İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 12.11.2016 1

Exchange Server 2016'da Email Address Policies Yapılandırması

Bir önceki makalemde Accepted Domain yapılandırmasından bahsetmiştim. Bu makalemde de bu Accepted Domain yapılandırmasının devamı niteliğinde olan E-mail Address Policies yapılandırmasından bahsediyor olacağım. Exchange Server sunucunuz için gerekli olan mail.firatboyan.com isim yönlendirmelerini yaptıktan sonra Exchange Server üzerinde bu Domain için bir Accepted Domain yapılandırırsınız.

Accepted Domain yapılandırmasının yapılması, mevcut kullanıcıların ve e-mail adreslerinin değiştiği ya da yeni oluşturacağınız kullanıcıların e-mail adreslerinin değişeceği anlamına gelmiyor. Exchange Server üzerinde açılan her user (kullanıcı), default olarak atanmış olan E-Mail Address Policies ile açılan mail adresleriniz @firatboyan.local şeklinde açılacaktır.

Mevcut ya da yeni oluşturacağınız kullanıcıların e-mail adreslerinin @firatboyan.local yerine, @firatboyan.com şeklinde değişmesi gerekmektedir. Bu nedenle, yeni oluşturacağınız ya da mevcut tüm kullanıcılarınıza bu domainden bir e-mail adresi vermebilmemiz için “E-mail Address Policies” kullanmanız gerekir.

Aşağıda görüldüğü gibi, Email Address bölümündeki tanımlı e-mail adresleri, default olarak atanmış olan E-Mail Address Policies'den gelmektedir.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Email Address Policy Yapılandırmasını yine mail flow içindeki E-mail Address Policies üzerinden yapacağız.
E-mail Address Policies altında Default Policy'nin bulunduğunu görüyorum. Zaten .local uzantılı e-mail adresleri de bu default Policy'den gelmektedir. Ben, yapıma uygun başka bir Policy yapılandıracağım. Bunun için artı(+) butonuna basıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Karşımıza new E-mail Address Policies penceresi geliyor. Burada Policy name bölümüne bir isim belirlememiz gerekir. Ben firatboyan.com adını veriyorum. Policy name bölümüne bir isim verdikten sonra, Email address format bölümünü artı(+) butonuna basarak E-mail Address Policies yapılandırma penceresini açıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Exchange server 2016 Email Address Policy

email address format penceresinde Select an accepted Domain bölümünde daha önce yapımızda yapılandırmış olduğumuz Exchange Server 2016 Accepted Domain Yapılandırması ile daha önce yapılandırmış olduğumuz firatboyan.com Accepted Domain adını seçiyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Select an accepted Domain bölümünde, Domain adımızı seçtikten sonra, hazır olarak gelen email address format'lardan birisini seçebilir, ya da More options... Link'ine tıklayarak kendi standardınızı oluşturabilirsiniz. Ben, kendi standardımı oluşturmak için More options... Link'ine tıklıyorum. Enter a custom address type alanında SMTP yazıyorum. Email address parametres alanında da bazı parametreler ile kendi standardımı belirtiyor olacağım.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Bu standartları biraz açacak olursam;

john.smith@firatboyan.com
%g.%s@firatboyan.com
%g.%s= isim.soyisim şeklindeki tanımlamadır.

jsmith@firatboyan.com
%1g%s@firatboyan.com
%1g%s= isimin ilk harfi ve noktalama işareti olmadan soyisim şeklindeki tanımlamadır.

johns@firatboyan.com
%g%1s@firatboyan.com
%g%1s= isim ve noktalama işareti olmadan soyisimin ilk harfi şeklindeki tanımlamadır.

smith.john@firatboyan.com
%s.%g@firatboyan.com
%s.%g= soyisim.isim şeklindeki tanımlamadır.

sjohn@firatboyan.com
%1s%g@firatboyan.com
%1s%= soyisimin ilk harfi ve isim ve noktalama işareti olmadan isim şeklindeki tanımlamadır.

smithj@firatboyan.com
%s%1g@firatboyan.com
%s%1g= soyisim ve noktalama işareti olmadan isimin ilk harfi şeklindeki tanımlamadır.


Ben bunlara ek olarak, %3g%3s@firatboyan.com şeklinde bir tanımlama yaparak; 
[isimin ilk üç harfi.soyisimin ilk üç harfi] tanımlamasını kullanıyorum. Tanımlamamı yaptıkran sonra Save butonuna basıp, kaydediyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

email address format Policy penceresindeki email address format bölümünde yaptığım ayarların geldiğini görüyorum. Tekrar Save butonuna basıp, kaydediyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Save butonuna bastıktan sonra; karşıma bu Policy'nin henüz aktif olmadığını, ayarların uygulanması için aktif etmemiz gerektiğini hatırtan pencere çıkıyor ve OK butonuna basıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Sağ bölümde, yaptığmız tüm ayarların detayları görülmektedir. En altta bulunan Apply butonuna tıklayarak bu Policy'nin aktif olmasını sağlıyor, karşıma çıkan bilgilendirme ekranında OK butonuna basıyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Exchange server 2016 Email Address Policy

Exchange server 2016 Email Address Policy

Apply butonuna tıklayarak bu Policy'nin aktif olmasını sağlamış bulunuyorum. Sağ bölüm en alt kısımda da This email address Policy has been applied bilgisi de görülmektedir.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Recipients altındaki mailboxes içinde bulunan user mailbox'ları incelediğimde, yapılandırmış olduğum email address Policy'nin uygulandığını görebiliyorum.

Exchange server 2016 Email Address Policy

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


12.11.2016 İhsan Çelik
Fırat Hocam çok faydalı bir makale olmuş teşekkürler elinize emeğinize sağlık.