İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: Windows 10
Fırat Boyan 14.06.2018 4

Windows 10'da Ram Testi Yapma

Bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sisteminde zaman zaman deneyimlediğimiz olası donanımsal RAM (Random Access Memory) hatalarının, yazılımsal olarak nasıl taranıp, inceleneceğinden bahsedeceğim. İşlem oldukça basittir. Windows 10'da Ram testi yapmak için bilgisayara yönetici olarak giriş yapın.

1. Windows 10 başlangıç ekranında Windows+R tuşlarına birlikte basın.

2. RUN (Çalıştır) penceresi açılacaktır. RUN (Çalıştır) penceresi açıldığında mdsched.exe komutunu yazın ve enter tuşuna basın.

Windows 10 ram testi

3. Bilgisayarınızdaki Bellek sorunlarını denetleyin(Check your computer for memory problems) penceresi açılacaktır.

4. Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle (önerilir)
(Restart now and check for problems (recommened)) tıklayın.

Windows 10 ram testi

5. Bilgisayar yeniden başladığında RAM/Bellek testi başlayacaktır. Toplam 2 aşamadan oluşan tarama işlemi bittiğinde, RAM belleğinizde herhangi bir sorun olup oladığının raporu sunulacaktır.

Windows 10 ram testi

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 4 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


10.12.2023 T.b
Bir mavi ekran hatasından sonra pc yi tekrar açtım. sorun yoktu. internet üzerinden sizin sayfanızı buldum acaba bir sorun var mı diye memory testini de yaptın. Sorun çıkmadı. Bu testi yaptıktan sonra windows10 açılmaz oldu... siyah ekranın altındaki daire dönüp duruyor ama açılmıyor.... reset v.s de çözüm olmadı....neden olabilir?
27.11.2021 Taner Aydın
Tarama işlemi bittikten sonra hemen sonuç çıkmadı. Yaklaşık 2 dakika sonra "sorun bulunmadı" diye mesaj çıktı. Bilgi için teşekkür ederim. Faydalı oldu.
22.12.2020 Mustafa Demir
Merhabalar. Asus X550JX model laptopu 5 yıldır kullanıyorum. Daha önce bu anlatacağım sorunla hiç karşılaşmadım. 1 ay önce bilgisayarın hızı yavaşlamaya başlaması gerekçesiyle SSD takmaya karar verdim. 240gb Crucial marka SSD aldım ve HDD yerine onu taktım ve HDD yi Cd-rom yerine taktım. Sistemi ssd üzerine kurdurdum. Bu süreçten sonra bilgisayarda saniyelik kilitlenmeler ve hoparlörden tıırrrr diye kısa süreli sesler geliyor. Hatta arada bilgisayar uyarı verip kapanıyor. Bilgisayarın tüm güncellemelerini yaptım (bios, driver, windows). Yukarıda belirttiğiniz gibi Ram testinide yaptım onda da sorun çıkmadı. Hdtune uygulamasıyla SSD ve HDD yi de kontrol ettim onlarda da herhangi bir sorun çıkmadı. Sorun nedir ve çözümü nedir. Teşekkür ederim

21.10.2021 Sedat-yıldırım
psu(power suply) arızalı olabilir. aynı tip bendede vardı psu yu çıkarıp baktıpımda bi kısmında yanık vardı. ona bak birde başka yerlerine de bak belki yanık olabilir