrosoft geliyorsa, Routing ve Switching deyince de dünyada ilk akla gelen Cisco olmaktadır. Bu nedenle, özellikle Cisco switch ve router'ların ve diğer tüm Cisco ürün konfigürasyonlarının ele alınacağı makaleleri bu bölümde bulacaksınız.


category 2 makale
Storage-Backup
Günümüzde veri, kurumların en önemli ve vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Veri depolama teknolojileri ise, şirketlerin sahip oldukları en değerli kaynak olan bilginin saklanması, sınıflandırılması ve korunması alanında çok farklı çözümler sunuyor. Bu kategoride, Network Attach Storage (NAS) ve Storage Area Network (SAN) storage cihazlarının kurulumları, bu cihazlarla ilgili yapılandırmalar, LUN yapılandırmaları, Disk RAID yapılandırmaları, iSCSI ve Fiber Channel gibi veri depolama teknolojileri ile ilgili çeşitli makaleleri bulacaksınız.


category -
VMware ESXi
Kurumsal firmalarda en çok tercih edilen sanallaştırma çözümlerinden birisi olan VMware ESXi kurulum ve yönetimi, sanal makina oluşturma, Failover Cluster kurulum ve yönetimi gibi makaleleri bu kategoride bulacaksınız.


category 6 makale
Windows 10
Tüm Microsoft ürün ailesinin en yeni üyesi olan Windows 10 hakkında çeşitli makalelerin yer aldığı kategoridir. Bu kategorideki makale içeriklerinde Windows 10 ürünü hakkında yeniliklerin, deneyimlerin, yaşanan problemlerin çözümüne yönelik makaleler yer almaktadır.


category 12 makale
Windows Powershell
Microsoft’un BT uzmanlarına yardımcı olmak ve verimliliği arttırmak amacıyla geliştirdiği bir komut satırı aracı olan, .NET Framework Class Library (FCL) destekli, programlama dili derleyicisi yapısına sahip Windows PowerShell, BT uzmanlarının sistem yönetimlerinde daha pratik, daha etkin ve daha verimli olmalarına olanak sağlayan ve ilk bakışta basit bir komut satırı gibi duran bu güçlü araç, güçlü ve etkin script'ler oluşturarak sistem yönetimini pratikleştirmektedir. Bu kategoride, Microsoft’un geliştirdiği bu güçlü PowerShell aracında script yazımı, komutlarla sistem yönetimi ile ilgili makaleler bulacaksınız.


category 28 makale
Windows Server 2012 R2
Microsoft ailesinin üyelerinden olan Windows Server 2012 R2'ye genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2012 R2 ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.


category 19 makale
Windows Server 2016
Microsoft ailesinin üyelerinden olan Windows Server 2019'a genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2016 ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.


category 6 makale
Windows Server 2019
Microsoft ailesinin EN YENİ üyelersi olan Windows Server 2019'a genel bakış, lisanslama, sürümler, kurulum ve ileri seviye yapılandırma, NTFS izinleri, DFS ve File Server ile kullanıcı dosya, klasör ve paylaşımlarının yönetimi, Windows Server ROL bileşenlerinin konfigürasyon ve yönetimi, failover durumlarına karşı atılacak adımlar gibi Windows Server 2019 ilgili tüm makaleler bu kategoridedir.