Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Windows 10

category Fırat Boyan category 18.06.2018 category 7

Windows 10'da TEMP Profile (Geçici Profil) Sorunu


Biz Sistem Yöneticileri olarak, sorumlu olduğumuz sistemlerin kusursuz olarak çalışmasından sorumlu olduğumuz kadar, ortamımızdaki kullanıcıların da çalıştıkları bilgisayarların sorunsuz olarak çalışması, sorumluluğumuzun bir parçasıdır. Zaman zaman çoğumuz, kulanıcılarımızdan kendi kullancı hesap profilleri dışında başka bir profil, TEMP (Temporary) Profile (Geçici Profil) üzerinden oturum açtıklarına ve kendi profil ayarlarının gelmediğinine dair şikayetler alırsınız. Bu şikatetin nedeni; TEMP Profile (Geçici Profil) üzerinden oturum açılmış olmasıdır.

Bunun pek çok sebebi olabilir ancak biz olası sebeplerine değil, çözümüne değineceğiz.

Windows 10'da oturum açtığınızda karşınıza;

You've been signed in with a temporary profile.

uyarı penceresi çıkıyorsa,

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

kullanıcının, bilgisayarına TEMP Profile (Geçici Profil) üzerinden oturum açtığı anlamına gelir.

Registry Üzerinden TEMP Profile (Geçici Profil) Sorununu Çözme

1- Bunun için öncelikle start(başlat) > search (arama) bölümüne regedit yazarak, run as administrator (yönetici olarak çalıştır) komutu ile registry açılır.

2- Yerel Kullanıcı Profilleri (Local User Profiles) makalemde de belirttiğim gibi;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

registry path'i (dizin yolu) üzerinde ProfileList kaydına erişilir. ProfileList, profil klasörlerinin SID (Security Identifier) bilgileri ile tutulduğu kayıtlardır.

Temp Profil Sorunu

3- Burada ilgili SID bilgisi ile uyuşan kayıt, TEMP Profil kaydıdır.

Temp Profil Sorunu

4- SID bilgisinin sonunda .bak eklentili kayıt ise, bizim sorunlu olan kullanıcı profil kaydımızdır.

Temp Profil Sorunu

5- İlgili SID bilgisi ile uyuşan TEMP Profil (Geçici Profil) kaydını seçiyorum.

Temp Profil Sorunu

5.1- Yeniden adlandırarak, SID bilgisinin sonunda _new şeklinde (istediğinizi yazabilirsiniz) bir girdi ekliyor ve kaydediyorum.

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

6- SID bilgisinin sonundaki .bak eklentili kaydı seçip, yeniden adlandırıyor ancak sonundaki .bak eklentisini siliyorum!

Temp Profil Sorunu

Temp Profil Sorunu

7- _new şeklinde isimlendirdiğim TEMP Profil (Geçici Profil) kaydını silmek için kayıt üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden Delete seçeneğini seçiyorum.

Temp Profil Sorunu

7.1- Anahtarın, tüm alt anahtarları ile birlikte kalıcı olarak sinileceğini söyleyen uyarıya YES botununa basarak onay veriyor ve siliyorum.

Temp Profil Sorunu

8- Görüldüğü gibi .bak eklentili asıl kullanıcı klasörümüz şuan .bak eklentisiz biçimde registry üzerinde yerini koruyor.

Temp Profil Sorunu

9- Bilgisayarı yeniden başlattığınızda, kullanıcının kendi kullanıcı hesabı ile oturum açtığını göreceksiniz.

Temp Profil Sorunu

Faydalı olması dileğiyle...
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
comment YORUMLAR
Bu makaleye 7 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


17-09-2019


Murat Ali

Abim çok güzel anlatmışsın ama benim şöyle bir sorunum var. Bu .bak eklentili dosyayı sildim salak gibi şimdi bulamıyorum.


17-09-2019


Fırat Boyan

Selalm Muırat Ali, Acronis ile alınmış son güncel yedeğin yoksa, maalesef geri getirme şansın yok.


18-06-2019


Murat Ayyildiz

Oncelikle yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.. galiba bazi seyleri yanlis yapiyorum.. Kullanici Adim normalde Ogu18 Ama Su an da C: de Kullanicilarda Ogu18.caspernirvana Ogu18.caspernirvana.000 Temp Temp.caspernirvana.000 Temp.caspernirvana.001 Temp.caspernirvana.001.002 Seklinde nerdeyse her denemede yeni bi kullanici olusuyor Yardimizini rica ediyorum


05-03-2020


Ali Demir

Fırat Hocam arkadaş yazmamış ama aynısını bende de yapıyor.Roaming Profile nedir?Bilgisayarı tek ben kullanıyorum başka hesap yok.Varsa yada yoksa nasıl bir yolla devam edeceğiz bu geçici kullanıcı profil açma işini düzeltmek için?

18-06-2019


Fırat Boyan

Merhaba, Belirtilen bu hesapta Roaming Profile var mı?


13-06-2019


Cenk

Merhaba, Öncelikle makaleleriniz için gerçekten teşekkür etmek istiyorum çok işe yarıyor verdiğiniz bilgiler.Sorunuma gelecek olursam çalıştığım şirkette Active Directory yapısı var ve roaming profile kullanılıyor.Bir user spesifik 5 tane bilgisayarda(sistem içinde 80 tane pc var) kendi domain hesabı ile girdiğinde sürekli bu hatayı alıyor.Dediklerinizi yapıyorum fakat .bat uzantılı dosya kayıt defterinde çıkmıyor bu user a ait(Açıkçası hiç .bat uzantılı dosya yok kayıt defterinde).Sizce bu sorun neden oluyor bir fikriniz var mı? Teşekkürler.


13-06-2019


Fırat Boyan

Merhaba, görünen o ki, bu kullanıcı için Roaming profile bozulmuş. Bu kullanıcı için roaming profile'ı iptal edip tekrar oluşturmanızda fayda var.