Fırat Boyan | MCT- Microsoft Certified Trainer.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Windows Server 2016

category Fırat Boyan category 12.09.2018 category 10

Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) Nedir? Nasıl Yapılandırılır?


Daha önceki makalelerimde sizlere Local User Profiles (Yerel Kullanıcı Profilleri)Roaming Profile (Gezici Profil) ve Mandatory Profile (Zorunlu Profil) konularına değinmiştim. Bu makalemde de Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) konusuna değiniyor olacağım.

NOT: Bu uygulamayı, Windows Server 2016 üzerinde Windows 10 işletim sistemine göre gerçekleştiriyor olacağım.

Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarına ilk kez logon olduklarında, C:\ dizini altında bulunan Users klasöründeki Default klasörü referans alınarak, default profile (varsayılan profil) ile oturum açarlar ve bundan sonra yaptıkları her işlemde kullanıcı verileri, kullanıcı profil klasörü içindeki NTUSER.DAT veri tabanı içine kaydedilir.
Buradaki amacımız, domain ortamındaki bilgisayarlara ilk kez logon olan kullanıcıların, şirketimize özel olarak hazırlanmış bir Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) üzerinden logon olmalarını sağlamak.

Domain Default Profile

Active Directory Kullanıcı Hesabının Hazırlanması

1- İlk adım olarak, Active Directory üzerinde bir kullanıcı hesabının hazırlamamız gerekiyor. Bu hesap, "Default profile" ile yer değiştirecek olan profil hesabı olacak. Dolayısı ile de bu hesapla logon olarak, şirketimiz için özel olarak hazırlayacağımız bir varsayılan profil "Default profile", bu kullanıcı hesabı üzerinden hazırlayacağız. Ben, "DefDomain" adında bir kullanıcı hesabı oluşturdum. Siz de istediğiniz herhangi bir isimde kullanıcı hesabı (user account) oluşturabilirsiniz.

Domain Default Profile

2- Oluşturduğum Active Directory kullanıcı hesabı ile Windows 10 işletim sistemi yüklü ve domain'e join olmuş bir Client PC'ye logon oluyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

2.1- Başarılı bir şekilde logon oldum. Görüldüğü gibi ilk giriş sonrasındaki default profile (varsayılan profil), Microsoft'un Windows için hazırlamış olduğu Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili)'dır.

Domain Default Profile

3- Şirketime özel kullanıcı profili (user profile) yapılandırma işlemini tamamladım.
Yaptığım ayarların, kullanıcı profil klasörü içindeki NTUSER.DAT veri tabanı içine kaydedildiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Domain Default Profile

4- Şirketime özel profil yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonra, bu profil ile işim bitiyor ve Sign out oluyourum.

Domain Default Profile

Default Profile Profil Klasörü Yapılandırması

5- (Domain) Administrator ile aynı Client PC'ye logon oluyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

5.1- C:\ dizini altında bulunan Users klasörüne giriş yaparak, "Default" klasörünün adını "Default1" olarak değiştiriyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

5.2- Daha sonrasında da şirketime özel olarak profil yapılaması için kullandığım "defdomain" kullanıcı profili (user profile) adını da "Default" olarak değiştiriyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

Domain Default Profile

Buradaki amaç, kopyalanabilir tek profil klasörünün "Default" profil klasörü olmasıdır.

Default Profile Profil Klasörünün NETLOGON Klasörüne Kopyalanması

6- Klasör isimlerinin değişiklik işlemlerini tamamladıktan sonra This PC > Properties (Bilgisayar Özellikleri) açıyorum.

Domain Default Profile

6.1- System penceresi sol bölümdeki Advanceed system settings bağlantısına tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.2- System Properties penceresinde Advanced tab'ı (sekmesi) altında bulunan User Profiles bölümündeki Settings... butonuna tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.3- Açılan User Profiles penceresinde, Profiles stored on this computer alanındaki "Default Profile" seçiyor, alt kısımdaki Copy To... butona tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.4- Açılan Copy To pencresinde "Default Profile" profilini Server'ımdaki NETLOGON klasörüne kopyalamam gerekiyor. Bunun için de paylaşımdaki NETLOGON klasörüne network path (ağ yolu) üzerinden erişmem gerekiyor.
Bunun için; Copy profile to alanına, \\SRV001\netlogon\Default User.V6 yazıyorum.

Domain Default Profile

NOT: Default User ibaresi, varsayılan bir ibaredir ve bu şelilde yazılması gerekir. Buradaki V6 ise, Windows 10 işletim sistemi için kullanılan bir versiyon numarasıdır. Ortamınızda başka işletim sistemleri de barındırıyorsanız, versiyon numaraları şu şekilde olmalı;

Windows XP: Default User
NOT: Versiyon numarası yazılmaz.

Windows Vista: Default User.V2
Windows 7: Default User.V2
Windows 8: Default User.V2
Windows 8.1: Default User.V2
Windows 10: Default User.V6


ÖNEMLİ NOT: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alt kısımdaki Permitted to use bölümüdür.
Burada, profilin kime uygulanacağını belirtmezsek, asla çalışmayacaktır!


6.4.1- Permitted to use alanında Change butonuna tıklıyorum.

Domain Default Profile

6.4.2- Everyone kullanıcı grubunu seçiyorum. Amaç, Default profilin, tüm Active Directory kullanıcılarına uygulanmasıdır.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

6.5- Bu işlemi de tamamladıktan sonra sıra, OK butonuna basarak, "Default Profile" profil klasörünün NETLOGON klasörüne kopyalama işlemini gerçekleştirmek.
OK butonuna bastıktan sonra "Default Profile" profil klasörünün NETLOGON klasörüne kopyalama işleminin gerçekleştiğini görebiliyoruz.

Domain Default Profile

NOT: Logon olan kullanıcılar, NETLOGON klasörü kontrol ettikleri için, buradaki "Default Profile" profil klasörünü baz alarak oluşturmuş olduğumuz varsayılan profil ayarları ile ilk oturmularını açmış olacaklar.

Yeni Default Profile İle Logon İşlemi

7- Tüm yeni Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profili) yapılandırma işlemlerimiz tamamlandıktan sonra, Active Directory üzerindeki bir kullanıcı ile logon oluyorum.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

7.1- Daha önceden hiç oturum açmamış olan Ör. User20 kullanıcısı ile Client PC'ye logon olduğumda artık "Default Profile" ayarlarını Microsoft'unki değil, bizim özel olarak hazırladığımız "Default Profile" referans alındığını görüyorum.

Bundan sonra, domain'e bağlı olan tüm Client PC'lerde ilk defa logon olacak olan kullanıcılar, bu yeni "Default Profile" üzerinden oturum açma işlemlerini gerçekleştirecekler.

Domain Default Profile

8- Son belirteyim ki, hazırlamış olduğumuz, NETLOGON üzerindeki Domain Default Profile (Etki Alanı Varsayılan Profil) üzrerinde yine değişen ihtiyaçlarımıza göre profil içine girerek, bir takım ekleme ve çıkartma işlemlerini de uygulayabiliriz.

Domain Default Profile

Domain Default Profile

Faydalı olması dileğiyle...

Etiletler: Windows Server 2016, active directory, domain default profile oluşturma, etki alanı varsayılan profili yapılandırma, ntuser.dat veri tabanı, netlogon klasörü
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA:

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Network Mühendisiyim. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sertifikalarım:
MCT (Microsoft Certified Trainer)- 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020
MCPS (Microsoft Certified Professional)
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2012
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Server Infrastructure
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2017
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Messaging
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2017
MS (Microsoft Specialist)- Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016
MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate)- Windows Server 2016
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Cloud Platform and Infrastructure 2018
MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert)- Productivity 2018
comment YORUMLAR
Bu makaleye 10 yorum yapıldı.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


YORUM YAZ

   
  
(yorum onay bildirimi için gereklidir, yayınlanmaz.)
  750 Karakter yazabilirsiniz.


   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
YAPILAN YORUMLAR


13-09-2019


Zafer Balkan

Hocam, bu şekilde arka plan, Logon ekranı gibi ayarları paylaşmak ile GPO kullanarak ayarlamak arasındaki fark nedir? Birinin diğerine göre avantajları, dezavantajları var mıdır?


13-09-2019


Fırat Boyan

ayarları paylaşmaktan kasıt nedir?


02-09-2019


hasan kaba

fırat hocam çok teşekkürler makale için yanlız v6 profile server 2016 ve server 2019 işletim sistemlerinde çalışan güncel profil haliyle orada oturum açan admin ve yetkili userlarda profilden etkileniyor bunu nasıl aşabiliriz _?


04-09-2019


Fırat Boyan

Makale konusunu aynen uygularsan, sonuca ulaşırsın.

04-09-2019


hasan kaba

hocam bu ayarları yaptıkdan sonra server 2016 yada server 2019 da ilk defa oturum açacak bir userla login olabilir misiniz ?

02-09-2019


Fırat Boyan

Sorduğun soru yine çok net değil ama anladığım kadarıyla Domain Default User Profile yapılandırdıktan sonra mevcut profiller de bu yeni Domain Default User Profile'dan etkileniyor diyorsun. Eğer sorunu doğru anladıysam, Domain Default User Profile yalnızca yeni oturum açan kullanıcılarda geçerli olur. Domain Default User Profile yapılandırmada önce oturum açan Mevcu kullanıcıların profillerini etkilemez.

02-09-2019


hasan kaba

server ( 2016 - 2019 ) ailesinde oturum açan admin kullanıcıları yada izin verilen kullanıcılardada bu profilden alıyor bunu nasıl deny deriz

02-09-2019


Fırat Boyan

Merhaba, Soruyu biraz daha netleştirir misin? Anlaşılmadı.


28-03-2019


murat cengiz

Makale için teşekkürler.Eline sağlık.18-09-2018


Eren Yılmaz

Makaleleriniz çok etkileyici ve çok detaylı. Teşekkürler.