Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category KATEGORİ: Windows Server 2016
category Fırat Boyan category 17.06.2018 category 4

Roaming Profile (Gezici Profil) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?


Daha önceki makalemde Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles) konusuna değinmiş, kullanıcı profillerinin oturum açtıkları bilgisayarlarda nasıl tutulduğundan bahsetmiştim. Bu makalemde de sizlere gezici profil olarak adlandırılan Roaming Profile konusuna değiniyor olacağım.

Roaming Profile (Gezici Profil) Nedir?

Roaming Profile; Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles)'nin aksine, kullanıcı profillerinin aynı zamanda server (sunucu) gibi merkezi bir bilgisayar üzerinde tutulmasını sağlayan bir yapıdır. Buradaki amaç; kullanıcı, hangi bilgisayardan oturum açarsa açsın, kişisel profil ayarlarını hangi bilgisayarsa oturum açarsa açsın beraberinde götürüyor olmasıdır.

Roaming Profile, sadece domain ortamında çalışan bir yapıdır.

Roaming Profile (Gezici Profil) Nasıl Yapılandırılır?

Roaming Profile (Gezici Profil) için Paylaşım Klasörü Oluşturma ve NTFS izin atamalarını gerçekleştirme.

Roaming Profile (Gezici Profil) için öncelikle bir domain ortamına ihtiyacımız olduğunu söylemiştim. Domain ortamındaki bir server bilgisayar üzerinde sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerak Roaming Profile (Gezici Profil) yapılandırma işlemine başlıyorum;

1- Server (sunucu) bilgisayar üzerinde RoamingProfiles adında bir klasör oluşturuyorum. Bu klasör, gezici profillerin (Roaming Profiles) bir kopyasının tutulacağı, gezici profili kullanacak her kullanıcı için tam erişim (full access) yetkisine sahip bir paylaşım klasörü (shared foler) oluşturuyorum.

Bu paylaşım klasörü (shared folder) olmadan, Roaming Profile (gezici profil) yapılandıraMAyız.

Roaming Profile

2- Oluşturduğum RoamingProfiles adındaki klasörüm için NTFS izin ataması gerçekleştirmek için Security Tab'ında Edit... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

2.1- Roaming Profile'den (gezici profil) yararlanacak olan kullanıcılara yetkilendirme yapmak için yetkilendirme yapılacak olan kullanıcıları eklemek üzere Add... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

2.2- Normalde yetkilendirmeyi, Roaming Profile'den (gezici profil) yararlanacak olan kullanıcılar için yapılandırmanız yeterlidir ancak ben, Everyone kullanıcı grubuna Full Control yetkisi veriyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile

3- Everyone kullanıcı grubu için NTFS izin atamasını, yani klasör izin atamasını gerçekleştirdikten sonra sıra, Sharing Tab'ında klasörü paylaşıma açıp, network paylaşım izin atması yapacağım ki kullanıcılar, network üzerinden erişim sağlayacağı için, gerekli bir işlemdir. Bunun için Sharing Tab'ında Advanced Sharing... butonuna tıklıyorum.

Roaming Profile

3.1- Advanced Sharing penceresinde Share this folder seçeneğini seçtikten sonra, Share bölümünde klasör'ümü $ (dolar) karakteri ile gizli paylaşım haline getiriyor, Permissions butonuna tıklayarak network paylaşım izini atma işlemini gerçekleştiriyorum.

Roaming Profile

3.2- NTFS izin atamasını gerçekleştirirken Everyone için Full Control yetkisi vermiştim. Network paylaşım izin ataması için de, network üzerinden gelen kullanıcılar, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmamaları için burada da Everyone kullanıcı grubuna Full Control yetki ataması gerçekleştiriyorum.

Roaming Profile

4- Sharing Tab'ında RoamingProfiles isimli klasörümün paylaşıma açıldığını görüyorum.

Roaming Profile

5- Şuan için RoamingProfiles isimli klasörümün içi boş durumda.

Roaming Profile

6- RoamingProfiles isimli klasörüm paylaşıma açıldıktan sonra, \\SRV001\RoamingProfiles$ network path'i üzerinden paylaşıma erişiyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile için Active Directory User and Computers üzerinde Kullanıcı ayarlarının yapılandırılması

Roaming Profile için Active Directory User and Computers üzerinde Kullanıcı ayarlarının yapılandırılmadan önce, Roaming Profile mantığını anlamamızda fayda var.

Roaming Profile yapılandırılmış bir kullanıcı, bir bilgisayara logon olup, bir takım ayarlar yaptıktan sonra logoff olduğunda, yapmış olduğu değişiklikler server'daki paylaşım klasörü içinde ilgili kullanıcının Roaming Profile profil klasörlerine kopyalanır. Bundan sonra kullanıcı hangi bilgisayarda oturum açarsa açsın, server'daki paylaşım klasörü içinde ilgili kullanıcının Roaming Profile profil klasörlerine kopyalanan bu profil ayarları, oturum açtığı bilgisayara kopyalanır. Devamındaki her logon ve logoff işleminde aynı süreç devam eder.

Şunu da unutmamak gerekir ki; Kullanıcının profilindeki bilgilerin yoğunluğu arttıkça data hatlarını ziyadesiyle yoracağı için, her kullanıcıya roaming profile yapmanızı tavsite etmem.

Roaming

7- Roaming Profile profil klasörlerini tutacak olan gerekli paylaşım klasörünü oluşturup, izin atamalarını tamamladıktan sonra sıra, Active Directory Users and Computers üzerinde gerekli kullanıcı ayarlarının yapılmasına geldi. Bunun için; Active Directory Users and Computers üzerinde User5 isimli kullanıcımı seçip, sağ tıklayarak Properties... seçeneğini seçiyorum.

Roaming Profile

7.1- User Properties > Profile Tab'ı altında, User profile bölümünde bulunan Profile path: kısmına kullanıcı profil klasörlerinin paylaşımdaki RoamingProfiles isimli klasöre kaydedilmesi için \\SRV001\RoamingProfiles$ network path'ini giriyorum.

Burada dikkat edilecek olan detay, %username% parametresidir. Bu parametre, network path'inin sonuna eklenmektedir. Bu parametre, kullanıcı adını referans almaktadır. Parametre yerine direkt olarak kullanıcı adı da yazılabilir ancak toplu işlemlerde kullanıcı isimlerini tek tek yazmak, performanslı bir işlem olmayacaktır.

Profile path, \\SRV001\RoamingProfiles$\%username% şeklinde olacaktır.

Roaming Profile

8- User5 isimli kullanıcım ile PC10 hostname'li bilgisayara logon oluyorum.

Roaming Profile

Roaming Profile

9- User5 isimli kullanıcım ile oturum açtıktan sonra, kullanıcımın adı ile birlikte Roaming Profile klasörünün ilgili paylaşım klasöründe oluştuğunu görüyorum.

Roaming Profile

NOT: Kullanıcının kendi adı ile oluşan roaming profile klasöründeki .V6 uzantısı, Windows 10 versiyon numarasıdır.

10- Oturum açtığım User5 isimli kullanıcımın masaüstü'nde bir takım klasörler ve içlerinde de dosyalar oluşturuyor, yaptığım değişikliklerin ilgili paylaşım klasöründeki Roaming Profile klasörüne kopyalanması için oturumumu kapatıyorum.

Roaming Profile

11- Bu sefer de User5 isimli kullanıcım ile PC20 hostname'li bilgisayara logon oluyorum. PC10'dan, server'daki User5 isimli kullanıcımın Roaming Profile klasörüne kopyalanan masaüstü bilgilerinin aynen PC10 hostname'li bilgisayarın masaüstü'ne de geldiğini görebiliyorum.

Roaming Profile

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 4 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


14-01-2019


Cüneyt Işılak

Merhaba benim şöyle bir sorunum var. Kullanıcı masaüstündeki dosyaları siliyor.ancak bilgisayarı yeniden başlatıp aynı kullanıcıyla girdiği zaman silinmiyor. Kullanıcı oturum açtığında Sağ altta Kullanıcı profili sunucu profiliyle tam olarak eşitlenemedi gibi bir bildirim geliyor.


15-01-2019


Fırat Boyan

Roaming Profile üzerinde Mandatory profile uygulanmış anlaşılan. EvendID bilgisini gönderir misin?


20-06-2018


Enes Aslan

Elinize sağlık hocam. Anlaşılır ve sade anlatım. Bilgiyi direk beyine pompalıyor :)


20-06-2018


Fırat Boyan

Faydalı olmasına sevindim Enes :)


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »