Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


category Fırat Boyan category 21.05.2016 category 0

DHCP Database (Veritabanı) Backup (Yedek alma), Restore (Yedekten geri dönme) ve Path (Dizin yolu) değiştirme


Biz sistem yöneticileri sürekli olarak yapımızı güvende tutmak zorundayız. Yedekli yapılarda çalışmak, işimizin bir zorunluluğudur! Yedeklilik, her konuda şarttır. Bu şartlardan birisi de DHCP rolümüz üzerindeki yedekliliktir.

Bu makalemde sizlere, Windows Server 2012 Üzerinde DHCP database'inin nasıl backup'ının (yedeğinin) alındığından ve felaket anında backup'tan nasıl geri döneceğimizden yani restore edeceğimizden (yedekten döneceğimizden), backup path'inin (yedek dizinin) nasıl değiştirileceğinden bahsediyor olacağım.

DHCP Veritabanı Bakımı isimli makalemde, DHCP veritabanı klasör ve dosyalarının dizindeki yerini belirtmiştim.

DHCP Database (Veritabanı) Backup (Yedek alma)

Öncelikle belirtmeliyim ki DHCP, otomatik olarak her 60 dakikada bir DHCP Veritabanı yedediğini varsayılan olarak C:\Windows\System32\dhcp dizinindeki backup klasörüne almaktadır.

Dilerseniz, otomatik olarak her 60 dakikada bir alınan backup süresini değiştirebilirsiniz. Ancak bunu DHCP Tool üzerinden değil, Registry üzerinden yapmak zorundasınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM
\CurrentControlSet
\Services
\DHCPServer
\Parameters


altındaki ilgili parametre değerini değiştirerek yapabilmekteyiz.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Bu kısımda bizi ilgilendiren registry parametresi, BackupInterval'dır. BackupInterval, Otomatik backup alma süresidir ve varsayılan olarak 60 dakikadır. Bu parametreyi çift tıklayarak açtığınızda Hexadecimal'den Decimal'e dönüştürdüğünde 60, yani yani 60 dakika değerini göreceksiniz. Bu değeri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu işlemi bitirdiğinizde DHCP Server Servisini restart etmelisiniz.

Buradaki diğer ilgili parametrelere de bakacak olursak;

BackupDatabasePath: Varsayılan Otomatik yedekleme dizin bilgisinin tutulduğu adrestir.

DhcpLogFilePath: Varsayılan IPV4 Otomatik Log dosyasının tutulacağı adrestir.

DhcpV6LogFilePath: Varsayılan IPV6 Otomatik Log dosyasının tutulacağı adrestir.

Bu detaylara değindikten sonra sıra, DHCP Server yedeğimizi almaya geldi;

Server adımın (FQDN) olduğu yerde sağ tıklayarak Backup...'a tıklıyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Açılan pencerede benden yol(path) belirtmemi istiyor. Burada varsayılan olarak C:\Windows\System32\dhcp\backup dizin yolunu getirmektedir. Yedekleme işlemini bu klasörde yapabileceğiniz gibi, başka bir klasör de seçebilirsiniz.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Ben, C:\ dizini altında DHCP_DB_BACKUP klasörü içine yedek almak istiyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Görüldüğü gibi yedekleme işlemim başarılı bir şekilde tamamlandı. ,

Bunu yaptıktan sonra; bu yedeğinizi, manuel olarak, bir storage'a veya taşınabilir bir disk'e kaydedebilirsiniz.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP Database (Veritabanı) Restore (Yedekten geri dönme)

DHCP Database (Veritabanı) Backup (Yedek alma) işlemini tamamladıktan sonra, şimdi de aldığımız yedekten geri döneceğiz yani DHCP database (veritabanı) restore (yedekten dönme) işlemini gerçekleştireceğiz.

Server adımın (FQDN) olduğu yerde sağ tıklayarak Resote...'a tıklıyorum.

Servisin durdurulacağı bilgisi iletilmektedir. YES butonuna basarak devam ediyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP, Servisin yeniden başlatılacağı bilgisini veriyor. YES butonuna tıklayarak servisin yeniden başlatılmasını sağlıyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Servis yeniden başlatılıyor...

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Servisin yeniden başlatılmasının ardından, DHCP Database restore işlemş başarılı bir şekilde tamamlandı.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP Database (Veritabanı) Backup (Yedek) Path'ini (Dizin yolu) Değiştirme

DHCP yedeğini yukarıda anlattığım gibi bir kereye mahsus yapacaksınız, nispeten mantıklı bir çözüm olabilir ancak ben, bu yedeği dizin yolunu sabitleyerek bir storage üzerinde  kalıcı olarak tutmanızı öneririm.

Bunun için öncelikle DHCP backup (yedek) path'ini (dizin yolu) değiştiyorum;

Server adımın (FQDN) olduğu yerde sağ tıklayarak Properties'e tıklıyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Backup Path kısmında, varsayılan olarak C:\Windows\System32\dhcp\backup yolunu getirmektedir. Bunu, storage üzerinde oluşturduğum ve paylaşıma açtığım srv001dhcpbackup klasörünün paylaşım path'ini IP adresi ile vererek değiştiriyorum. \\192.168.1.222\srv001dhcpbackup

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Registy alanında, değişiklikleri görebilmek için BackupInterval parametresini 1 dakika olarak belirlemiştim. \\192.168.1.222\srv001dhcpbackup Network paylaşım klasörüme göz attığımda, yedeklemenin dakikada 1 kez yapıldığını görebiliyorum.

DHCP DATABASE BACKUP, RESTORE ve PATH değiştirme.

Faydalı olması dileğiyle...
 


Beğendiğiniz içerikleri facebook, twitter, g+1 veya LinkedIn üzerinden paylaşarak makalelerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA:

Microsoft Certified Trainer-MCT.
Microsoft Certified Solution Expert-MCSE: Cloud Platorm and Infrastructure.

Adım Fırat Boyan. Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilişim Teknolojileri sektöründeyim.

2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, IT Sistem Sorumlusu ve IT Sistem Yöneticisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.

JP. Morgan Chase Bank'ta Sistem Uzmanı ve Analisti olarak görev yapıyor, Türkiye’nin bilişim eğitimleri alanında hizmet veren Bilgi Tekolojileri Eğitim Merkezleri olan Bilge Adam’da MCT-Microsoft Certified Trainer (Microsoft Sertifikalı Eğitmen) ünvanı ile Sistem, Network ve Güvenlik eğitimleri veriyor, kurumsal firmalara Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:

MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.
   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


BT EĞİTİM

Kurumsal eğitimler veren bir Microsoft Sertifikalı IT eğitmeniyim. IT Danışmanlık Hizmetleri verdiğim kurumlarda sürekli olarak, bilgi işlem personellerinin yaptığı işleri genelde ezbere ve neden yaptıklarını tam olarak kavrayamadan, bilmeden yaptıklarına şahit oldum. Böyle durumlarda da genelde firmalar, çalışanlarına IT eğitimleri aldırarak, daha profesyonel ve biliçli personeller istihdam etmektedirler. Sizler de kurumunuzda istihdam ettirdiğiniz bilgi işlem personellerinize IT Eğimleri aldırarak, kurumsal olarak yeni teknolojilere daha güçlü ve bilinçli geçişler yaparak ya da mevcut teknolojiler ile yapılandırılmış alt yapınızın bilgi işlem personelleriniz tarafından bilinçli ve profesyonel olarak ayakta tutmasını ve yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylar »

BT DANIŞMANLIK

Kendi bünyesinde IT departmanı isitihdam etmeyen ve bu hizmeti danışmanlık kapsamında outsource olarak alan firmalar, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve onarımı için profesyonellerden bakım anlaşması kapsamında hizmet talep etmektedirler. Bilişim sektöründe danışmanlık önemli bir konudur. Bu nedenle, işinin ehli olmayan kişilere sisteminizi emanet edemezsiniz. Profesonel IT Uzmanı olarak; işletmelerin Kurumsal IT ihtiyaçlarına yönelik IT ekipmanlarının ve sistemlerinin kurulum,bakım ve konfigürasyonlarının yapılması hizmetlerini sunuyorum.

Detaylar »

İLETİŞİM

Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »