Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 12.11.2016 category 2

Exchange Server 2016'da Email Address Policies Yapılandırması


Bir önceki makalemde Accepted Domain yapılandırmasından bahsetmiştim. Bu makalemde de bu Accepted Domain yapılandırmasının devamı niteliğinde olan email address policies yapılandırmasından bahsediyor olacağım. Exchange Server sunucunuz için gerekli olan mail.firatboyan.com isim yönlendirmelerini yaptıktan sonra Exchange Server üzerinde bu domain için bir accepted domain yapılandırırsınız.

Accepted Domain yapılandırmasının yapılması, mevcut kullanıcıların ve e-mail adreslerinin değiştiği ya da yeni oluşturacağınız kullanıcıların e-mail adreslerinin değişeceği anlamına gelmiyor. Exchange Server üzerinde açılan her user(kullanıcı), default olarak atanmış olan E-Mail Address Policies ile açılan mail adresleriniz @firatboyan.local şeklinde açılacaktır.

Mevcut ya da yeni oluşturacağınız kullanıcıların e-mail adreslerinin @firatboyan.local yerine, @firatboyan.com şeklinde değişmesi gerekmektedir. Bu nedenle, yeni oluşturacağınız ya da mevcut tüm kullanıcılarınıza bu domainden bir e-mail adresi vermebilmemiz için “email address policies” kullanmanız gerekir.

Aşağıda görüldüğü gibi, Email Address bölümündeki tanımlı e-mail adresleri, default olarak atanmış olan E-Mail Address Policies'den gelmektedir.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Email Address Policy Yapılandırmasını yine mail flow içindeki email address policies üzerinden yapacağız.
email address policies altında Default Policy'nin bulunduğunu görüyorum. Zaten .local uzantılı e-mail adresleri de bu default policy'den gelmektedir. Ben, yapıma uygun başka bir policy yapılandıracağım. Bunun için artı(+) butonuna basıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Karşımıza new email address policies penceresi geliyor. Burada Policy name bölümüne bir isim belirlememiz gerekir. Ben firatboyan.com adını veriyorum. Policy name bölümüne bir isim verdikten sonra, Email address format bölümünü artı(+) butonuna basarak email address policies yapılandırma penceresini açıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Exchange server 2016 Email Address Policy

email address format penceresinde Select an accepted domain bölümünde daha önce yapımızda yapılandırmış olduğumuz Exchange Server 2016 Accepted Domain Yapılandırması ile daha önce yapılandırmış olduğumuz firatboyan.com Accepted Domain adını seçiyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Select an accepted domain bölümünde,domain adımızı seçtikten sonra, hazır olarak gelen email address format'lardan birisini seçebilir, ya da More options... link'ine tıklayarak kendi standardınızı oluşturabilirsiniz. Ben, kendi standardımı oluşturmak için More options... link'ine tıklıyorum. Enter a custom address type alanında SMTP yazıyorum. Email address parametres alanında da bazı parametreler ile kendi standardımı belirtiyor olacağım.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Bu standartları biraz açacak olursam;

john.smith@contoso.com
%g.%s@contoso.com
%g.%s= isim.soyisim şeklindeki tanımlamadır.

jsmith@contoso.com
%1g%s@contoso.com
%1g%s= isimin ilk harfi ve noktalama işareti olmadan soyisim şeklindeki tanımlamadır.

johns@firatboyan.com
%g%1s@firatboyan.com
%g%1s= isim ve noktalama işareti olmadan soyisimin ilk harfi şeklindeki tanımlamadır.

smith.john@firatboyan.com
%s.%g@firatboyan.com
%s.%g= soyisim.isim şeklindeki tanımlamadır.

sjohn@firatboyan.com
%1s%g@firatboyan.com
%1s%= soyisimin ilk harfi ve isim ve noktalama işareti olmadan isim şeklindeki tanımlamadır.

smithj@firatboyan.com
%s%1g@firatboyan.com
%s%1g= soyisim ve noktalama işareti olmadan isimin ilk harfi şeklindeki tanımlamadır.

Ben bunlara ek olarak, %3g%3s@firatboyan.com şeklinde bir tanımlama yaparak; 
[isimin ilk üç harfi.soyisimin ilk üç harfi] tanımlamasını kullanıyorum. Tanımlamamı yaptıkran sonra Save butonuna basıp, kaydediyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

email address format Policy penceresindeki email address format bölümünde yaptığım ayarların geldiğini görüyorum. Tekrar Save butonuna basıp, kaydediyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Save butonuna bastıktan sonra; karşıma bu policy'nin henüz aktif olmadığını, ayarların uygulanması için aktif etmemiz gerektiğini hatırtan pencere çıkıyor ve OK butonuna basıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Sağ bölümde, yaptığmız tüm ayarların detayları görülmektedir. En altta bulunan Apply butonuna tıklayarak bu policy'nin aktif olmasını sağlıyor, karşıma çıkan bilgilendirme ekranında OK butonuna basıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Exchange server 2016 Email Address Policy

Exchange server 2016 Email Address Policy

Apply butonuna tıklayarak bu policy'nin aktif olmasını sağlamış bulunuyorum. Sağ bölüm en alt kısımda da This email address policy has been applied bilgisi de görülmektedir.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Recipients altındaki mailboxes içinde bulunan user mailbox'ları incelediğimde, yapılandırmış olduğum email address policy'nin uygulandığını görebiliyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


12-11-2016


İhsan Çelik

Fırat Hocam çok faydalı bir makale olmuş teşekkürler elinize emeğinize sağlık.


27-06-2017


Fırat Boyan

Faydalanmana sevindim İhsan kardeşim :)


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »