İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 29.03.2018 0

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow The Group Policy setting is configured to require the user's consent hatası ve çözümü

Bu makalemde sizlere Windows Server 2012 R2 Remote Desktop Services Yeniliklerinden birisi olan Shadow veya başka bir ifadeyle Remote Control (Uzaktan Yönetim) özelliğinin ne olduğundan ve özellikle RDP (Remote Desktop) Shadow hatasının nasıl çözüme kavuşturulacağından bahsedeceğim.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

Makaleme öncelikle RDP Shadow veya Remote Control (Uzaktan Yönetim) Özelliği Nedir? sorusuna yanıt vererek başlamak istiyorum. Merkezi ofisimiz içinde bulunan kullanıcılarımız, Remote Desktop Servisini kullanabildiği gibi, farklı coğrafyalar içinde bulunan kullanıcılarımızda bu teknolojiden yararlanabilmektedirler. Bu kullanıcılarımız, bağlantı yapmış oldukları Remote Desktop (Uzak Masaüstü) Servisinden yararlandıkları sırada bazı hatalar veya problemlerle karşılaşabilirler. Bu yaşanılan sorunları çözüme kavuşturabilmek için telefon desteğiyle yönlendirmeler de bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır.
Shadow özelliği sayesinde sorun yaşayan kullanıcımız ve çözüm üretecek olan sistem yöneticimiz aynı ortak ekrana bğlantı gerçekleştirerek problemi görsel olarak anlama ve çözüm üretme özelliğini gerçekleştirebilmektedirler. İzinleri olan yöneticimiz, problemli oturumu sadece izleyebildiği gibi, eş zamanlı müdahale yapmaya da hak kazanmış olmaktadır.

1- Senaryomuzda User1 isimli kullanıcımız SRV001 isimli Server'a Uzak bağlantı kuruyor ve çalışması sırasında bazı sorunlarla karşılaştığı için, Sistem Yöneticisinin desteğine ihtiyaç duyuyor. Sistem yönetimiz de Shadow özelliği ile User1 kullanıcımızın oturumuna, kullanıcı onayı olmaksınız tam yetkili olarak dahil olmak istemektedir.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

2- Shadow seçeneği ile birlikte karşımıza gelen Shadow penceresinde Control seçeneği seçilerek, Promt for user consent seçeneği kaldırılmaktadır.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

3- Bu işlem sonucunda da The Group Policy setting is configured to require the user's consent. Verify the configuration of the Policy setting. hatası karşımıza çıkmaktadır.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

4- Bu hatanın iki yoldan çözümü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Group Policy yapılandırması, diğer ise Active Directory kullanıcı özellikleri içinde Remote Control (Uzak Yönetim) sekmesinden yapılmaktadır.

4.1- Group Policy Yapılandırması

4.1.1- İşlemimi Default Domain Policy üzerinden yapıyorum. Siz kendiniz herhangi bir GPO üzerinden yapabilirsiniz. Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session > Connections adımlarını takip ediyorum.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

4.1.2- Set rules for remote control of Remote Desktop Services user sessions Policy'sini ihtiyaçlarımıza göre düzenliyoruz.

Bu Policy üzerinde yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibidir;

• No remote control allowed: Bu özelliğin kullanılmaması.
• Full Control with user’s permission: Full Control özelliğinin kullanıcı onayı ile yapılabilmesi.
• Ful Control without user’s permission: Full Control özelliğinin kullanıcı onayı olmadan yapılabilmesi.
• View Session with user’s permission: Oturumun izlenmesi kullanıcı onayı ile yapılabilmesi.
• View Session without user’s permission: Oturumun izlenmesinin kullanıcı onayı olmadan yapılabilmesi.

Full Control without user’s Permission yapılandırması yapılırken kötü amaçlı kişilerin bu özelliği kullanmasını bir şekilde engelleyip, gerekli önlemleri almamız gerekmektedir.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

4.2- Remote Control (Uzak Yönetim) Sekmesi Yapılandırması

4.2.1- Group Policy yapılandırmasına ek olarak, özellikle sadece belli bir kişi için yapacaksanız, Active Directory kullanıcı özellikleri, Remote Control (Uzak Yönetim) sekmesi üzerinde Require user's Permission seçeneği kaldırılması yeterli olacaktır.

4.1.2- Yine Remote Control sekmesi üzerinde, Level of Control bölümünde, GPO üzerinde Set rules for remote control of Remote Desktop Services user sessions Policy için yaptığımız Permission (izin) seviyelerini belirleyebiliriz.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

5- SRV002'ye Signed In durumdaki User1 kullanıcısı SRV001 Server'ına uzaktan erişim kurmuş durumdadır.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

6- Yine tekrar Remote Desktop Services üzerindeki Connections alanında XYZ\User1 kullanıcısı üzerinde sağ tıklayarak Shadow komutu verdiğimizde Remote Session modunu Control'e çekerek, Promt for user consent seçeneğini kaldırdığımızda problemsiz bir şekilde XYZ\User1 kullanıcısının iznine gerek olmaksızın iligli kullanıcı üzerinden ilgili uzak bağlantıya (remote connection) oturum açabiliriz.

Remote Desktop Shadow-RDP Shadow Hatası ve Çözümü

Bilgi!: Özellikle belirtmeliyim ki, bu özelliğin kullanılması, yasal konularda bazı soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Çünkü kullanıcının onayı olmaksızın kullanıcı oturumuna bağlanmak, bu yöntemi kötü amaçlı kişilerin de kullanarak kötü işlemleri yapmasını sağlayabilmektedir. Bu özellik kullanılmak isteniyorsa, firmanızda bir takım yasal düzenleme ve bildirimleri yapmamız ve bunlara bağlı olarak gerekli önlemleri almamız gerekmektedir.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar Hakkında

firatboyan.com


1985 yılında Alanya'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya'da tamamladım. Liseden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi Ön Lisans programına yerleştim ve bu programdan mezun oldum. Ön Lisans programından mezun olduktan bir süre sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına yerleştim. 2003 yılından beri Bilgi Teknolojileri sektöründe Sistem ve Network alanlarında çalışıyorum. Bir çok firma bünyesinde farklı projelerde yer alarak bu alanda yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimler kazandım. Bilgi Teknolojileri sektöründeki profesyonel çalışma hayatımın uzunca bir dönemini entegratör firma bazında, ağılıklı olarak Microsoft ürünleri üzerine danışman olarak sürdürüyor ve yüksek seviyeli projeler geliştiriyorum. Uzunca bir süredir de Türkiye'nin en önde gelen entegratör firması olan Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum. Ek olarak, 2015 yılında Network Akademi bünyesinde Sistem ve Network Uzmanlık eğitimleri vermeye başladım ve 2017 yılında da eğitmenlik tecrübemi, Microsft Certified Trainer (MCT) ünvanı ile taçlandırdım. Eğitmenlik serüvenime 2021 yılından beri Bilge Adam bünyesinde MCT ünvanı ile devam etmekteyim.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.