jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 09.02.2016 0

DHCP Server Database (Veri tabanı) Bakımı

DHCP veri tabanı (DHCP Database), DHCP client'lara yeni bir adres atandığında ya da atanan bir adres tekrar havuza dahil edildiğinde, devanlı olarak güncellenen bir yapıdadır. Microsoft Jet vari tabanı motorunu kullanır. Microsoft Jet vari tabanı motoru, yüksek performans ve sağlam veri tabanı işleyişi için işleme dayalı günlük Log kaydı tutma yönetimini kullanır. DHCP veri tabanı içerisinde IP Scope bilgileri, IP Reservation, Scope Options gibi DHCP yapılandırma data'larını içerir. DHCP Server, Database olmadan çalışmaz.

Windows Server 2012 R2 üzerinde DHCP Database C:\Windows\System32\dhcp  altında tutulmaktadır. Alternatif olarak, RUN-Çalıştır üzerinden %SystemRoot%\System32\DHCP yazarak da erişebilirsiniz.

Bilgi!: DHCP Database (veri tabanı), otomatik olarak her 60 dakikada bir yedeklenir.

dhcp veritabanı bakımı

DHCP Database'i dhcp.mdb'dir.  İçinde IP adresi sahiplik eşleşme tablosu ve İsim-IP adresi eşleşme tablosu. olmak üzere iki adet tablo barındırır.

dhcp veritabanı bakımı

Tmp.edb dosyası, Database indeks bakım süreçlerinde kullanılan bir geçici dosyadır.

dhcp veritabanı bakımı

J50.Log dosyası, işlem günlüğü dosyasıdır. Gerektiğinde Database recovery işlemi gerçekleştirirken bu günlük dosyaları kullanılır. Aktif işlem günlüğü dosyası 1MB boyutuna ulaştığında J50XXXXX.Log biçiminde arşivlenir ve yeni bir J50.Log aktif işlem günlüğü dosyası oluşur.

dhcp veritabanı bakımı

DHCP Server çalışır haldeyken dinamik olarak arka planda Jet sıkıştırma yöntemi ile Database'i düzenler. Bu Database dosyası için sıkıştırma yapma gereksimini azaltır. Yoğun çalışan DHCP Server'lar üzerinde belli dönemlerde manuel olarak Database dosyasını sıkıştırma ihtiyacınız olabilir.

Manuel olarak DHCP Database'ini sıkıştırmak için aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

1- DHCP Server servisi durdurulur.

dhcp veritabanı bakımı

2- CMD komut satırından C:\Windows\System32\dhcp dizinine gidin.

dhcp veritabanı bakımı

3- JETPACK DHCP.MDB TMP.MDB komutunu çalıştırın. temp.mdb, sıkıştırma sürecinde kullanılacak geçici veri tabanı (Temp Database) dosyalarıdır. İşlem başarıyla tamamlandıktan sonra dhcp.mdb dosyası silinir. Temp.mdb dosyası da dhcp.mdb dosyası olarak yeniden adlandırılır.

dhcp veritabanı bakımı

4- DHCP Server servisini yeniden başlatın.

dhcp veritabanı bakımı

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
  750 karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.