Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Windows Server 2016

category Fırat Boyan category 01.10.2018 category 0

Active Directory Grup Hesaplarının Yönetimi


Bu makalemde sistem yöneticileri için temel konulardan birisi olan Active Directory Grup Hesaplarının Yönetimi konusuna detaylı olarak değiniyor olacağım.

Active Directory Grup Hesapları

Kullanıcı hesaplarını (user accounts), bilgisayar hesaplarını (computer accounts) ve diğer grup hesaplarını (group accounts) bir arada toplayarak yönetimlerini kolaylaştırmak için kullanılan Active Directory nesnelerine grup (group) adı verilmektedir. Grup nesneleri kullanılarak Active Directory'deki kullanıcıların, ağ (network) üzerindeki paylaştırılmış kaynaklara erişimlerini ve bu kaynaklar üzerindeki izinlerini merkezi ve toplu bir şekilde kontrol edebilmenize olanak sağlamaktadır.

Ağ (network) üzerinde paylaşıma açılmış olan bir kaynağa birden fazla kullanıcının erişmesi söz konusu ise, bu kullanıcılara tek tek izin ataması yapmak yerine, bir grup oluşturup, kullanıcıları da ilgili grubun üyesi yaparak kullanıcıların üye olduğu ilgili gruba da izin ataması yapmak suretiyle izin yönetim işlemlerini kolaylaştırmanız daha pratik hale gelmektedir.

Aynı şekilde gruplara başka grupları da üye (member) yaparak, o grupların üyelerini de tek bir grup üzerinden izin atamaları kapsamında yönetmek de pratik bir yöntemdir.

Windows Server 2016 Active Directory Grup Türleri (Active Directory Group Type)

Active Directory grup hesabında 2 adet Active Directory Grup Türü (Active Directory Group Type) olduğu görülür.

Bunlar;

1- Güvenlik Grubu (Security Groups)
Bu grup türü, sistem içerisindeki kaynaklara izin ataması yapmak için kullanılır.

2- Dağıtım Grubu (Distribution Group)
Bu grup türü, Exchange Server için e-posta dağıtım grubu olarak aynı anda birden fazla kullanıcıya e-posta gönderimi amacıyla kullanılmaktadır.

NOT1: Dağıtım Grubu (Distribution Group) türü, domain içerisindeki kaynaklara izin ataması yapmak için kullanılamaz.

NOT2: Güvenlik Grubu (Security Groups) türünü, Exchange Server için e-posta dağıtım grubu olarak kullanılabilir olmasına rağmen bu, tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Active Directory Grup Hesapları

Windows Server 2016 Active Directory Grup Alanları (Active Directory Group Scope)

Active Directory grup hesabında 3 adet Grup Alanı (Group Scope) olduğu görülür. Her grup alanları kendine özgü çeşitli özelliklere sahiptir. Domain yapısı içerisinde yapılacak işleme göre, oluşturulacak grubun alanı belirlenmektedir.

Bunlar;

Domain Local: Domain local grup, sadece oluşturulduğu domain içerisinde görülebilir. Dolayısıyla sadece oluşturulduğu domain içerisindeki kaynaklara sahip olduğu izinler doğrultusunda erişim sağlanabilmektedir.

Global: Global grup, Hem kendi domain'inde hem de güven ilişkisinde olduğu (Active Directory Trust yapılandırlmış domain'ler) diğer domain'lerde görülebilir. Dolayısıyla hem kendi domain'inde hem de güven ilişkisine sahip olduğu domain'lerden erişim sağlanabilmektedir.

Universal: Universal grup, bulunduğu forest yapısı içerisindeki tüm domain'lerdeki kaynaklardan erişim sağlanabilmektedir.

NOT: Windows Server 2000 ve Windows Server 2003 domain yapılarında domain functional level (DFL) seviyesi Windows 2000–Mixed modda çalışıyorsa, bu grubu kullanamıyorduk. Domain Functional Level (DFL) seviyesinin Windows Server 2000 native ve üzeri seviyelerde Universal grup kullanılabiliyordu.

 
Daha detaylı bilgiyi aşağıdaki Active Directory Grup Hesapları Türleri, Kapsam Alanları ve Tür Dönüşümleri Tablosundan inceleyebilirsiniz.

Active Directory Grup Hesapları

Windows Server 2016 Active Directory Grup Hesapları Türleri, Kapsam Alanları ve Tür Dönüşümleri Tablosu

Active Directory Grup Hesaplarını yönetirken; Grup Hesap türlerini, Kapsam alanlarını (scope) ve grupların tür (group type) dönüşümlerini de iyi biliyor olmak gerekir. Aşağıdaki tabloda detaylı bir şekilde bu bilgiler yer almaktadır. Grup yönetimlerinde bu tablodaki bilgileri göz önüne almanızı tavsite ederim.

Grup Alanı Grup Üyelikleri Grup İzin Alanları Grup Erişim Alanları Grup Tür Dönüşümü
Universal • Forest içerisinde trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir domain'den User ve Computer hesapları.
• Forest içerisinde trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir domain'den Global Gruplar.
• Forest içerisinde trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir domain'den Universal Gruplar.
İzin atamaları trust ilişkisi olduğu herhangi bir domain'den yapılabilir. • Trust ilişkisi olduğu diğer domain'ler de dahil, Tüm forest'tan erişim sağlanabilir. Domain Local
Global (Grup içinde başka bir Universal Grup üyesi barındırmadığı sürece)
Global • Ana global grup olarak SADECE içinde bulunduğu domain'den User ve Computer  hesapları.
• Ana global grup olarak SADECE içinde bulunduğu domain'den Global Gruplar.
İzin atamaları trust ilişkisi olduğu herhangi bir domain'den yapılabilir. • Trust ilişkisi olduğu diğer domain'ler de dahil, Tüm forest'tan erişim sağlanabilir. Universal (Başka bir Global Group'ta member olarak barındırmadığı sürece)
Domain Local • Forest içerisinde trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir domain'den User ve Computer hesapları.
• Forest içerisinde trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir domain'den Global Gruplar.
• Forest içerisinde trust ilişkisi içinde olduğu herhangi bir domain'den Universal Gruplar.
• Ana global grup olarak SADECE içinde bulunduğu domain'den SADECE Domain Local Gruplar.
İzin atamaları SADECE içinde bulunduğu domain'den yapılabilir. • Bulunduğu domain (forest) dışından erişilemez. Universal (Grup içinde başka bir Domain Local Grup üyesi barındırmadığı sürece)

Faydalı olması dileğiyle...

Etiketler: Windows Server 2016, Universal gruplar, Global gruplar, Active Directory grup türleri, Active directory grup kapsamlarıDomain Local gruplar, Security group, güvenlik grubu, Distribution group, e-posta dağıtım grubu


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.