Yükleniyor...
jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: Windows 10

Fırat Boyan 14.06.2018 1

Windows 10'da Ram Testi Yapma

Bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sisteminde zaman zaman deneyimlediğimiz olası donanımsal RAM (Random Access Memory) hatalarının, yazılımsal olarak nasıl taranıp, inceleneceğinden bahsedeceğim. İşlem oldukça basittir.

Windows 10'da Ram testi yapmak için bilgisayara yönetici olarak giriş yapın.

1. Windows 10 başlangıç ekranında Windows+R tuşlarına birlikte basın.

2. RUN (Çalıştır) penceresi açılacaktır. RUN (Çalıştır) penceresi açıldığında mdsched.exe komutunu yazın ve enter tuşuna basın.

Windows 10 ram testi

3. Bilgisayarınızdaki Bellek sorunlarını denetleyin(Check your computer for memory problems) penceresi açılacaktır.

4. Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle (önerilir)
(Restart now and check for problems (recommened)) tıklayın.

Windows 10 ram testi

5. Bilgisayar yeniden başladığında RAM/Bellek testi başlayacaktır. Toplam 2 aşamadan oluşan tarama işlemi bittiğinde, RAM belleğinizde herhangi bir sorun olup oladığının raporu sunulacaktır.

Windows 10 ram testi

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 15 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
1
YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yapılan yorumlar:
22.12.2020 Mustafa Demir
Merhabalar. Asus X550JX model laptopu 5 yıldır kullanıyorum. Daha önce bu anlatacağım sorunla hiç karşılaşmadım. 1 ay önce bilgisayarın hızı yavaşlamaya başlaması gerekçesiyle SSD takmaya karar verdim. 240gb Crucial marka SSD aldım ve HDD yerine onu taktım ve HDD yi Cd-rom yerine taktım. Sistemi ssd üzerine kurdurdum. Bu süreçten sonra bilgisayarda saniyelik kilitlenmeler ve hoparlörden tıırrrr diye kısa süreli sesler geliyor. Hatta arada bilgisayar uyarı verip kapanıyor. Bilgisayarın tüm güncellemelerini yaptım (bios, driver, windows). Yukarıda belirttiğiniz gibi Ram testinide yaptım onda da sorun çıkmadı. Hdtune uygulamasıyla SSD ve HDD yi de kontrol ettim onlarda da herhangi bir sorun çıkmadı. Sorun nedir ve çözümü nedir. Teşekkür ederim