jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 01.10.2018 1

Windows Server 2016'da Active Directory Grup Hesaplarının Yönetimi

Bu makalemde sistem yöneticileri için temel konulardan birisi olan Active Directory Grup Hesaplarının Yönetimi konusuna detaylı olarak değiniyor olacağım.

Windows Server 2016'da Active Directory Grup Hesapları

Kullanıcı hesaplarını (User Accounts), bilgisayar hesaplarını (Computer Accounts) ve diğer grup hesaplarını (Group Accounts) bir arada toplayarak yönetimlerini kolaylaştırmak için kullanılan Active Directory nesnelerine grup (Group) adı verilmektedir. Grup nesneleri kullanılarak Active Directory'deki kullanıcıların, Network (ağ) üzerindeki paylaştırılmış kaynaklara erişimlerini ve bu kaynaklar üzerindeki izinlerini merkezi ve toplu bir şekilde kontrol edebilmenize olanak sağlamaktadır.


Ağ (Network) üzerinde paylaşıma açılmış olan bir kaynağa birden fazla kullanıcının erişmesi söz konusu ise, bu kullanıcılara tek tek izin ataması yapmak yerine, bir grup oluşturup, kullanıcıları da ilgili grubun üyesi yaparak kullanıcıların üye olduğu ilgili gruba da izin ataması yapmak suretiyle izin yönetim işlemlerini kolaylaştırmanız daha pratik hale gelmektedir.

Aynı şekilde gruplara başka grupları da üye (Member) yaparak, o grupların üyelerini de tek bir grup üzerinden izin atamaları kapsamında yönetmek de pratik bir yöntemdir.

Windows Server 2016 Active Directory Grup Türleri (Active Directory Group Type)

Active Directory grup hesabında 2 adet Active Directory Grup Türü (Active Directory Group Type) olduğu görülür.

Bunlar;

1- Güvenlik Grubu (Security Groups)
Bu grup türü, sistem içerisindeki kaynaklara izin ataması yapmak için kullanılır.

2- Dağıtım Grubu (Distribution Group)
Bu grup türü, Exchange Server için e-posta dağıtım grubu olarak aynı anda birden fazla kullanıcıya e-posta gönderimi amacıyla kullanılmaktadır.

NOT 1: Dağıtım Grubu (Distribution Group) türü, Domain içerisindeki kaynaklara izin ataması yapmak için kullanılamaz.

NOT 2: Güvenlik Grubu (Security Groups) türünü, Exchange Server için e-posta dağıtım grubu olarak kullanılabilir olmasına rağmen bu, tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Active Directory Grup Hesapları
 

Windows Server 2016 Active Directory Grup Alanları (Active Directory Group Scope)

Active Directory grup hesabında 3 adet Grup Alanı (Group Scope) olduğu görülür. Her grup alanları kendine özgü çeşitli özelliklere sahiptir. Domain yapısı içerisinde yapılacak işleme göre, oluşturulacak grubun alanı belirlenmektedir. Bunlar;

Domain Local: Domain local grup, sadece oluşturulduğu Domain içerisinde görülebilir. Dolayısıyla sadece oluşturulduğu Domain içerisindeki kaynaklara sahip olduğu izinler doğrultusunda erişim sağlanabilmektedir.
Global: Global grup, Hem kendi Domain'inde hem de güven ilişkisinde olduğu (Active Directory Trust yapılandırlmış Domain'ler) diğer Domain'lerde görülebilir. Dolayısıyla hem kendi Domain'inde hem de güven ilişkisine sahip olduğu Domain'lerden erişim sağlanabilmektedir.
Universal: Universal grup, bulunduğu Forest yapısı içerisindeki tüm Domain'lerdeki kaynaklardan erişim sağlanabilmektedir.

NOT 3: Windows Server 2000 ve Windows Server 2003 Domain yapılarında Domain Functional level (DFL) seviyesi Windows 2000–Mixed mode'da çalışıyorsa, bu grubu kullanamıyorduk. Domain Functional Level (DFL) seviyesinin Windows Server 2000 native ve üzeri seviyelerde Universal Group kullanılabiliyordu.

Daha detaylı bilgiyi aşağıdaki Active Directory Grup Hesapları Türleri, Kapsam Alanları ve Tür Dönüşümleri Tablosundan inceleyebilirsiniz.

Active Directory Grup Hesapları

Windows Server 2016 Active Directory Grup Hesapları Türleri, Kapsam Alanları ve Tür Dönüşümleri Tablosu

Active Directory Grup Hesaplarını yönetirken; Grup Hesap türlerini, Kapsam alanlarını (Scope) ve grupların tür (Group Type) dönüşümlerini de iyi biliyor olmak gerekir. Aşağıdaki tabloda detaylı bir şekilde bu bilgiler yer almaktadır. Grup yönetimlerinde bu tablodaki bilgileri göz önüne almanızı tavsite ederim.

Grup Alanı Grup Üyelikleri Grup İzin Alanları Grup Erişim Alanları Grup Tür Dönüşümü
Universal • Forest içerisinde Trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir Domain'den User ve Computer hesapları.
• Forest içerisinde Trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir Domain'den Global Gruplar.
• Forest içerisinde Trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir Domain'den Universal Gruplar.
İzin atamaları Trust ilişkisi olduğu herhangi bir Domain'den yapılabilir. • Trust ilişkisi olduğu diğer Domain'ler de dahil, Tüm Forest'tan erişim sağlanabilir. Domain Local
Global (Grup içinde başka bir Universal Grup üyesi barındırmadığı sürece)
Global • SADECE içinde bulunduğu Domain'den User ve Computer  hesapları.
• SADECE içinde bulunduğu Domain'den Global Gruplar.
İzin atamaları Trust ilişkisi olduğu herhangi bir Domain'den yapılabilir. • Trust ilişkisi olduğu diğer Domain'ler de dahil, Tüm Forest'tan erişim sağlanabilir. Universal (Başka bir Global Group içinde Member olarak barındırmadığı sürece)
Domain Local • Forest içerisinde Trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir Domain'den User ve Computer hesapları.
• Forest içerisinde Trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir Domain'den Global Gruplar.
• Forest içerisinde Trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir Domain'den Universal Gruplar.
• Ana global grup olarak SADECE içinde bulunduğu Domain'den SADECE Domain Local Gruplar.
İzin atamaları SADECE içinde bulunduğu Domain'den yapılabilir. • Bulunduğu Domain (Forest) dışından erişilemez. Universal (Grup içinde başka bir Domain Local Grup üyesi barındırmadığı sürece)

Faydalı olması dileğiyle...

Etiketler: Windows Server 2016, Universal gruplar, Global gruplar, Active Directory grup türleri, Active directory grup kapsamlarıDomain Local gruplar, Security Group, güvenlik grubu, Distribution Group, e-posta dağıtım grubu.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren, alanında en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


29.05.2020 salih dağdelen
merhaba,size şöyle bir sorum olacaktı.Aşağıdakilerden hangisi active directory kurulu işetim sisteminde yerleşik (built in) kullanıcı/gruplardan biri değildir A)InetOrgPerson B) Replicators C) Backup operators D) OU User E) Users